Rekordní Bronzino a Goya na aukcích starých mistrů

Newyorský Masters Week a Classic Week v lednu 2023

Nový aukční rok začal v zámoří opravdu zostra. Na tradičních přehlídkách staromistrovského umění u obou nejprestižnějších aukčních domů, Christie’s a Sotheby’s, padl nejeden rekord a souhrnný obrat ke 150 milionům dolarů slibuje oživení tohoto segmentu uměleckého trhu.

Druhá polovina ledna patří v New Yorku obvykle tzv. Týdnu mistrů, tedy sérii pečlivě připravených aukcí s převážně evropským a severoamerickým uměním od vrcholného středověku po konec 19. století. U Sotheby’s jej nazývají Masters Week, u konkurenčních Christie’s se pořádá Classic Week. V nabídce převažují závěsné obrazy muzejních kvalit, ale své kupce najdou i kresebné práce, grafiky či sochařské realizace od známých autorů. A v posledních letech i autorek, byť prozatím ne tak slavných, jako jsou jejich mužští kolegové.

 

Anne Vallayerová-Costerová: Zátiší s růžemi ve skleněné váze, 

olej na plátně, 32 x 26 cm, 

konečná cena: 630 000 USD (vč. poplatků)

Masters Week

Sotheby’s New York 26. 1. 2023

 

Specialisté u Sotheby’s vybrali do kategorie umělkyň hned čtyři pozdně barokní obrazy, z nichž například Zátiší s růžemi od Anne Vallayerové-Costerové zabodovalo za 630 tisíc dolarů (přibližně 13,9 milionu korun včetně poplatků). Sice je to stále o řád níže, než stávající světový rekord ženské malířky – Portrét Mohameda Derviše Kahna od Élisabeth Louise Vigéeové-Le Brunové za 7,2 milionu dolarů z roku 2019, ale drobný příspěvek k revizi stále ještě dominantně mužských dějin umění předchozích staletí to být může. Vždyť i sami anglofonní pořadatelé někdy pozměňují název této aukční kategorie ze „starých mistrů“, mezi nimiž jaksi není místo pro ženy, na neutrálnější „umění z předmoderní éry“ (artists of pre-modern era).

 

Peter Paul Rubens: Salomé dostává hlavu Jana Křtitele,

olej na desce, 93 x 101 cm,

konečná cena: 26 926 000 USD (vč. poplatků)

Fisch Davidson Collection

Sotheby’s New York 26. 1. 2023

 

Čtvrtý lednový týden nechali u Sotheby’s s tradičním titulem. Tři nejprestižnější dražební podniky z celkových deseti zakončily s obratem 86,6 milionu dolarů (těsně pod 2 miliardami korun včetně poplatků). Dlouho očekávaná aukce barokních mistrů ze soukromé sbírky pana Fische a paní Davidsonové naplnila předpoklady a do rozvodového řízení původních majitelů přispěla částkou 50 milionů dolarů (o historii sbírky více zde). Rubensova Salomé se stala za bezmála 27 milionů dolarů nejcennější položkou týdne a jedním z nejdražších autorových obrazů vůbec.

 

Agnolo Bronzino: Pdobizna mladého muže s brkem, 

olej na desce, 77 x 54 cm,

konečná cena:  10 665 500 USD

Masters Week

Sotheby’s New York 26. 1. 2023

 

Nosný příběh s přesahem do fatálních událostí 20. století měla i Podobizna mladého muže s brkem od pozdně renesančního malíře Bronzina. Jako leitmotivu staromistrovské přehlídky u Sotheby’s se obrazu dostalo náležité badatelské pozornosti, která přinesla zajímavá zjištění o identitě doposud anonymního mladíka nebo detailní rozbor provenienční historie díla. Přestože Bronzino patřil k nejzásadnějším portrétistům medicejského okruhu a jeho výtvory zdobí nejednu špičkovou obrazárnu, o této podobizně se někdy pochybovalo. Starší kunsthistorie ji atribuovala tu Salviatimu, tu Jacopinovi del Conte, aktuálně se řadí k Bronzinovým raným pracím. Přepisování autorství je obvykle ta nejzmatečnější část při dohledávání vlastnictví díla, neboť konkrétní obraz najednou ze soupisů mizí a objevuje se jiný.

