Pochybný Čapek v Londýně

Grafika připsaná Josefu Čapkovu v nabídce Christieʼs

Jednou z položek specializované aukce grafik a tisků společnosti Christieʼs, která se uskuteční ve středu v Londýně, je drobný dřevořez Opilce, který je nabízen jako dílo Josefa Čapka. Toto autorské určení však není nijak vyargumentováno.

Podle aukčního katalogu má jít o práci z počátku 20. let, která se nějak váže k Čapkově povídce Opilec. Stejné slovo je totiž německy vyvedeno na samotné grafice. Připsání Čapkovi se opírá pouze o tužkou napsané iniciály, které lze s jistou licencí číst jako J. C.

opilec
Josef Čapek (?): Opilec / počátek 20. let
dřevoryt na papíře / 7,8 x 3,4 cm
odhad: 600-800 GBP
Christieʼs 16. 4. 2014

 

Na nabídku tohoto díla ART+ upozornil sám prodávající, který grafiku podle vlastních slov získal loni na jedné anglické lokální aukci jako anonymní dílo. Zaujala jej prý právě signatura vyčuhující z pod pasparty, kterou sám zprvu četl jak 7. E. Grafiku nabídl Christieʼs, kde ji určili jako dílo Josefa Čapka.

Nový majitel následně dohledal provenienci díla – pochází prý z rodiny židovského lékaře, který se narodil roku 1888 ve Vídni a do Velké Británie imigroval před druhou světovou válkou: "Původní majitel mi vyprávěl, že doma měli stejnou skleničku jako na Opilci a že dřevoryt určitě vznikl na objednávku jeho dědečka."

Josef Čapek: Levana a matky žalu / 1920-21
18 ručně kolorovaných linorytů / vydáno 1927 ve Staré Říši v nákladu 200 ks
cena: 102 000 Kč / Sýpka 17. 2. 2013

 

V soupisu Čapkova grafického díla, který před pěti lety připravila Pavla Pečinková, se Opilec neobjevuje, ani v něm nenajdeme jediné dílo, které by vykazovalo výraznější stylovou podobnost. S tak realisticky propracovanými detaily jako v případě Opilce se v Čapkově grafice vůbec nesetkáváme. Na počátku 20. let vznikly například ilustrace ke Quinceyho Levaně, na kterých je lidská figura stylizována až do elementárního geometrického tvaru.

"Podle mne to nemá s naším Josefem Čapkem vůbec nic společného. Konec konců podpis je tak vágní, že by se to mohlo připsat leckomu. Čapkovy grafiky i jeho pijáci vypadají jinak," odpověděla na otázku ART+ emailem Pavla Pečinková.

Josef Čapek: Podoba z biografu
Josef Čapek: Podoba z biografu
linoryt na papíře / 28 x 20,5 cm
cena: 13 125 GBP / Sothebyʼs 14. 6. 2011

 

Předaukční odhad počítá s cenou 600 až 800 liber. Včetně provize a dalších poplatků to v přepočtu vychází na více než 25 tisíc korun. Nejdražší jednotlivé Čapkovy grafiky byly na českých aukcích draženy za částky kolem 50 tisíc korun.

Na mezinárodním trhu drží rekord linoryt Podoba z bigrafu, který byl před třemi lety v rámci aukce sbírky Hascoe vydražen za senzačních 13 tisíc liber, více než 370 tisíc korun.

_________________________

DOPLNĚNÍ: Dřevořez Opilec se nakonec v Londýně prodal za 688 liber, v přepočtu tedy za 23 tisíc korun.

 


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články


<