Rekordní výsledek pro Františka Foltýna

Prague Auctions 20. 3. 2016

V neděli 20. 3. bylo v rámci aukce Prague Auctions vydraženo plátno Františka Foltýna Ženy u vody v novém autorském maximu. Nový majitel za ně po dramatické licitaci zaplatil 5,25 milionu korun.

František Foltýn: Koupání / 1924 olej na plátně / 138 x 158 cm cena 5 250 000 Kč / Prague auctions 20.3. 2016
František Foltýn: Ženy u vody / 1924
olej na plátně / 138 x 158 cm
cena 5 250 000 Kč / Prague Auctions 20.3. 2016

Rozměrné plátno Ženy u vody z roku 1924 pochází ze soukromé sbírky. Rodina nyní už minulého majitele kdysi obraz zakoupila na doporučení malíře Vojtěcha Erdeleyiho přímo z ateliéru Františka Foltýna. Dílo startovalo na vyvolávací ceně 2,25 milionu korun a postupně se vyšplhalo téměř na její 2,5 násobek. S cenou 5,25 milionu korun tak předčilo předchozí aukční maximum obrazu Composition z roku 2014 přibližně o 400 tisíc korun.

František Foltýn (1891–1976) je jedním z nejvýznamnějších českých malířů v oblasti nefigurativní tvorby. Jeho studia na Umprum přerušila první světová válka, jejíchž bojů se osobně účastnil. V roce 1921 odchází do Košic, kde se pod vedením ředitele Východoslovenského muzea Josefa Poláka začíná vytvářet mezinárodní umělecké ohnisko (zde). Právě zde Foltýn mezi lety 1921–1924/1925 vytvořil svá nejpůvodnější díla vycházející z neoklasicismu, do něhož pronikaly primitivistické a kubizující tendence, to vše s důkladně promyšlenou výstavbou obrazu pod Cézannovým vlivem. Z Košic odešel do Paříže, kde působil až do roku 1934 a stal se členem skupiny s geometrickým zaměřením Cercle et Carré a později také mezinárodního uskupení Abstraction-Création. Věnoval se tedy především abstrakci, kterou lze označit jako organickou. Později se vrátil opět do vlasti a od roku 1937 až do své smrti žil v Brně. Ve svém díle se v té době přiklonil k realismu, v 60. letech se pak na nějakou dobu k abstrakci opět vrátil.

Plátno Ženy u vody pochází z Foltýnova košického období, kdy do této odlehlé oblasti pronikaly díky Josefu Polákovi aktuální výtvarné trendy. Dílo se vyznačuje geometricky rozvrženou kompozicí a akcentací větších barevných ploch s patrným ovlivněním kubismem a fauvismem. Obraz je signován a datován. Jeho menší přípravnou verzi (68 x 100,3 cm), která je rovněž signována a datována autorem do roku 1923, vlastní Moravská galerie v Brně.

Dráže se Foltýnovy práce prodaly pouze na dnes již legendární aukci sbírky Hascoe v červnu 2011 v Londýně, kde plátno Imperialismus (1925) dosáhlo v přepočtu ceny 12,77 milionu korun (zde) a obraz Dostojevskij získal nového majitele za 9,94 milionu korun.

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

21. února 2024
Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

15. února 2024
56 milionů za deset mincí

56 milionů za deset mincí

Deset nejdražších mincí českých aukcí v roce 2023

Přestože bezmezný hlad posledních několika let po nákupu „čehokoliv“ z numismatického materiálu lehce ochladl a v některých oblastech, zejména u mincí běžných a méně vzácných v nižších cenových kategorií, je patrná stagnace, nebo i mírné poklesy, cen...

7. února 2024

Foltýn František

Nejdražší bohemika na zahraničních aukcích

4. září 2017

Top 10 Foltýn

Top 10 Foltýn

2. dubna 2016

Prague Auctions

Sochy v roce 2016

Sochy v roce 2016

16. ledna 2017

Nové aukční rekordy: Od Kupeckého po Šimotovou

18. srpna 2016

Top 10 Foltýn

Top 10 Foltýn

2. dubna 2016