Příběh obrazů: Čtyři raní Karsové
26. července 2024
Text Šubrtová Veronika | Foto Jan Rasch | Datum 04.03.2011
Na druhé besedě z cyklu „O sběratelství z různých stran“ se sešli galeristé Jiří Švestka a Miroslav Korecký a jednatel aukční síně 1. Art Consulting Jiří Rybář aby shrnuli bilanci trhu s uměním v loňském roce a pokusili se o prognózu pro tento rok.
Prvním tématem byl obrat trhu s uměním v loňském roce, který zaznamenal určitý propad. Rozdíl vůči předloňskému roku činil 50 milionů, ale byl způsoben tím, že nejdražší položky nebyly vydraženy za tak rekordní částky, jak se očekávalo. Objemově nebylo prodaných děl méně než loni.
A co se v současné době nejlépe prodává? Rekordních cen na aukcích dosahují hlavně díla české moderny. Nově mezi sběrateli roste zájem o malbu 19. století, krajinomalby Mařákovy školy a pozdní díla Emila Filly. Podle Jiřího Švestky je české moderní umění přeceněné vůči zahraničí, zahraniční sběratel by si ho za české ceny nekoupil. Proto také české umění od zahraničních vlastníků míří na české trhy.
Švestka rovněž přiznal, že současné umění bylo a je pro jeho galerii ztrátové, že je nepřímo dotuje z obchodu s klasickou modernou či díly světového poválečného umění. Jiří Rybář věří, že zájem o poválečné a současné umění poroste. „Staví se moderní domy s moderními interiéry a designovým nábytkem, a k tomu se hodí současné umění, takže se dá předpokládat, že se začne prodávat lépe,“ řekl Rybář.
Ke konci besedy se řeč stočila k problematice vývozů a dovozů uměleckých děl. Podle besedujících není česká legislativa regulujících pohyb kulturních památek dost jasná co se týče toho, za jakých podmínek a co prohlásit kulturní památkou. To prý vede k tomu, že úředníci z pohodlnosti prohlašují za kulturní památky i díla s nepříliš vysokou uměleckou hodnotou. Zahraniční investoři si pak logicky nákup na českém trhu rozmyslí, aby neriskovali, že si zakoupený artefakt nebudou moci odvézt.
Nikdo z diskutujících nečeká v letošním roce žádné výrazné zlepšení či zhoršení. Trh bude pravděpodobně ještě stagnovat, ale je možné, že už chytá druhý dech.
Z výstavy Husa na Kampě, sběratel Vladimír Železný
V prvním sále výstavy Husa na Kampě se návštěvníci setkají s hned čtyřmi rozměrnými plátny Georga Karse. Byť dnes Karsovo jméno nepatří mezi ta nejznámější, v meziválečném období byl na mezinárodní výtvarné scéně etablovaný lépe než kterýkoliv z jeho...
26. července 2024Výsledky českých aukcí v roce 2024
Navzdory historickému aukčnímu rekordu za obraz Františka Kupky Početí/Danaé, který se v dubnu vydražil na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery za 126,5 milionu korun, celkově aukční trh v letošním prvním pololetí meziročně lehce zpomalil. V nejvyš...
24. července 2024Zajímavé aukční výsledky letošního jubilanta
15. července 202426. července 2024
24. července 2024
15. července 2024
26. července 2024
24. července 2024
15. července 2024