Pissarro zabavený nacisty v aukci

Impresionisté a moderna, Sotheby`s Londýn, 5. 2. 2014

Na počátek února 2014 připravila aukční síň Sotheby´s tradiční londýnskou večerní aukci impresionistů a moderny. Hlavním lákadlem bude tentokrát obraz Camilla Pissarra, Boulevard Montmartre, matinée de printemps z roku 1897 s velmi zajímavou provenienční historií.


Camille Pissarro: Boulevard Montmartre, matinée de printempts / 1897 / olej na plátně / 65 x 81 cm / Sotheby`s London 5. 2. 2014

 

V posledním desetiletí 19. století se z Camilla Pissarra stal uznávaný impresionistický malíř. Kritici, široká veřejnost i jeho současníci o něm hovořili jako o „otci“ impresionismu. Podnětem pro přijetí a ocenění jeho díla byla retrospektivní výstava v roce 1892, která v celé šíři představila jeho tvorbu.

Obraz Boulevard Montmartre, matinée de printemps se váže k sérii děl, která vznikala od roku 1894 do roku 1903. Jedná se o plátna zobrazující městské bulváry a široké pařížské ulice. Jak napsal Pissarro svému synovi Lucienovi, zaujala ho světlost, modernost a živost rozlehlých pařížských bulvárů, které vznikly jen dvacet let předtím. Pissarro tuto sérii maloval z hotelových pokojů, protože od roku 1888 trpěl oční chorobou. A ač lze dražený obraz řadit mezi jeho pozdější práce, lze jej zároveň označit za jedno z umělcových nejlepších děl, které se kdy v aukční síni ocitlo.

Neméně zajímavým faktem je i skutečnost, že obraz patřil do sbírky židovského průmyslníka Maxe Silberberga, který ve Vratislavi vytvořil jednu z nejlepších předválečných sbírek umění 19. a 20. století. Obraz zakoupil roku 1923, aby ho o 12 let později musel odprodat v aukci nacistům. Následně se dílo dostalo do Spojených států, odkud putovalo do Izraelského muzea v Jeruzalémě, kam bylo po restituci dlouhodobě zapůjčeno rodinou Silberbergových.

Henri Matisse: Bolero Violet
Henri Matisse: Boléro Violet / 1937 / olej na plátně / 55 x 33 cm / Sotheby`s London 5. 2. 2014

 

Jak zdůraznila sama aukční síň Sotheby´s, Pissarrův obraz Boulevard Montmartre, matinée de printemps je za posledních deset let jedním z nejvýznamnějších impresionistických děl, které se na aukčním trhu objevilo. Zároveň je to dílo mimořádné kvality a významu, i proto se jeho odhadovaná cena pohybuje mezi 7 až 10 miliony liber.

Podle údajů Artprice je přitom dosud nejdražším Pissarrovým dílem čtveřice pláten s námětem čtyř ročních období dražená už v červnu 2007 v newyorské Christie`s. Rozměrná plátna Les quatre saisons: L'hiver/Le printemps/L'été/L'automne z let 1872 - 73 tehdy v přepočtu vyšla na 7 milionů liber i s provizí (14,6 milionu dolarů).

Další klíčovou položkou únorové večerní aukce Sotheby`s je portrét Boléro Violet od Henri Matisse s odhadní cenou 6,5 až 8,5 milionu liber.

 


Související články

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře

Ještě v devadesátých letech minulého století jméno Hammershøi téměř nikdo mimo Dánsko neznal. Natož aby se o něj výrazněji zajímal světový trh s uměním. O třicet let později se jeho obrazy prodávají za milionové částky (v dolarech) a o příhozy se pře...

22. července 2024
Francouzský mistr žánrů Chardin v milionové síle

Francouzský mistr žánrů Chardin v milionové síle

Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre

Čtyři z pěti autorových nejdražších prodejů nejsou starší tří let a již dvakrát byla přiklepnuta částka přes 20 milionů eur. Takovými čísly se může pyšnit aukční curriculum malíře Jeana-Baptista Siméona Chardina, nejdražšího ve Francii nabízeného sta...

18. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...

1. července 2024
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Medkův Festival kruhu

Medkův Festival kruhu

3. června 2016

Galerie na nákupech

Galerie na nákupech

4. ledna 2016

Toyen, Jetelová a ti druzí

Toyen, Jetelová a ti druzí

22. listopadu 2015


<