Pissarro zabavený nacisty v aukci

Impresionisté a moderna, Sotheby`s Londýn, 5. 2. 2014

Na počátek února 2014 připravila aukční síň Sotheby´s tradiční londýnskou večerní aukci impresionistů a moderny. Hlavním lákadlem bude tentokrát obraz Camilla Pissarra, Boulevard Montmartre, matinée de printemps z roku 1897 s velmi zajímavou provenienční historií.


Camille Pissarro: Boulevard Montmartre, matinée de printempts / 1897 / olej na plátně / 65 x 81 cm / Sotheby`s London 5. 2. 2014

 

V posledním desetiletí 19. století se z Camilla Pissarra stal uznávaný impresionistický malíř. Kritici, široká veřejnost i jeho současníci o něm hovořili jako o „otci“ impresionismu. Podnětem pro přijetí a ocenění jeho díla byla retrospektivní výstava v roce 1892, která v celé šíři představila jeho tvorbu.

Obraz Boulevard Montmartre, matinée de printemps se váže k sérii děl, která vznikala od roku 1894 do roku 1903. Jedná se o plátna zobrazující městské bulváry a široké pařížské ulice. Jak napsal Pissarro svému synovi Lucienovi, zaujala ho světlost, modernost a živost rozlehlých pařížských bulvárů, které vznikly jen dvacet let předtím. Pissarro tuto sérii maloval z hotelových pokojů, protože od roku 1888 trpěl oční chorobou. A ač lze dražený obraz řadit mezi jeho pozdější práce, lze jej zároveň označit za jedno z umělcových nejlepších děl, které se kdy v aukční síni ocitlo.

Neméně zajímavým faktem je i skutečnost, že obraz patřil do sbírky židovského průmyslníka Maxe Silberberga, který ve Vratislavi vytvořil jednu z nejlepších předválečných sbírek umění 19. a 20. století. Obraz zakoupil roku 1923, aby ho o 12 let později musel odprodat v aukci nacistům. Následně se dílo dostalo do Spojených států, odkud putovalo do Izraelského muzea v Jeruzalémě, kam bylo po restituci dlouhodobě zapůjčeno rodinou Silberbergových.

Henri Matisse: Bolero Violet
Henri Matisse: Boléro Violet / 1937 / olej na plátně / 55 x 33 cm / Sotheby`s London 5. 2. 2014

 

Jak zdůraznila sama aukční síň Sotheby´s, Pissarrův obraz Boulevard Montmartre, matinée de printemps je za posledních deset let jedním z nejvýznamnějších impresionistických děl, které se na aukčním trhu objevilo. Zároveň je to dílo mimořádné kvality a významu, i proto se jeho odhadovaná cena pohybuje mezi 7 až 10 miliony liber.

Podle údajů Artprice je přitom dosud nejdražším Pissarrovým dílem čtveřice pláten s námětem čtyř ročních období dražená už v červnu 2007 v newyorské Christie`s. Rozměrná plátna Les quatre saisons: L'hiver/Le printemps/L'été/L'automne z let 1872 - 73 tehdy v přepočtu vyšla na 7 milionů liber i s provizí (14,6 milionu dolarů).

Další klíčovou položkou únorové večerní aukce Sotheby`s je portrét Boléro Violet od Henri Matisse s odhadní cenou 6,5 až 8,5 milionu liber.

 


Související články

Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

150 let od první výstavy impresionistů

Na den přesně před sto padesáti lety se v Paříži otevřela první výstava impresionistů. Trvala měsíc, skončila komerčním i reputačním nezdarem a pořádající Spolek se ještě týž rok rozpadl. Publiku trvalo dalších deset dvacet let, než se naučilo rozezn...

15. dubna 2024
Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Christie’s New York 19. 3. 2024

Jedna z celosvětově nejznámějších výtvarných scenérií vůbec, Velká vlna od japonského mistra Hokusaie, bývá v nabídce aukčních síní relativně často. Loňský prodej barevného dřevořezu z let 1830-34 ohromil částkou téměř 2,8 milionu dolarů, minulý týde...

27. března 2024
Od impresionismu po současnost dvakrát přes 100 milionů liber

Od impresionismu po současnost dvakrát přes 100 milionů liber

Sotheby’s Londýn 6. a 7. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024

Jarní sezónu na trhu s uměním zahájily obě londýnské centrály dvou nejslavnějších aukčních domů najednou. První březnovou středu a čtvrtek uspořádaly u Sotheby’s i Christie’s velké přehlídky především moderního a poválečného umění. Od svých „velkých...

18. března 2024
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Medkův Festival kruhu

Medkův Festival kruhu

3. června 2016

Galerie na nákupech

Galerie na nákupech

4. ledna 2016

Toyen, Jetelová a ti druzí

Toyen, Jetelová a ti druzí

22. listopadu 2015


<