Ročenka Art+: Rekordní rok 2021 na trhu s uměním

Obrat tuzemských aukcí se vyšplhal k 1,5 miliardy korun.

Ochota účastníků aukcí přihazovat a soupeřit o umělecká díla byla loni nejvyšší v historii. Celkem zvedli vyvolávací ceny o 77 procent a na tuzemských aukcích za umělecká díla utratili rekordních téměř 1,5 miliardy korun, ukazují statistiky o aukčních prodejích odborného serveru Artplus.cz, který vydal už potřinácté Ročenku Art+ Trh s uměním v roce 2021.  

Po covidovém roce 2020, kdy se aukční trh téměř na půl roku zastavil, loni sběratelé otevřeli peněženky dokořán. Díky online aukcím na trh s výtvarným uměním přišla spousta nových mladších kupců. Strach z inflace a ze znehodnocení úspor ve druhé polovině roku ještě umocnil apetit dražitelů přihazovat na aukcích. Obrat sledovaných patnácti největších aukčních domů se vyšplhal na historický rekord 1,5 miliardy korun, vyplývá ze statistik o aukčních prodejích odborného serveru Artplus.cz, který vydal už potřinácté Ročenku Art+ Trh s uměním v roce 2021. Ve srovnání s rokem 2020 byl aukční obrat o 45 procent vyšší.
„Loňský aukční obrat překonal o necelých 100 milionů korun dosavadní maximum z roku 2017. Na nové maximum přitom stačilo aukčním síním prodat o 2200 položek méně. I z toho je patrné, že Češi se během pandemie naučili za kvalitní umění utrácet. Týdny strávené na home office je přiměly více přemýšlet o prostředí, v němž bydlí, a nákup umění se stal pro řadu z nich logickou volbou, jak se obklopit něčím krásným, ale také intelektuálně podnětným,“ říká Jan Stuchlík, šéfredaktor serveru Artplus.cz.
 

Ceny umění na aukcích rostou

 
Průměrná cena olejomaleb, které tradičně táhnou celý trh, se loni vyšplhala na rekordních 540 tisíc korun. Na historické maximum se dostala také průměrná cena pěti procent nejdražších položek, a to na 2,96 milionu korun. Částka, kterou sběratelé utratili za nejdražších pět procent vydražených položek, tvořila 76 procent celkového aukčního obratu. 
 
„Ochota utrácet za umění se projevila také v nárůstu vyvolávacích cen. Zatímco dlouhodobě platilo, že dražitelé příhozy zvedli na aukci ceny v průměru o 40 až 50 procent, loni to bylo o rekordních 77 procent. Důvodem je vstup nových zájemců o umění na aukční trh, takže o některá díla bojuje více dražitelů než v minulosti. Samotné aukční domy se také snaží přilákat k licitaci více klientů nastavením nižších vyvolávacích cen,“ uvádí Jan Stuchlík, šéfredaktor serveru Artplus.cz.
 

Nejúspěšnější byla Toyen

 
Královnou aukčního roku 2021 se stala bezpochyby Toyen. Loňský nejdražší obraz Cirkus, který se prodal na aukci Adolf Loos Appartment and Gallery za 79,56 milionu korun po započtení aukční provize, je autorčino dosavadní aukční maximum. Do první desítky loňských nejdražších děl se vešly další čtyři obrazy Toyen.
 
Toyen na českých aukcích
 
Celkem za 24 dražených děl Toyen sběratelé utratili přes 224 milionů korun. To je více než za předchozí tři roky dohromady. Průměrná cena za obrazy Toyen se od roku 2019 zvýšila z 3,5 na 9,4 milionu korun. 
 

Umění umí ochránit peníze před inflací

 
Významným motivem pro nákup kvalitních uměleckých děl se od druhé poloviny loňského roku stal strach z inflace. Tento trend bude kvůli vysokému růstu cen v Česku s velkou pravděpodobností ovlivňovat také chování dražitelů na aukcích v roce 2022.
 
„Fakt, že umění může být dobrým nástrojem, jak ochránit úspory před inflací a zároveň je zajímavým investičním aktivem, potvrzují také dlouhodobé statistiky z aukčního trhu, které na serveru Artplus.cz zpracováváme. Z dat za posledních deset let vyplývá, že potenciál zhodnocení v čase vykazuje především 20 procent nejdražších položek. Loni jich bylo 1491 a jejich cena začínala na 96 tisících korunách. Před deseti lety tato hranice činila 50 400 korun,“ dodává Jan Stuchlík, šéfredaktor serveru Artplus.cz.
 
Skupina nejdražších 20 procent aukčních položek ovšem není zcela homogenní. Když se rozdělí na 5 procent nejdražších položek a zbytek, nejrychleji rostly ceny právě ve zbylé části ne úplně nejdražších děl, která se loni pohybovala mezi 96 a 501 tisíci korunami. Průměrná cena v této skupině rostla v posledních deseti letech o 8 procent ročně. Naopak průměrná cena pěti procent nejdražších položek se každý rok zvedla o 5,5 procenta.
 
„V obou skupinách umělecká díla dokázala investorům reálně vydělat. Průměrná cena ve skupině ne úplně nejdražších děl se po očištění o inflaci za posledních deset let zvýšila o 69 procent. Cenový průměr ve skupině pěti procent nejdražších položek se v reálném vyjádření zvedl o 37 procent,“ doplňuje Jan Stuchlík, šéfredaktor serveru Artplus.cz.
 
Průměrné ceny dobře ilustrují celkovou náladu a dění na trhu. Při zvažování nákupu umění jako investice je ovšem nutné vybírat díla velmi pečlivě. Trh s uměním není zcela homogenní a mnohem více jde o samostatné trhy s díly jednotlivých autorů nebo dokonce díly jen z určitých žádaných období jejich tvorby.
 

Související články

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Top 10 Františka Kupky

V loňském roce uplynulo dvacet let od chvíle, kdy byly na českých aukcích poprvé draženy obrazy Františka Kupky. Nebyl to ale tehdy zrovna zářný úspěch. Obraz Ocel pije se s cenou 5,2 milionu korun sice stal nejdražším dílem roku 2003, původní očekáv...

23. ledna 2024
Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Trh s uměním v roce 2023

O čtvrt miliardy korun se proti roku 2022 propadl celkový obrat sálových aukcí. Podle předběžných odhadů stála v roce 2023 vydražená díla a artefakty dohromady 1,4 miliardy korun. Nejvíce byl cenový pokles znát u deseti nejdražších obrazů. Aukční sín...

20. prosince 2023
Nový celní sklad pro umění může oživit trh

Nový celní sklad pro umění může oživit trh

Dovoz uměleckých děl do Česka

Investoři do uměleckých děl či obchodníci s uměním mohou od podzimu využít při dovozu děl ze zemí mimo EU nový celní sklad, který zřídila společnost Artex. Díla umístěná v celním skladu nepodléhají platbě DPH za dovoz do Česka, jejíž sazba se od roku...

19. prosince 2023
Zobrazit všechny

Další články


<