Ročenka ART+

ART+ připravil Ročenku trhu s uměním, která shrnují nejdůležitější události na českých aukcích v roce 2009.

Na českých aukcích bylo loni vydraženo kolem 10 500 uměleckých děl v celkové hodnotě přes 750 milionů korun, což je nový rekord českého trhu s uměním. Celá polovička této sumy ale připadá na 100 nejdražších obrazů. Vyplývá to z Ročenky trhu s uměním, kterou připravil odborný server www.artplus.cz ve spolupráci s časopisem Art+Antiques.

Osmdesátistránková Ročenka ART+ vyšla jako příloha únorového čísla časopisu Art+Antiques. Vedle souhrnných statistik a analýz či přehledu všech děl vydražených v roce 2009 za více než milion korun obsahuje také patnáct případových studií o jednotlivých segmentech trhu a o autorech, kteří v loňském roce prošli nejzajímavějším cenovým vývojem. „Takto podrobně se zde trhem s uměním dosud nikdo nezabýval. Věřím, že pro sběratele bude naše ročenka velice cenným nástrojem, kde na jednom místě najdou všechno podstatné, co se v uplynulém roce událo,“ říká šéfredaktor projektu Jan Skřivánek.

Za nejdůležitější charakteristiku loňského roku Skřivánek považuje vstup nových kupců na trh, kteří umění chápou jako alternativní investiční příležitost. „Umění tuto roli plnilo vždy, ve srovnání s předchozími lety však investiční přístup loni získal na důležitosti,“ vysvětluje Skřivánek. Projevilo se to v nárůstu zájmu o díla nejznámějších autorů a v nejvyšších cenových relacích. „I kdyby v budoucnu došlo ke korekci cen, nehrozí zde, že by se obrazy takto významných autorů staly zcela neprodejnými. Pro investory hledající bezpečí a jistotu může toto hrát důležitější roli než riziko cenových výkyvů v řádu deseti dvaceti procent,“ čteme v Ročence ART+.

 


Ročenka ART+ je k dostání v distribuční síti PNS, ve vybraných galeriích, starožitnictvích a knihkupectvích
nebo v internetovém obchodu Kosmas.cz. Spolu s únorovým číslem časopisu Art+Antiques stojí 130 korun.

 

Konkrétním důsledkem tohoto trendu byla řada cenových rekordů. Všechny obrazy v první desítce stály například víc než 10 milionů korun. O rok dřív tuto cenovou hranici překonalo jen 6 děl. Kupkův obraz Zhroucení vertikál se stal s cenou téměř 26 milionů korun nejdražším dílem českých aukcí. Rekordní ceny zaznamenala také díla Emila Filly, Toyen, Jana Zrzavého či Jakuba Schikanedera. Za více než milion korun bylo prodáno celkem 110 obrazů a 2 sochy. Nejvíce krát (21x) je v seznamu milionových položek zastoupen Václav Špála. „To je víc milionových Špálů než za celých předchozích deset let. Dohromady sběratelé za jeho obrazy loni utratili přes 55 milionů korun,“ dodává Skřivánek.

Součástí Ročenky ART+ je také představení nově vytvořeného indexu českého trhu s uměním, který je zpětně dopočítán až do roku 2003. Index ART+ je vypočítáván na základě obratu, výše cenových nárůstů a hodnoty neprodaných položek. Na jediný údaj tak převádí několik klíčových kategorií, které slouží k popisu trhu. Zatímco v předchozích letech index vykazoval kontinuální růst, loni zaznamenal výrazné pohyby v obou směrech. Podle autorů Ročenky ART+ v tom hraje roli jak chování kupců, tak i změna obchodní strategie některých aukčních domů. V meziročním srovnání Index ART+ loni povyrostl o 107 bodů, oproti září 2008 o 51 bodů. To odpovídá růstu, který vykazoval v prvním pololetí roku 2008. „Dá se tedy říct, že navzdory krizi trh s uměním po drobném zaváhání loni pokračoval v růstu stejným tempem jako v době před ní,“ konstatuje se v Ročence ART+.

tisková zpráva z 10. 2. 2010

Ročenku ART+ si je možné objednat (zde).


Související články

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

Obdivovatelé malířského a kreslířského umění jednoho z nejslavnějších romantiků objíždějí v těchto měsících německá muzea a galerie, které pořádají řadu špičkových tematických výstav. Letošní kulaté výročí však mohou oslavovat i sběratelé a sběratelk...

19. června 2024
Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024
Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právní průvodce pro sběratele umění

Máte doma obraz madony s dítětem nebo starožitný devítiramenný svícen, asi po prababičce. Váš německý kamarád by si je rád koupil. Můžete mu to bez dalšího prodat? Nebo dát inzerát na internet? Dostali jste ke kulatinám ve firmě jako dárek grafiku, a...

13. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<