Ringwaldova sbírka

Soga 29.05.2012

Mimořádnou událostí byla večerní aukce společnosti Soga zaměřená výhradně na dílo Ladislava Mednyánszkého, která se uskutečnila v úterý 29. května. Ze 127 nabízených obrazů a kreseb našlo nového majitele 93 v celkové hodnotě 1,03 milionu eur.

Nejdražší položkou se stala Mlžná lesní krajina u řeky z doby kolem roku 1880, která se prodala za 100 tisíc eur. Za více než 30 tisíc eur, což přibližně odpovídá milionu slovenských korun, se prodalo dalších 8 děl (všechny ceny jsou včetně aukční provize).

Ladislav Mednyánszky: Hmlistá lesná krajina při rieke / kolem 1880

Ladislav Mednyánszky: Hmlistá lesná krajina při rieke / kolem 1880
olej na plátně / 70 x 120 cm / cena: 100 300 eur

 

Spíš než dosažené ceny, jakkoliv šlo bezpochyby o velice úspěšnou aukci, je zajímavá provenience nabízených děl i způsob zpracování celé kolekce. Všechna dražená díla pocházela ze sbírky trenčínského advokáta Lea Ringwalda, který před druhou světovou válkou emigroval do Velké Británie. S sebou si odvezl na 200 Mednyánszkého děl. Když se v roce 1962 v Bratislavě konala první malířova souborná výstava, pozval Ringwald tehdejšího ředitele Slovenské národní galerie Karola Vaculíka, aby si přijel sbírku prohlédnout. K této návštěvě ale nakonec došlo až v roce 1974, šest let po sběratelově smrti. Vaculík si tak sice měl možnost sbírku prohlédnout, k žádné další spolupráci však nedošlo. V následujících desetiletích se na existenci této kolekce zapomnělo.

Na veřejnost se celý soubor dostal až v roce 2009, kdy byl nabídnut k prodeji v lokální aukční síni Dreweatts v třicetitisícovém městečku Newbury západně od Londýna. Kresby i olejové studie byly nabízeny v balících po několika kusech, obrazy byly nezarámované a často ve špatném stavu. Odhadní ceny se pohybovaly od 100 do 1000 liber. V úvodu zmiňovaný obraz měl například cenový odhad 300 až 500 liber (bez aukční provize). Prodaly se všechny položky, vesměs s výraznými nárůsty. Nejdražší obrazy za 20–24 tisíc liber.

Velkou část kolekce koupila jistá maďarská společnost, která následně ve spolupráci s bratislavskou aukční síní Soga a historikem umění Júliem Barczim celý soubor odborně zpracovala. Vedle aukčního katalogu tak Soga vydala ještě stoosmdesátistránkový odborný katalog s texty v slovenštině, maďarštině a angličtině, věnovanými jak samotnému malíři, tak i osobě jeho sběratele.


Související články

Třicet let soudy hledaly majitele zapomenutého Picassa či van Gogha

Třicet let soudy hledaly majitele zapomenutého Picassa či van Gogha

Příběh sbírky Ambroise Vollarda a Ericha Šlomoviće II

V rámci veřejného obchodu s uměním je jedním z velmi důležitých faktorů původ uměleckého díla a jeho provenienční historie. Na trhu se stále objevují obrazy, kresby či tisky s "bílými místy" ve svém curriculu. V polovině května dražená čtyři díla ze...

2. června 2023
Autonehoda, která rozprášila vyhlášenou Vollardovu sbírku

Autonehoda, která rozprášila vyhlášenou Vollardovu sbírku

Příběh sbírky Ambroise Vollarda a Ericha Šlomoviće I

Na květnové aukci evropského a amerického umění u newyorských Sotheby´s se objevila čtyři na první pohled nenápadná díla od francouzských malířů Gauguina, Renoira a Cézanna. Spojovala je provenienční historie, sahající až k proslulé sbírce francouzs...

31. května 2023
Magritte, Klimt a další ikony za desítky milionů dolarů

Magritte, Klimt a další ikony za desítky milionů dolarů

Sotheby´s New York 16. – 19. 5. 2023

Na newyorském trhu s uměním jsou květnové termíny již tradičně rezervovány pro velké přehlídky moderní a současné výtvarné tvorby. U aukční síně Sotheby´s špičkový výběr zaměřili především na prestižní provenienci děl a jejich důležité postavení v dě...

24. května 2023
Zobrazit všechny

Další články


<