Ringwaldova sbírka

Soga 29.05.2012

Mimořádnou událostí byla večerní aukce společnosti Soga zaměřená výhradně na dílo Ladislava Mednyánszkého, která se uskutečnila v úterý 29. května. Ze 127 nabízených obrazů a kreseb našlo nového majitele 93 v celkové hodnotě 1,03 milionu eur.

Nejdražší položkou se stala Mlžná lesní krajina u řeky z doby kolem roku 1880, která se prodala za 100 tisíc eur. Za více než 30 tisíc eur, což přibližně odpovídá milionu slovenských korun, se prodalo dalších 8 děl (všechny ceny jsou včetně aukční provize).

Ladislav Mednyánszky: Hmlistá lesná krajina při rieke / kolem 1880

Ladislav Mednyánszky: Hmlistá lesná krajina při rieke / kolem 1880
olej na plátně / 70 x 120 cm / cena: 100 300 eur

 

Spíš než dosažené ceny, jakkoliv šlo bezpochyby o velice úspěšnou aukci, je zajímavá provenience nabízených děl i způsob zpracování celé kolekce. Všechna dražená díla pocházela ze sbírky trenčínského advokáta Lea Ringwalda, který před druhou světovou válkou emigroval do Velké Británie. S sebou si odvezl na 200 Mednyánszkého děl. Když se v roce 1962 v Bratislavě konala první malířova souborná výstava, pozval Ringwald tehdejšího ředitele Slovenské národní galerie Karola Vaculíka, aby si přijel sbírku prohlédnout. K této návštěvě ale nakonec došlo až v roce 1974, šest let po sběratelově smrti. Vaculík si tak sice měl možnost sbírku prohlédnout, k žádné další spolupráci však nedošlo. V následujících desetiletích se na existenci této kolekce zapomnělo.

Na veřejnost se celý soubor dostal až v roce 2009, kdy byl nabídnut k prodeji v lokální aukční síni Dreweatts v třicetitisícovém městečku Newbury západně od Londýna. Kresby i olejové studie byly nabízeny v balících po několika kusech, obrazy byly nezarámované a často ve špatném stavu. Odhadní ceny se pohybovaly od 100 do 1000 liber. V úvodu zmiňovaný obraz měl například cenový odhad 300 až 500 liber (bez aukční provize). Prodaly se všechny položky, vesměs s výraznými nárůsty. Nejdražší obrazy za 20–24 tisíc liber.

Velkou část kolekce koupila jistá maďarská společnost, která následně ve spolupráci s bratislavskou aukční síní Soga a historikem umění Júliem Barczim celý soubor odborně zpracovala. Vedle aukčního katalogu tak Soga vydala ještě stoosmdesátistránkový odborný katalog s texty v slovenštině, maďarštině a angličtině, věnovanými jak samotnému malíři, tak i osobě jeho sběratele.


Související články

Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Christie’s New York 19. 3. 2024

Jedna z celosvětově nejznámějších výtvarných scenérií vůbec, Velká vlna od japonského mistra Hokusaie, bývá v nabídce aukčních síní relativně často. Loňský prodej barevného dřevořezu z let 1830-34 ohromil částkou téměř 2,8 milionu dolarů, minulý týde...

27. března 2024
Od impresionismu po současnost dvakrát přes 100 milionů liber

Od impresionismu po současnost dvakrát přes 100 milionů liber

Sotheby’s Londýn 6. a 7. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024

Jarní sezónu na trhu s uměním zahájily obě londýnské centrály dvou nejslavnějších aukčních domů najednou. První březnovou středu a čtvrtek uspořádaly u Sotheby’s i Christie’s velké přehlídky především moderního a poválečného umění. Od svých „velkých...

18. března 2024
Knížová, Luskačová či Koudelka, česká jména v britských sbírkách

Knížová, Luskačová či Koudelka, česká jména v britských sbírkách

Fotografie českých umělců v londýnských galeriích

Ve sbírkách předních londýnských, mezinárodně uznávaných, galerií najdeme také řadu děl od českých autorů. Médium, které jednoznačně mezi zastoupenými díly převažuje, je, možná trochu překvapivě, fotografie. Ponejvíce pak černobílá. Některé z těchto...

12. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<