Podcast: Blockchain pomůže bojovat proti padělkům

Prague Art Week 2022

V dalším díle podcastové série u příležitosti zářijového Prague Art Week vysvětluje Matyáš Kodl, jak funguje spojení fyzického a online prodeje uměleckých děl a jaké možnosti přinášejí nové digitální technologie na trh s uměním.  

 
Matyáš Kodl pečuje o sbírku současného umění Kodl Contemporary v soukromé Galerii Kodl. Ve Francii vystudoval Finanční management, zkušenosti získal také na stážích v aukčních síních Sotheby's v Londýně a New Yorku. Založil online aukční síň Artslimit, jejíž význam se ukázal hlavně během pandemie, kdy aukční sály musely zůstat zavřené. 
 
V pátém díle podcastové série u příležitosti nadcházejícího Prague Art Week vysvětluje, jaké změny a výhody přináší online dražba umění nebo třeba jak funguje částečné vlastnictví uměleckých děl, díky kterému je možné koupit si například část Picassova obrazu.
 
Do jaké míry lze plnohodnotně prodávat umění po internetu?
Prodej uměleckých předmětů po internetu má fyzické limity, obraz se zkrátka dá těžko reprodukovat jedna ku jedné na digitálním displeji. Vždy je potřeba mít spojení s fyzickým prostorem a na tom je také založen náš způsob prodeje, který je svým způsobem hybridní. Výstavu máme u nás v galerii přes měsíc, dražitelé si mohou přijít díla prohlédnout osobně. Kontakt tedy stále zůstává, jenom samotný proces dražby se přesouvá do online prostoru.
 
Je pro aukční domy atraktivní nová technologie NFT?
Technologie NFT aukční domy podpoří, protože je to pro ně další médium, které mohou v aukcích nabízet. Pro aukční domy je to spíše přínos než riziko a digitální umění se díky boomu, které zažilo za poslední dva roky let pasovalo na další plnohodnotné umělecké médium, kterému se bude umělecká sféra kolem umění a obchodu s uměním věnovat. 
 
Blockchainové technologie nabízejí řadu možností. Mohly by pomoci i s bojem proti falzům?
Technologie blockchainu by mohla být využívána pro autentifikaci fyzických děl. Je to vlastně jakási veřejná databáze a na podobném principu fungují už staletí takzvané soupisy děl umělců, což jsou seznamy prokázaných děl od autorů a zároveň důležité zdroje, které aukční domy a galeristé používají k autentifikaci děl. 
 
 
K odběru podcastu se můžete přihlásit na Spotify a Apple podcasts. Poslechnout si ho můžete také přímo na webu Prague Art Week 2022.

Související články

Ve svém kabinetu kuriozit mám zkameněliny i staré fotoaparáty

Ve svém kabinetu kuriozit mám zkameněliny i staré fotoaparáty

Rozhovor se sběratelkou Veronikou Lukášovou

Veronika Lukášová je fotografka, teoretička a pedagožka. Ve své tvorbě propojuje vědu a umění, přičemž touha zkoumat subatomární svět ji provází od dětství, kdy se v 80. letech, v době studené války, opakovaně účastnila protiatomových cvičení. Zájem...

9. října 2023
Extrémní ceny děl mladých umělců se už zklidnily

Extrémní ceny děl mladých umělců se už zklidnily

Trendy na světovém aukčním trhu

Na trhu s uměním pořád platí, že značka umělce prodává. V poslední době se ale začínají do dění v aukcích promítat změny ve společenských a kulturních normách. „Otevřely se brány diverzitě a genderové fluiditě. Nové mízy se chopili spekulativní deale...

3. října 2023
Upřímnější cesta sběratelství vede přes ateliéry umělců

Upřímnější cesta sběratelství vede přes ateliéry umělců

Rozhovor se sběratelkou Kateřinou Havrlant

V roce 2015 založila sbírku Havrlant Art Collection, kterou postupně financuje ze svých soukromých peněz. Coby mecenáška Kateřina Havrlant dlouhodobě podporuje nejen mladé umělce, ale také kulturní projekty, mezi které patří filmový festival Marienba...

24. srpna 2023
Zobrazit všechny

Další články


<