Podcast: Blockchain pomůže bojovat proti padělkům

Prague Art Week 2022

V dalším díle podcastové série u příležitosti zářijového Prague Art Week vysvětluje Matyáš Kodl, jak funguje spojení fyzického a online prodeje uměleckých děl a jaké možnosti přinášejí nové digitální technologie na trh s uměním.  

 
Matyáš Kodl pečuje o sbírku současného umění Kodl Contemporary v soukromé Galerii Kodl. Ve Francii vystudoval Finanční management, zkušenosti získal také na stážích v aukčních síních Sotheby's v Londýně a New Yorku. Založil online aukční síň Artslimit, jejíž význam se ukázal hlavně během pandemie, kdy aukční sály musely zůstat zavřené. 
 
V pátém díle podcastové série u příležitosti nadcházejícího Prague Art Week vysvětluje, jaké změny a výhody přináší online dražba umění nebo třeba jak funguje částečné vlastnictví uměleckých děl, díky kterému je možné koupit si například část Picassova obrazu.
 
Do jaké míry lze plnohodnotně prodávat umění po internetu?
Prodej uměleckých předmětů po internetu má fyzické limity, obraz se zkrátka dá těžko reprodukovat jedna ku jedné na digitálním displeji. Vždy je potřeba mít spojení s fyzickým prostorem a na tom je také založen náš způsob prodeje, který je svým způsobem hybridní. Výstavu máme u nás v galerii přes měsíc, dražitelé si mohou přijít díla prohlédnout osobně. Kontakt tedy stále zůstává, jenom samotný proces dražby se přesouvá do online prostoru.
 
Je pro aukční domy atraktivní nová technologie NFT?
Technologie NFT aukční domy podpoří, protože je to pro ně další médium, které mohou v aukcích nabízet. Pro aukční domy je to spíše přínos než riziko a digitální umění se díky boomu, které zažilo za poslední dva roky let pasovalo na další plnohodnotné umělecké médium, kterému se bude umělecká sféra kolem umění a obchodu s uměním věnovat. 
 
Blockchainové technologie nabízejí řadu možností. Mohly by pomoci i s bojem proti falzům?
Technologie blockchainu by mohla být využívána pro autentifikaci fyzických děl. Je to vlastně jakási veřejná databáze a na podobném principu fungují už staletí takzvané soupisy děl umělců, což jsou seznamy prokázaných děl od autorů a zároveň důležité zdroje, které aukční domy a galeristé používají k autentifikaci děl. 
 
 
K odběru podcastu se můžete přihlásit na Spotify a Apple podcasts. Poslechnout si ho můžete také přímo na webu Prague Art Week 2022.

Související články

Obklopuji se věcmi, které ve mně vyvolají emoci

Obklopuji se věcmi, které ve mně vyvolají emoci

Rozhovor se sběratelkou Darjou Slavíkovou

Darja Slavíková několik let produkovala výstavy v Moravské galerii v Brně. Dnes působí v Janáčkově opeře Národního divadla Brno. Spojení s kulturou napříč žánry a obory se projevuje i v její osobní umělecké sbírce.

10. května 2023
Rada pro začínající sběratele: Trénujte oko

Rada pro začínající sběratele: Trénujte oko

Rozhovor se sběratelkou a kurátorkou Lucií Drdovou

Na základě zkušenosti s vedením privátní galerie v Berlíně založila Lucie Drdová v roce 2012 Lucie Drdova Gallery se zaměřením na současné umění s pobočkami v Praze a Bruselu. V rámci galerijní a kurátorské činnosti připravila mimojiné výstavu Ronyho...

21. dubna 2023
Kupce starožitostí zajímá jejich investiční potenciál

Kupce starožitostí zajímá jejich investiční potenciál

Veletrh Antique 20.–23. 4. 2023

Ve čtvrtek začíná na Novoměstské radnici v Praze jarní vydání veletrhu Antique. Navštívit ho bude možné až do neděle. "Není novinkou, že se dobře prodávají zejména zlaté šperky a mince. Poslední dobou se obnovuje zájem i o míšeňský porcelán, stříbrné...

18. dubna 2023
Zobrazit všechny

Další články


<