Spíše průměrné první pololetí ozdobil Kupkův historický rekord
24. července 2024
Text Koucká Tereza | Foto Prague auctions | Datum 23.03.2016
V neděli 20. 3. bylo v rámci aukce Prague Auctions vydraženo plátno Františka Foltýna Ženy u vody v novém autorském maximu. Nový majitel za ně po dramatické licitaci zaplatil 5,25 milionu korun.
Rozměrné plátno Ženy u vody z roku 1924 pochází ze soukromé sbírky. Rodina nyní už minulého majitele kdysi obraz zakoupila na doporučení malíře Vojtěcha Erdeleyiho přímo z ateliéru Františka Foltýna. Dílo startovalo na vyvolávací ceně 2,25 milionu korun a postupně se vyšplhalo téměř na její 2,5 násobek. S cenou 5,25 milionu korun tak předčilo předchozí aukční maximum obrazu Composition z roku 2014 přibližně o 400 tisíc korun.
František Foltýn (1891–1976) je jedním z nejvýznamnějších českých malířů v oblasti nefigurativní tvorby. Jeho studia na Umprum přerušila první světová válka, jejíchž bojů se osobně účastnil. V roce 1921 odchází do Košic, kde se pod vedením ředitele Východoslovenského muzea Josefa Poláka začíná vytvářet mezinárodní umělecké ohnisko (zde). Právě zde Foltýn mezi lety 1921–1924/1925 vytvořil svá nejpůvodnější díla vycházející z neoklasicismu, do něhož pronikaly primitivistické a kubizující tendence, to vše s důkladně promyšlenou výstavbou obrazu pod Cézannovým vlivem. Z Košic odešel do Paříže, kde působil až do roku 1934 a stal se členem skupiny s geometrickým zaměřením Cercle et Carré a později také mezinárodního uskupení Abstraction-Création. Věnoval se tedy především abstrakci, kterou lze označit jako organickou. Později se vrátil opět do vlasti a od roku 1937 až do své smrti žil v Brně. Ve svém díle se v té době přiklonil k realismu, v 60. letech se pak na nějakou dobu k abstrakci opět vrátil.
Plátno Ženy u vody pochází z Foltýnova košického období, kdy do této odlehlé oblasti pronikaly díky Josefu Polákovi aktuální výtvarné trendy. Dílo se vyznačuje geometricky rozvrženou kompozicí a akcentací větších barevných ploch s patrným ovlivněním kubismem a fauvismem. Obraz je signován a datován. Jeho menší přípravnou verzi (68 x 100,3 cm), která je rovněž signována a datována autorem do roku 1923, vlastní Moravská galerie v Brně.
Dráže se Foltýnovy práce prodaly pouze na dnes již legendární aukci sbírky Hascoe v červnu 2011 v Londýně, kde plátno Imperialismus (1925) dosáhlo v přepočtu ceny 12,77 milionu korun (zde) a obraz Dostojevskij získal nového majitele za 9,94 milionu korun.
Výsledky českých aukcí v roce 2024
Navzdory historickému aukčnímu rekordu za obraz Františka Kupky Početí/Danaé, který se v dubnu vydražil na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery za 126,5 milionu korun, celkově aukční trh v letošním prvním pololetí meziročně lehce zpomalil. V nejvyš...
24. července 2024Sálová aukce Sýpky v neděli 16. června vydělala více než 5,5 milionu korun. Prodejní úspěšnost byla bezmála 52 procent. Na milionovou částku dosáhla jedna z položek, za statisíce se prodalo dalších deset.
21. června 20241. Art Consulting, 16. 6. 2024
18. června 202424. července 2024
21. června 2024
18. června 2024
4. září 2017
2. dubna 2016
16. ledna 2017
18. srpna 2016
2. dubna 2016