Opatrný optimismus

Na druhé besedě z cyklu „O sběratelství z různých stran“ se sešli galeristé Jiří Švestka a Miroslav Korecký a jednatel aukční síně 1. Art Consulting Jiří Rybář aby shrnuli bilanci trhu s uměním v loňském roce a pokusili se o prognózu pro tento rok.

Prvním tématem byl obrat trhu s uměním v loňském roce, který zaznamenal určitý propad. Rozdíl vůči předloňskému roku činil 50 milionů, ale byl způsoben tím, že nejdražší položky nebyly vydraženy za tak rekordní částky, jak se očekávalo. Objemově nebylo prodaných děl méně než loni.

A co se v současné době nejlépe prodává? Rekordních cen na aukcích dosahují hlavně díla české moderny. Nově mezi sběrateli roste zájem o malbu 19. století, krajinomalby Mařákovy školy a pozdní díla Emila Filly. Podle Jiřího Švestky je české moderní umění přeceněné vůči zahraničí, zahraniční sběratel by si ho za české ceny nekoupil. Proto také české umění od zahraničních vlastníků míří na české trhy.

Švestka rovněž přiznal, že současné umění bylo a je pro jeho galerii ztrátové, že je nepřímo dotuje z obchodu s klasickou modernou či díly světového poválečného umění. Jiří Rybář věří, že zájem o poválečné a současné umění poroste. „Staví se moderní domy s moderními interiéry a designovým nábytkem, a k tomu se hodí současné umění, takže se dá předpokládat, že se začne prodávat lépe,“ řekl Rybář.

Ke konci besedy se řeč stočila k problematice vývozů a dovozů uměleckých děl. Podle besedujících není česká legislativa regulujících pohyb kulturních památek dost jasná co se týče toho, za jakých podmínek a co prohlásit kulturní památkou. To prý vede k tomu, že úředníci z pohodlnosti prohlašují za kulturní památky i díla s nepříliš vysokou uměleckou hodnotou. Zahraniční investoři si pak logicky nákup na českém trhu rozmyslí, aby neriskovali, že si zakoupený artefakt nebudou moci odvézt.

Nikdo z diskutujících nečeká v letošním roce žádné výrazné zlepšení či zhoršení. Trh bude pravděpodobně ještě stagnovat, ale je možné, že už chytá druhý dech.
 


Související články

Taháky podzimních aukcí: Schikaneder, Švabinský i Chagall

Taháky podzimních aukcí: Schikaneder, Švabinský i Chagall

Výhled před podzimní aukční sezónou

Jarním aukcím vládli Toyen, Karel Černý a Zdeněk Sýkora. Podzimní nabídka bude rovněž bohatá, slibují majitelé aukčních síní. Dražit se budou díla galerijních hodnot, která se na trhu dlouho neobjevila.

25. září 2023
Na podzim trh s uměním dál poroste

Na podzim trh s uměním dál poroste

Výhled trhu s uměním před podzimní aukční sezónou

Majitelé českých aukčních síní se shodují, že růst trhu s uměním letos lehce přibrzdil, nicméně očekávají dobrou podzimní sezónu. Situaci jim komplikuje stále složitější hledání špičkových děl, která mohou v aukcích atakovat autorské i absolutní reko...

21. září 2023
Milionových českých žen je na aukcích příliš málo

Milionových českých žen je na aukcích příliš málo

TOP 10 českých autorek na sálových aukcích

Pokud pomineme Toyen, která na aukcích hraje vlastní ligu, je královnou českých umělkyň jak podle cen, tak objemu prodeje Adriena Šimotová. Ve srovnání se světem ovšem počet i ceny děl žen-umělkyň na tuzemských aukcích paběrkují. Na celkových obratec...

14. září 2023
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Hascoe pohledem expertů

Hascoe pohledem expertů

26. června 2011

Zrod sběratelství

Zrod sběratelství

31. ledna 2011


<