Text Skřivánek Jan | Foto Soga | Datum 28.07.2012
Mimořádnou událostí byla večerní aukce společnosti Soga zaměřená výhradně na dílo Ladislava Mednyánszkého, která se uskutečnila v úterý 29. května. Ze 127 nabízených obrazů a kreseb našlo nového majitele 93 v celkové hodnotě 1,03 milionu eur.
Nejdražší položkou se stala Mlžná lesní krajina u řeky z doby kolem roku 1880, která se prodala za 100 tisíc eur. Za více než 30 tisíc eur, což přibližně odpovídá milionu slovenských korun, se prodalo dalších 8 děl (všechny ceny jsou včetně aukční provize).
Ladislav Mednyánszky: Hmlistá lesná krajina při rieke / kolem 1880
olej na plátně / 70 x 120 cm / cena: 100 300 eur
Spíš než dosažené ceny, jakkoliv šlo bezpochyby o velice úspěšnou aukci, je zajímavá provenience nabízených děl i způsob zpracování celé kolekce. Všechna dražená díla pocházela ze sbírky trenčínského advokáta Lea Ringwalda, který před druhou světovou válkou emigroval do Velké Británie. S sebou si odvezl na 200 Mednyánszkého děl. Když se v roce 1962 v Bratislavě konala první malířova souborná výstava, pozval Ringwald tehdejšího ředitele Slovenské národní galerie Karola Vaculíka, aby si přijel sbírku prohlédnout. K této návštěvě ale nakonec došlo až v roce 1974, šest let po sběratelově smrti. Vaculík si tak sice měl možnost sbírku prohlédnout, k žádné další spolupráci však nedošlo. V následujících desetiletích se na existenci této kolekce zapomnělo.
Na veřejnost se celý soubor dostal až v roce 2009, kdy byl nabídnut k prodeji v lokální aukční síni Dreweatts v třicetitisícovém městečku Newbury západně od Londýna. Kresby i olejové studie byly nabízeny v balících po několika kusech, obrazy byly nezarámované a často ve špatném stavu. Odhadní ceny se pohybovaly od 100 do 1000 liber. V úvodu zmiňovaný obraz měl například cenový odhad 300 až 500 liber (bez aukční provize). Prodaly se všechny položky, vesměs s výraznými nárůsty. Nejdražší obrazy za 20–24 tisíc liber.
Velkou část kolekce koupila jistá maďarská společnost, která následně ve spolupráci s bratislavskou aukční síní Soga a historikem umění Júliem Barczim celý soubor odborně zpracovala. Vedle aukčního katalogu tak Soga vydala ještě stoosmdesátistránkový odborný katalog s texty v slovenštině, maďarštině a angličtině, věnovanými jak samotnému malíři, tak i osobě jeho sběratele.
27. března 2024Sotheby’s Londýn 6. a 7. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024
18. března 2024Fotografie českých umělců v londýnských galeriích
12. března 202427. března 2024
5. února 2024
2. ledna 2024