Poválečné umění v New Yorku (květen 2010)

Po úspěšných výsledcích z minulého týdne pokračovala jarní newyorská aukční sezóna večerními aukcemi současného umění. Stejně jako před týdnem byla úspěšnější aukční síň Christie’s. Její večerní prodej vynesl 231,9 milionů dolarů. Následovala nabídka Sotheby’s, kde se díla současného umění prodala za celkovou sumu 189,9 milionů dolarů. Výdělky v obou případech překonaly vrchní hranici odhadů (ty jsou však narozdíl od konečných cen uváděny bez aukční provize).

Sál v Christie’s byl naplněn do posledního místa. Vzhledem k tomu, že Christie’s nabízelo zásadní díla současného amerického umění, aukce byla velmi sledována a úspěšně mediálně prezentována již od počátku roku. Atmosféra byla narozdíl od aukcí impresionistů a moderny mnohem živější. Minulý týden se drtivá většina obchodů odehrávala přes telefony – snad proto, že dražitelé impresionistů byli převážně Evropané. Tento týden byla situace naprosto odlišná, neboť 73 procent dražitelů bylo ze Spojených Států. Na aukci se tak velmi živě dražilo a téměř o všechny položky se bojovalo i na sále. I díky tomu se prodalo 75 z nabízených 80 položek.


Jasper Johns: Flag / 1960-66 / enkaustika, koláž na plátně / 44,5 x 67,9 cm / cena: 28 642 500 USD

Podobně jako se sbírkou paní Sydney F. Brody, z níž pocházel obraz Pabla Picassa Akt, zelené listy a busta, která byla nabízena minulé úterý (více zde), slavila aukční síň Christie’s úspěch s pozůstalostí Michaela Crichtona. Ta tvořila stěžejní nabídku večerní aukce. Spisovatel Michael Crichton se stal známý zejména jako autora Jurského Parku. Christie’s nejprve avizovala prodej jen čtyř děl (Jaspera Johnse, Roye Lichtensteina, Roberta Rauschenberga a Pabla Picassa). Správci pozůstalosti se ale nakonec rozhodli pro rozsáhlejší prodej. Celkem šlo o devět desítek děl nabízených ve večerní i následující denní aukci.

Nejsledovanějším a nejdražším dílem aukce se stala enkaustika Jaspera Johnse s názvem Vlajka, která byla prodána za 28,6 milionů dolarů. Draženou Vlajku získal Michael Crichton v roce 1974 přímo od autora, s kterým byli blízcí přátelé. Natolik blízcí, že Crichton v roce 1977 Johnsovi dokonce napsal předmluvu do katalogu k jeho retrospektivní výstavě ve Whitney Museum v New Yorku. V souvislosti s prodejem se v tisku spekulovalo o tom, zda tento obraz překoná rekordní cenu zaplacenou na aukcích za dílo žijícího autora. Držitelem tohoto rekordu z roku 2008 je Lucian Freud (33,6 milionů dolarů). I když realizovaná částka byla nižší, Vlajka se stala nejdražším dílem Jaspera Johnse prodaným na aukcích. Před dvěma měsíci se objevily i zprávy o nedávno realizované koupi miliardáře Stevena Cohena, který měl podle New York Times koupit jinou Vlajku Jaspera Johnse za 110 milionů dolarů.


Yves Klein: Anthropométrie "Le Buffle" (ANT 93) / 1960-61
pigment na papíře fixovaném na plátně / 178 x 280,4 cm / cena: 12 402 500 USD

Druhou nejdražší položkou aukce byla Silver Liz od Andyho Warhola, která se prodala za 18,3 milionů dolarů. Nečekaně byla z aukce vyřazena jiná monumentální Warholova práce na plátně s názvem Rorschach (odhad činil 4-6 milionů dolarů).

Evropské umění reprezentovala Anthropometrie Le Buffe (ANT 93) od Yvese Kleina. Obraz se nakonec prodal se za 12,4 milionů dolarů. Současní majitelé (manželé Richard a Pamela Kramlichovi) se k prodeji rozhodli zřejmě v souvislosti s připravovanou retrospektivní výstavou Yvese Kleina ve Washingtonu.


Andy Warhol: Autoportrét / 1986 / akryl na plátně / 274,3 x 274,3 cm / cena: 32 562 500 USD

Večerní aukce Sotheby’s skončila úspěšným prodejem 94 procent nabízených položek. Z 53 položek zůstaly nevydraženy jen tři práce. Nejsledovanějšími díly byly velkoformátové práce Andyho Warhola a Marka Rothka. I když obě položky byly vydraženy výše než zmiňovaná Vlajka Jaspera Johnse, u Warhola ani u Rothka se nejednalo o žádný rekord.

Autoportrét Andyho Warhola se prodal za 32,6 milionů dolarů, což je dvakrát více než vrchní odhad prodejní ceny (15 milionů dolarů). Tento fialový portrét pocházel ze sbírky módního návrháře Toma Forda. Andy Warhol vytvořil tento autoportrét v roce 1986, tedy rok před smrtí. Těchto velkoformátových autoportrétů vytvořil celkem pět, přičemž každé z nich se vyznačuje jinou základovou barvou. Tři z prací jsou ve vlastnictví muzejních sbírek.

Druhým exponovaným dílem bylo plátno Marka Rothka z roku 1961, které bylo vydraženo pro zájemce na telefonu za 31,4 milionů dolarů. Stejné plátno bylo prodáno v roce 1997 v Christie’s za 1,8 milionů dolarů. Investované prostředky se tedy majitelům tohoto díla patřičně zúročily.


Mark Rothko: Untitled / 1961 / olej na plátně / 236,5 x 203,5 cm / cena: 31 442 500 USD

Související články

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

Polský aukční trh s uměním 2023

Zatímco český aukční trh se ještě předloni vyšplhal na rekordní obrat, polské aukční síně zažívají už druhý rok v řadě poměrně silnou korekci. V roce 2021 se v Polsku vydražila díla celkem za rekordních 634 milionů zlotých (3,5 miliardy korun), loni...

9. února 2024
Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Dekáda světově úspěšných surrealistek

Souhrnná zpráva respektovaného serveru Artnet sestavila žebříček dvaceti prodejně nejúspěšnějších tvůrkyň, které se buď programově nebo výrazově hlásily k surrealistickému výtvarnému názoru. Sezónu po sezóně rostla jak průměrná cena jejich děl, tak c...

18. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Basquiat a Cy Twombly

Basquiat a Cy Twombly

26. května 2016

Střízlivá večerní moderna

Střízlivá večerní moderna

19. května 2016

Zpráva TEFAF o trhu s uměním 2015

Zpráva TEFAF o trhu s uměním 2015

20. března 2016


<