Puška pro císaře Františka Josefa I.

Antikvity Praha 3. 12. 2016

Před sto lety, 21. listopadu 1916 zemřel ve věku 86 let císař František Josef I. Originálním způsobem si mocnáře připomene na své nadcházející aukci vyšehradský aukční dům Antikvity Praha, který bude dražit ručnici z císařova osobního majetku. 

Gustav Fückert

Jde o zbraň vyrobenou roku 1908 puškařem Gustavem Fückertem ve Vejprtech jako dar na oslavu šedesáti let císařova panování. Tato korunní ručnice je patrně to nejlepší, co se dochovalo z Fückertovy produkce. Za pozornost stojí zejména špičkově provedena arabesková rytina v anglickém stylu, v kombinaci ve zlatě ciselovaných květů. Všechny kovové části mají původní mramorování, tak typické pro tuto dobu. Na spodní straně lučíku je císařský erb FJ1 s císařskou korunou.

Je s podivem, že i když od úmrtí panovníka uplynulo již sto let, zbraň se nachází ve stoprocentním stavu, jako kdyby ji Gustav Fückert včera vyrobil. Zbraň je kompletní, originální kůží potažené dubové pouzdro je opatřeno erbem panovníka. Unikátnosti zbraně odpovídá i její cena, dražba bude startovat na částce 2,7 milionu korun.

Gustav Fückert
Luxusní korunní ručnice v pouzdru vyrobená Gustavem Fükertem jako osobní dar pro císaře Franze Josefa I. rakouského k 60. výročí jeho panování, 1908

Gustav Fückert se narodil v červenci 1844 v puškařské rodině. Jeho otec Johann vyrábí již od roku 1830 lovecké zbraně, terčové pistole a pušky vysoké kvality. Již v roce 1859 toskánský vévoda nešetří chválou na ručnice vysoké kvality a stává se jedním z důležitých odběratelů. Když v roce 1870 přebírá firmu Gustav Fuckert, je to v době převratných vynálezů a patentů. Je známo několik luxusních zbraní z této doby systémů Werndl M 1867, Wenzl, Lefaucheux, nesoucích signaturu G. Fückert.

Gustav Fückert byl také významným vynálezcem a konstruktérem v oblasti vývoje loveckých zbraní. Již v roce 1882 na průmyslové a zemědělské výstavě v Terstu vystavoval bezkohoutkovou ručnici, která se samočinně natahovala při odpálení zbraně. Jeho hlavní čas nastal, když v roce 1886 byla patentována jeho korunní ručnice.

Fückertova korunní ručnice měla několik patentů, například i speciální pojistku a, speciální závěr. Vše se dodávalo za příplatek, jako například automatický vyhazovač nábojnic a hlavně s příměsí niklu. Na hlavních byla vyznačena i patentová ochrana v Rakousku-Uhersku, v Německu, v Belgii, ve Francii, v Anglii a ve Švédsku. Zajímavým řešením byl i Fuckertův troják, který měl tři spouště. Každá hlaveň měla své vlastní bicí ústrojí a mohly být odpalovány v libovolném pořadí, protože odpadla nutnost přepínacího ústrojí pro třetí hlaveň.

Gustav Fückert

Gustav Fuckert si byl vědom předností svého patentu, ve všech hlavně německy píšících loveckých časopisech byla označována korunní ručnice za „nejlepší a nejznamenitější ručnici současné doby“. Zúčastňoval se proto všech světových výstav jak v Rakousku-Uhersku, tak v zahraničí. Do vypuknutí 1. světové války obeslal téměř 40 výstav, z nichž si odnesl mnoho prvních cen. V roce 1873, kdy jeho zbraň poprvé ocenil sám císař František Josef I., následují výstavy v Paříži, v Mnichově, v Lipsku i jinde. Jsou známé pochvalné dopisy od krále saského, či krále württemberského. Obdržel dokonce srbský Takovský řád.

Na výstavě roku 1906 v Liberci si arcivévoda Karel objednává brokovou dvojku a Gustav Fückert má opět příležitost hovořit s císařem. Již rok poté se stává Gustav Fückert královským a císařským dvorním dodavatelem. Nebylo to určitě náhodou, protože v roce 1908 při příležitosti 60ti let vlády předává sám císař Gustavu Fückertovi zlaté hodinky za zásluhy. V tomto roce a při této příležitosti je sám císař obdarován zbraní nabízenou nyní aukční síní Antikvity Praha.

 


Související články

Kovařík v elitní společnosti Basquiata nebo Joan Mitchell

Kovařík v elitní společnosti Basquiata nebo Joan Mitchell

Výběr z květnové nabídky u newyorských aukčních síní, 13. – 16. 5. 2024

Ve třetím květnovém týdnu budou o pozornost sběratelů soutěžit hned čtyři přední aukční domy najednou. Světové společnosti Sotheby’s, Christie’s, Phillips a Bonhams zahájí své tradiční jarní přehlídky ve velkolepém stylu, s katalogovými odhady za des...

9. května 2024
Malichova třímilionová studie k plzeňskému reliéfu

Malichova třímilionová studie k plzeňskému reliéfu

Etcetera Art 27. 4. 2024

Letošní rok zahájí pražská galerie a aukční síň Etcetera Art přehlídkou 155 děl napříč výtvarnými kategoriemi. Těžištěm nabídky jsou známá jména tuzemského poválečného umění a jejich realizace v malbě, kresbě či plastice. S nejvyšší vyvolávací cenou...

26. dubna 2024
Poválečná Toyen jde do aukce s rekordní vyvolávací cenou

Poválečná Toyen jde do aukce s rekordní vyvolávací cenou

European Arts 28. 4. 2023, Galerie Kodl 26. 5. 2024

V nadcházejících jarních aukcích se budou prodávat hned dva poválečné oleje od malířky Toyen. Letos jde o její první malířské práce na trhu. Za pár dní budou první z nich dražit ve své sálové aukci European Arts, na konci května pak sběratelé budou m...

24. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<