Picasso hned třikrát

Nejdražší díla světových aukcí v roce 2015

Minulý rok byl ve znamení rekordních částek vydaných za jednotlivá umělecká díla. Vůbec nejdráže v aukci prodaným dílem všech dob se stal jeden ze série obrazů Alžírské ženy Pabla Picassa z roku 1955, vydražený za těžko uvěřitelných 179,4 milionu dolarů (zhruba 4,4 miliardy korun). Výrazně nad hranicí 100 milionů korun skončila také díla Amedea Modiglianiho a Alberta Giacomettiho. Do desítky nejdražších děl uplynulého roku se dostaly ještě další dva Picassovy obrazy.

Za minulý rok hlásí obě největší aukční síně, i přes pokles ve druhé polovině roku, vysoké výnosy. Jen Christie's prodala díla za 7,4 miliardy dolarů (šlo o druhý nejlepší rok v její historii), Sotheby's celkem za 6,7 miliardy dolarů (cca 148 miliard korun). Společně si také bez výjimky „rozdělily“ i desítku nejdražších děl minulého roku. Díla na prvních třech místech výrazně překročila hranici 100 milionů dolarů a všechna se prodala u Christie's.

K nákupu těchto deseti nejdražších obrazů by případný zájemce potřeboval astronomickou částku 996,2 milionu dolarů (téměř 25 miliard korun). Kdybychom však chtěli započítat obě díla (Benefits Supervisor Resting Luciana Freuda a Colored Mona Lisa Andyho Warhola), která se se shodnou částkou dělí o desátou příčku, museli bychom přičíst ještě téměř 56,2 milionu dolarů.

Jména umělců v loňské top ten nejsou nijak překvapivá a navzájem se na těchto pozicích v průběhu let střídají.  Stálými hosty jsou zde kromě již zmíněného Picassa, Modiglianiho a Giacomettiho i pováleční umělci Andy Warhol, Mark Rothko či Roy Lichtenstein. Z poválečných umělců se sem letos dostaly i obrazy Američana Cy Twomblyho či Brita Luciana Freuda, jejichž dílo má v posledních letech cenově výrazně stoupající tendenci. Jediné „starší“ dílo v této desítce je Alej v Alyscamps Vincenta van Gogha z roku 1888, prodaná za 66,4 milionu dolarů.

1/ PABLO PICASSO: ALŽÍRSKÉ ŽENY / 1955  olej na plátně / 114 x 146,4 cm  cena: 179 365 000 USD / Christie's New York 11. 5. 2015

1/ PABLO PICASSO: ALŽÍRSKÉ ŽENY / 1955
olej na plátně / 114 x 146,4 cm
cena: 179 365 000 USD / Christie's New York 11. 5. 2015

2/ AMEDEO MODIGLIANI: NU COUCHE / 1917-1918 olej na plátně / 59,9 x 92 cm cena: 170 405 000 USD / Christie's New York 9. 11. 2015

2/ AMEDEO MODIGLIANI: NU COUCHE / 1917-1918
olej na plátně / 59,9 x 92 cm
cena: 170 405 000 USD / Christie's New York 9. 11. 2015

ALBERTO GIACOMETTI: UKAZUJÍCÍ MUŽ / 1947  patinovaný bronz, malováno autorem / výška 177,5 cm  cena: 141 285 000 USD / Christie's New York 11. 5. 2015

3/ ALBERTO GIACOMETTI: UKAZUJÍCÍ MUŽ / 1947
patinovaný bronz, malováno autorem / výška 177,5 cm
cena: 141 285 000 USD / Christie's New York 11. 5. 2015

ROY LICHTENSTEIN: NURSE / 1964 olej a Magna na plátně / 121,9 x 121,9 cm cena: 95 365 000 USD / Christie's New York 9. 11. 2015

4/ ROY LICHTENSTEIN: NURSE / 1964
olej a Magna na plátně / 121,9 x 121,9 cm
cena: 95 365 000 USD / Christie's New York 9. 11. 2015

 

5/ MARK ROTHKO: Č. 10 / 1958  olej na plátně / 239,4 x 175,9 cm  cena: 81 925 000 USD / Christie´s New York 13. 5. 2015

5/ MARK ROTHKO: Č. 10 / 1958
olej na plátně / 239,4 x 175,9 cm
cena: 81 925 000 USD / Christie´s New York 13. 5. 2015

 

6/ CY TWOMBLY: BEZ NÁZVU (NEW YORK CITY) / 1968
kombinovaná technika na plátně / 172,7 x 228,6 cm
cena: 70 530 000 USD / Sotheby's New York 11. 11. 2015


7/ PABLO PICASSO: LA GOMMEUSE / 1901 olej na plátně / 81,3 x 54 cm cena: 67 450 000 USD / Sotheby’s New York 5. 11. 2015

7/ PABLO PICASSO: LA GOMMEUSE / 1901
olej na plátně / 81,3 x 54 cm
cena: 67 450 000 USD / Sotheby’s New York 5. 11. 2015

8/ PABLO PICASSO: BUSTE DE FEMME (FEMME À LA RÉSILLE) / 1938 olej na plátně / 65,09 x 54 cm cena: 67 365 000 USD / Christie´s New York 11. 5. 2015

8/ PABLO PICASSO: BUSTE DE FEMME (FEMME À LA RÉSILLE) / 1938
olej na plátně / 65,09 x 54 cm
cena: 67 365 000 USD / Christie´s New York 11. 5. 2015

9/ VINCENT VAN GOGH: L'ALLÉE DES ALYSCAMPS / 1888 olej na plátně / 91,7 x 73,5 cm cena: 66 330 000 USD / Sotheby's New York 5. 5. 2015

9/ VINCENT VAN GOGH: L'ALLÉE DES ALYSCAMPS / 1888
olej na plátně / 91,7 x 73,5 cm
cena: 66 330 000 USD / Sotheby's New York 5. 5. 2015

10-11/ LUCIAN FREUD: BENEFITS SUPERVISOR RESTING / 1994
olej na plátně / 150,5 x 161,2 cm /
cena: 56 165 000 USD / Christie´s New York 13. 5. 2015

10-11/ ANDY WARHOL: COLORED MONA LISA / 1963
sítotisk a grafit na plátně / 319,7 x 208,6 cm
cena: 56 165 000 USD / Christie’s New York 13. 5. 2015

 


Související články

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře

Ještě v devadesátých letech minulého století jméno Hammershøi téměř nikdo mimo Dánsko neznal. Natož aby se o něj výrazněji zajímal světový trh s uměním. O třicet let později se jeho obrazy prodávají za milionové částky (v dolarech) a o příhozy se pře...

22. července 2024
Francouzský mistr žánrů Chardin v milionové síle

Francouzský mistr žánrů Chardin v milionové síle

Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre

Čtyři z pěti autorových nejdražších prodejů nejsou starší tří let a již dvakrát byla přiklepnuta částka přes 20 milionů eur. Takovými čísly se může pyšnit aukční curriculum malíře Jeana-Baptista Siméona Chardina, nejdražšího ve Francii nabízeného sta...

18. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...

1. července 2024
Zobrazit všechny

Další články


<