Pochybný Čapek v Londýně

Grafika připsaná Josefu Čapkovu v nabídce Christieʼs

Jednou z položek specializované aukce grafik a tisků společnosti Christieʼs, která se uskuteční ve středu v Londýně, je drobný dřevořez Opilce, který je nabízen jako dílo Josefa Čapka. Toto autorské určení však není nijak vyargumentováno.

Podle aukčního katalogu má jít o práci z počátku 20. let, která se nějak váže k Čapkově povídce Opilec. Stejné slovo je totiž německy vyvedeno na samotné grafice. Připsání Čapkovi se opírá pouze o tužkou napsané iniciály, které lze s jistou licencí číst jako J. C.

opilec
Josef Čapek (?): Opilec / počátek 20. let
dřevoryt na papíře / 7,8 x 3,4 cm
odhad: 600-800 GBP
Christieʼs 16. 4. 2014

 

Na nabídku tohoto díla ART+ upozornil sám prodávající, který grafiku podle vlastních slov získal loni na jedné anglické lokální aukci jako anonymní dílo. Zaujala jej prý právě signatura vyčuhující z pod pasparty, kterou sám zprvu četl jak 7. E. Grafiku nabídl Christieʼs, kde ji určili jako dílo Josefa Čapka.

Nový majitel následně dohledal provenienci díla – pochází prý z rodiny židovského lékaře, který se narodil roku 1888 ve Vídni a do Velké Británie imigroval před druhou světovou válkou: "Původní majitel mi vyprávěl, že doma měli stejnou skleničku jako na Opilci a že dřevoryt určitě vznikl na objednávku jeho dědečka."

Josef Čapek: Levana a matky žalu / 1920-21
18 ručně kolorovaných linorytů / vydáno 1927 ve Staré Říši v nákladu 200 ks
cena: 102 000 Kč / Sýpka 17. 2. 2013

 

V soupisu Čapkova grafického díla, který před pěti lety připravila Pavla Pečinková, se Opilec neobjevuje, ani v něm nenajdeme jediné dílo, které by vykazovalo výraznější stylovou podobnost. S tak realisticky propracovanými detaily jako v případě Opilce se v Čapkově grafice vůbec nesetkáváme. Na počátku 20. let vznikly například ilustrace ke Quinceyho Levaně, na kterých je lidská figura stylizována až do elementárního geometrického tvaru.

"Podle mne to nemá s naším Josefem Čapkem vůbec nic společného. Konec konců podpis je tak vágní, že by se to mohlo připsat leckomu. Čapkovy grafiky i jeho pijáci vypadají jinak," odpověděla na otázku ART+ emailem Pavla Pečinková.

Josef Čapek: Podoba z biografu
Josef Čapek: Podoba z biografu
linoryt na papíře / 28 x 20,5 cm
cena: 13 125 GBP / Sothebyʼs 14. 6. 2011

 

Předaukční odhad počítá s cenou 600 až 800 liber. Včetně provize a dalších poplatků to v přepočtu vychází na více než 25 tisíc korun. Nejdražší jednotlivé Čapkovy grafiky byly na českých aukcích draženy za částky kolem 50 tisíc korun.

Na mezinárodním trhu drží rekord linoryt Podoba z bigrafu, který byl před třemi lety v rámci aukce sbírky Hascoe vydražen za senzačních 13 tisíc liber, více než 370 tisíc korun.

_________________________

DOPLNĚNÍ: Dřevořez Opilec se nakonec v Londýně prodal za 688 liber, v přepočtu tedy za 23 tisíc korun.

 


Související články

Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol

Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol

Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024

Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...

4. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...

1. července 2024
Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Sotheby's Londýn 25. 6. 2024

Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...

24. června 2024
Zobrazit všechny

Další články


<