Práce Alvy Hajna ke koupi

Etcetera 28. 4. 2018

Šestá aukce brněnské aukční síně Etcetera nabídne v sobotu 28. 4. v pražské galerii Kvalitář především díla českého poválečného a současného umění, na které se specializuje. Mezi nimi budou i čtyři realizace Alvy Hajna, umělce, který je i 27 let po své smrti na aukčním trhu zastoupen zcela raritně a povědomí o jeho díle není příliš vysoké.  

Alva Hajn: Bez názvu, 80. léta kov, sádra, pytlovina, výška 82 a 80 cm vyvolávací cena: 110 000 Kč (+ provize 21%)

Alva Hajn: Bez názvu, 80. léta
kov, sádra, pytlovina, výška 82 a 80 cm
vyvolávací cena: 110 000 Kč (+ provize 21%)

 

Alva Hajn (1938–1991), rodák z Polních Chrčic na Kolínsku, vystudoval v 50. letech na Výtvarné škole v Praze. Po vojenské službě a krátké pedagogické činnosti na učňovské škole v Poděbradech odchází počátkem 60. let do Pardubic, které jsou spojeny s jeho uměleckým životem (skupinou tamních umělců nyní nazývanou Staří psi) a kde pracoval ve Výstavnictví Pardubice a později v propagaci národního podniku Kniha. Na konci 80. let, po smrti svých rodičů, se natrvalo usazuje v Chrčicích.

Hajn se věnoval umělecké tvorbě v celé šíři výtvarných prostředků od sochařství přes malbu, kresbu, grafiku až po papírové reliéfy. Známé jsou i jeho realizace v architektuře a scénické návrhy. Jeho uměleckou kariéru, slibně započatou v 60. letech, zpřetrhala normalizace, kdy byl nucen odejít do ústraní. V 70. letech tedy zřizuje v Polních Chrčicích provizorní ateliér a pořádá zde výstavy pro své přátele. V době normalizace nevystavoval a pracoval jen na okrajových zakázkách pro architekturu, o to více však tvořil pro sebe a okruh svých blízkých. Po revoluci připravil svoji velkou samostatnou výstavu, která proběhla v roce 1991 v krátce nato zaniklé Galerii Karla Kramáře v Dejvicích. Jejího otevření se však už nedočkal, zemřel předčasně několik dní před ním v rodných Polních Chrčicích. 

 

Alva Hajn: Bez názvu, 80. léta kombinovaná technika (papír na sololitu), 70 × 33,5 × 13 cm vyvolávací cena: 38 000 Kč (+ provize 21%)
Alva Hajn: Bez názvu, 80. léta
kombinovaná technika (papír na sololitu), 70 × 33,5 × 13 cm
vyvolávací cena: 38 000 Kč (+ provize 21%)
 

Posmrtnému systematickému zmapování Hajnova velmi rozsáhlého uměleckého díla se v 90. letech věnovali především Pavel Ondračka a Marcel Fišer. Bylo uspořádáno několik samostatných umělcových výstav (výstavy v Pardubicích v letech 1992 a 1995, na Klenové 1997, cyklus výstav v roce 2014 v Pardubicích, Kolíně a Kutné Hoře, v Topičově salonu v Praze v roce 2015 a další), k nimž byla vydána řada katalogů s jejich texty i texty dalších autorů (Jiří Valoch, Martina Vítková, Milan Knížák a jiní).

K Hajnovým nedožitým 75. narozeninám se v roce 2013 konala v Pardubicích i odborná konference o jeho díle.  Jeho práce jsou zastoupeny v několika veřejných sbírkách (Východočeská galerie v Pardubicích, Galerie Klatovy/Klenová, jeho práce vlastní i Magistrát města Pardubice). I přesto není doposud všeobecně známým umělcem a jeho výtvarné působení je neprávem vnímáno spíše regionálně. Více o jeho životě a díle je možno se dozvědět například zde.

V katalogu nadcházející aukce najdeme čtyři nepojmenované práce z umělcovy pozůstalosti. Jde bez výjimky o díla z 80. let: jednu volnou sochu, respektive dvojici vztyčených objektů, jakýchsi  „stél“ z kovu, mačkané pytloviny a sádry, dále pak tři sochařsky pojaté objekty z papíru (papírové reliéfy), které jsou pro Hajnovu tvorbu v 80. letech typické. Socha bude začínat na vyvolávací ceně 110 tisíc korun bez provize. Kombinovaná technika z mačkaného papíru na sololitu pak na ceně 38 tisíc a další dva papírové reliéfy na 12 a 10 tisících korunách. 
 
 
Alva Hajn: Bez názvu, 80. léta uhel, transparentní papír, papír, 72 × 73 cm vyvolávací cena: 12 000 Kč (+ provize 21%)

Alva Hajn: Bez názvu, 80. léta
uhel, transparentní papír, papír, 72 × 73 cm
vyvolávací cena: 12 000 Kč (+ provize 21%)

 

Doposud trhem prošlo podle databáze ART+ pouze pět Hajnových prací, dva oleje, dva tisky (lepty) a jedna asambláž. Prodány byly pouze dvě z nich za cenu nepřesahující deset tisíc korun včetně provize. 

____________________________________________________________________________

Poznámka k výsledkům aukce:

Kombinovaná technika a papírový reliéf (obě díla zobrazená na této stránce) z dražby odešla za minimální podání. Plastika s nejvyšší vyvolávací cenou našla majitele záhy v poaukčním prodeji. Další papírový reliéf, který začínal na minimálním podání 10 tisíc korun bez provize, zůstal nevydražen.

 


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články


<