Podcast: Blockchain pomůže bojovat proti padělkům

Prague Art Week 2022

V dalším díle podcastové série u příležitosti zářijového Prague Art Week vysvětluje Matyáš Kodl, jak funguje spojení fyzického a online prodeje uměleckých děl a jaké možnosti přinášejí nové digitální technologie na trh s uměním.  

 
Matyáš Kodl pečuje o sbírku současného umění Kodl Contemporary v soukromé Galerii Kodl. Ve Francii vystudoval Finanční management, zkušenosti získal také na stážích v aukčních síních Sotheby's v Londýně a New Yorku. Založil online aukční síň Artslimit, jejíž význam se ukázal hlavně během pandemie, kdy aukční sály musely zůstat zavřené. 
 
V pátém díle podcastové série u příležitosti nadcházejícího Prague Art Week vysvětluje, jaké změny a výhody přináší online dražba umění nebo třeba jak funguje částečné vlastnictví uměleckých děl, díky kterému je možné koupit si například část Picassova obrazu.
 
Do jaké míry lze plnohodnotně prodávat umění po internetu?
Prodej uměleckých předmětů po internetu má fyzické limity, obraz se zkrátka dá těžko reprodukovat jedna ku jedné na digitálním displeji. Vždy je potřeba mít spojení s fyzickým prostorem a na tom je také založen náš způsob prodeje, který je svým způsobem hybridní. Výstavu máme u nás v galerii přes měsíc, dražitelé si mohou přijít díla prohlédnout osobně. Kontakt tedy stále zůstává, jenom samotný proces dražby se přesouvá do online prostoru.
 
Je pro aukční domy atraktivní nová technologie NFT?
Technologie NFT aukční domy podpoří, protože je to pro ně další médium, které mohou v aukcích nabízet. Pro aukční domy je to spíše přínos než riziko a digitální umění se díky boomu, které zažilo za poslední dva roky let pasovalo na další plnohodnotné umělecké médium, kterému se bude umělecká sféra kolem umění a obchodu s uměním věnovat. 
 
Blockchainové technologie nabízejí řadu možností. Mohly by pomoci i s bojem proti falzům?
Technologie blockchainu by mohla být využívána pro autentifikaci fyzických děl. Je to vlastně jakási veřejná databáze a na podobném principu fungují už staletí takzvané soupisy děl umělců, což jsou seznamy prokázaných děl od autorů a zároveň důležité zdroje, které aukční domy a galeristé používají k autentifikaci děl. 
 
 
K odběru podcastu se můžete přihlásit na Spotify a Apple podcasts. Poslechnout si ho můžete také přímo na webu Prague Art Week 2022.

Související články

Sbírka Marek je pohyblivý řez současným uměním

Sbírka Marek je pohyblivý řez současným uměním

Rozhovor se sběrateli Sbírky Marek

Sbírka Marek je v mnoha ohledech zcela ojedinělou kolekcí současného umění. Založena v roce 2000 bratry (dvojčaty) Ivem a Zdeňkem Markovými, se dlouhodobě zaměřovala na začínající, neprověřené autory. Postupem času přibyla díla i již etablovaných umě...

29. srpna 2024
Ceny Kovaříkových obrazů jsme nedávno zvedli o dvacet procent

Ceny Kovaříkových obrazů jsme nedávno zvedli o dvacet procent

Rozhovor s galeristou Benjaminem Derouillonem

Českého malíře Vojtěcha Kovaříka, který na sebe v posledních dvou letech strhnul pozornost významnými zahraničními aukčními prodeji, objevil francouzský galerista Benjamin Derouillon na Instagramu. Od té doby jeho díla dostal do řady významných sbíre...

1. srpna 2024
V aukci jsem testoval, jak si stojím u sběratelů a investorů

V aukci jsem testoval, jak si stojím u sběratelů a investorů

Rozhovor s medailérem Asamatem Baltaevem

Medailéru Asamatu Baltaevovi pocházejícímu z Čuvašské (Suvarské) republiky Ruské federace je pouhých 32 let. I přes velmi krátké tvůrčí období od ukončení studia se zařadil mezi českou medailérskou špičku. Zvítězil se svými návrhy v mnoha medailérský...

26. června 2024
Zobrazit všechny

Další články


<