Pissarro zabavený nacisty v aukci

Impresionisté a moderna, Sotheby`s Londýn, 5. 2. 2014

Na počátek února 2014 připravila aukční síň Sotheby´s tradiční londýnskou večerní aukci impresionistů a moderny. Hlavním lákadlem bude tentokrát obraz Camilla Pissarra, Boulevard Montmartre, matinée de printemps z roku 1897 s velmi zajímavou provenienční historií.


Camille Pissarro: Boulevard Montmartre, matinée de printempts / 1897 / olej na plátně / 65 x 81 cm / Sotheby`s London 5. 2. 2014

 

V posledním desetiletí 19. století se z Camilla Pissarra stal uznávaný impresionistický malíř. Kritici, široká veřejnost i jeho současníci o něm hovořili jako o „otci“ impresionismu. Podnětem pro přijetí a ocenění jeho díla byla retrospektivní výstava v roce 1892, která v celé šíři představila jeho tvorbu.

Obraz Boulevard Montmartre, matinée de printemps se váže k sérii děl, která vznikala od roku 1894 do roku 1903. Jedná se o plátna zobrazující městské bulváry a široké pařížské ulice. Jak napsal Pissarro svému synovi Lucienovi, zaujala ho světlost, modernost a živost rozlehlých pařížských bulvárů, které vznikly jen dvacet let předtím. Pissarro tuto sérii maloval z hotelových pokojů, protože od roku 1888 trpěl oční chorobou. A ač lze dražený obraz řadit mezi jeho pozdější práce, lze jej zároveň označit za jedno z umělcových nejlepších děl, které se kdy v aukční síni ocitlo.

Neméně zajímavým faktem je i skutečnost, že obraz patřil do sbírky židovského průmyslníka Maxe Silberberga, který ve Vratislavi vytvořil jednu z nejlepších předválečných sbírek umění 19. a 20. století. Obraz zakoupil roku 1923, aby ho o 12 let později musel odprodat v aukci nacistům. Následně se dílo dostalo do Spojených států, odkud putovalo do Izraelského muzea v Jeruzalémě, kam bylo po restituci dlouhodobě zapůjčeno rodinou Silberbergových.

Henri Matisse: Bolero Violet
Henri Matisse: Boléro Violet / 1937 / olej na plátně / 55 x 33 cm / Sotheby`s London 5. 2. 2014

 

Jak zdůraznila sama aukční síň Sotheby´s, Pissarrův obraz Boulevard Montmartre, matinée de printemps je za posledních deset let jedním z nejvýznamnějších impresionistických děl, které se na aukčním trhu objevilo. Zároveň je to dílo mimořádné kvality a významu, i proto se jeho odhadovaná cena pohybuje mezi 7 až 10 miliony liber.

Podle údajů Artprice je přitom dosud nejdražším Pissarrovým dílem čtveřice pláten s námětem čtyř ročních období dražená už v červnu 2007 v newyorské Christie`s. Rozměrná plátna Les quatre saisons: L'hiver/Le printemps/L'été/L'automne z let 1872 - 73 tehdy v přepočtu vyšla na 7 milionů liber i s provizí (14,6 milionu dolarů).

Další klíčovou položkou únorové večerní aukce Sotheby`s je portrét Boléro Violet od Henri Matisse s odhadní cenou 6,5 až 8,5 milionu liber.

 


Související články

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

Polský aukční trh s uměním 2023

Zatímco český aukční trh se ještě předloni vyšplhal na rekordní obrat, polské aukční síně zažívají už druhý rok v řadě poměrně silnou korekci. V roce 2021 se v Polsku vydražila díla celkem za rekordních 634 milionů zlotých (3,5 miliardy korun), loni...

9. února 2024
Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Dekáda světově úspěšných surrealistek

Souhrnná zpráva respektovaného serveru Artnet sestavila žebříček dvaceti prodejně nejúspěšnějších tvůrkyň, které se buď programově nebo výrazově hlásily k surrealistickému výtvarnému názoru. Sezónu po sezóně rostla jak průměrná cena jejich děl, tak c...

18. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Medkův Festival kruhu

Medkův Festival kruhu

3. června 2016

Galerie na nákupech

Galerie na nákupech

4. ledna 2016

Toyen, Jetelová a ti druzí

Toyen, Jetelová a ti druzí

22. listopadu 2015


<