V případě Bronzinovy Podobizny situaci navíc zkomplikovala arizace majetku koncem 30. letech. Obraz od roku 1927 vlastnila mnichovská sběratelka Ilse Hesselbergerová. Společně s postupujícím společenským, ekonomickým a později i fyzickým útlakem židovských obyvatel v Německu byla nucena po roce 1936 odprodávat rozsáhlý movitý i nemovitý majetek. Obrazová sbírka jí byla konfiskována kolem roku 1938, sama Ilse Hesselbergerová byla zavražděna po transportu do koncentračního tábora v litevském Kaunasu v listopadu 1941.

Bronzina si vyhlédla Hitlerova poradkyně, architektka Gerhardine Troostová, pro budoucí Führerovo muzeum v Linzi. Na konci války putoval společně s tisícovkami dalších uměleckých děl do úkrytů v rakouských solných dolech a od roku 1951 byl pod německou státní správou. Teprve předloni se uzavřely restituční nároky dědiců a obraz se vrátil dceři původní majitelky. Část z pro Bronzina rekordní prodejní ceny, která činila 10,7 milionu dolarů (téměř 250 milionů korun včetně poplatků), připadne charitativním organizacím se zaměřením na oběti holokaustu. 

 

 

Christian Ezdorf: Panorama Prahy, 1821,

kvaš na papíře, 74 x 244 cm, 

konečná cena: 264 600 USD (vč. poplatků)

Masters Week

Sotheby’s New York 26. 1. 2023

 

 

V sekci vedut (Grand Views) se neztratila ani unikátní pragensie, o níž se psalo již při první veřejné aukci v prosinci 2020. Téměř dvouapůlmetrová kolorovaná kresba německého malíře Christiana Ezdorfa z roku 1821 zachycuje reálie i atmosféru hlavního města Českého království z nadhledu, patrně ze staroměstské vodárenské věže na dnešní Novotného lávce. Ezdorf ve Skandinávii téměř zdomácněl. Pražské panorama pocházelo ze švédské soukromé sbírky, na aukci v Uppsale se před více než dvěma lety prodalo za necelých 132 tisíc eur (kladívková cena). Před čtrnácti dny v New Yorku si ještě polepšilo a i s poplatky dosáhlo na 244 tisíce eur (přibližně 5,9 milionu korun).

 

Francisco Goya: Doña María Vicenta Barruso Valdés a Doña Leonora Antonia Valdés de Barruso (Dvojportrét dcery a matky),

olej na plátně, 105,4 x 84,4 cm,

konečná cena: 16 420 000 USD (vč. poplatků)

Classic Week

Christie’s New York 25. 1. 2023

 

U Christie's se ve středu 25. ledna v hlavním dražebním čase představilo 49 položek, které se prodaly v součtu za 44,2 milionu dolarů (přes 1 miliardu korun včetně poplatků). Více než třetinou se na úspěchu aukce podílela párová podobizna Doñi Maríi a Doñi Leonory od Francisca Goyi. Dvojportrét matky a dcery z roku 1805 ilustruje vzmáhající se ekonomický i společenský význam španělské buržoazie, která si již mohla objednat reprezentativní obraz od nejslavnějšího dvorního malíře.

Tehdy šedesátiletého mistra opěvovali jako „španělského Apella“ nebo umělce, „jenž předčil i Rafaela“, takže pořízení takové párové podobizny stálo textilního magnáta Salvadora Anselma Barrusa jistě nemalé jmění. O více než dvě stě let později nastavila plátna částkou 16,4 milionu dolarů Goyův nový aukční rekord.


Související články

Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

Začátkem června se v pařížské aukční síni Piasa představil již sedmý výběr ze sbírky Jeana-Paula a Geneviève Kahnových. Umělecká pozůstalost se rozprodává pátým rokem a stejně jako v předchozích dražebních kolech nechyběla v nabídce ani tentokrát čes...

14. června 2024
Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024
Show must go on! „Znovuobjevená“ sochařka Irena Sedlecká

Show must go on! „Znovuobjevená“ sochařka Irena Sedlecká

Příběh a aukční výsledky děl Ireny Sedlecké

Ke konci života si rodačka z Plzně, která od roku 1967 žila v Londýně, povzdechla, že figurativní umění není tak úplně bráno jako umění. Jak ale dokazují nedávné prodeje hned několika jejích děl v aukci Sotheby’s, ať je tomu jakkoliv, umělecký trh je...

29. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<