Ohlédnutí za letošním Art Basel

Veletržní přemítání Niny Mainerové

Ve švýcarské Basileji v půlce června proběhl galerijní veletrh Art Basel. Zúčastnilo se jej 291 vystavovatelů z celého světa a k vidění byla díla od více než 4 tisíc umělců. A to je řeč jen o hlavním veletrhu, na vedlejších akcích vystavovaly další stovky galerií a tisíce umělců.  

Art Basel 2017

 

 

Na sérii vernisáží v rámci dalšího ročníku Art Basel se jako každoročně sjeli milovníci umění z celého světa. Pro vybrané z nich byly připravené zbrusu nové černé limuzíny, které VIP hosty přemisťovaly mezi jednotlivými místy a programy. Letenky zdražily, ceny ubytování, pokud se vůbec podařilo sehnat nějaké, byly několikanásobně vyšší než jindy v průběhu roku.

Vše precizně připravené do posledního detailu. Doprovodné programy a komentované prohlídky, brunche, obědy, kávy, večeře a party, snad i počasí bylo naplánované... A k tomu všemu jako vždy nádherný Rýn přinášel do města svoji dravou, silnou energii. Možnost synchronizovat své programy s dobou veletrhu pochopitelně využily soukromé i státní kulturní instituce.
 

Z expozice Gagosian Gallery na Art Basel 2017

 

 

Jak jsem vnímala tento svátek umění z pohledu "běžného" návštěvníka? Art Basel překonal i letos všechny moje tuzemské představy o obchodu s výtvarným uměním. Musím se přiznat, že jsem byla dojatá a fascinovaná, jakou sílu tato akce má. Prostory proudily stovky návštěvníků, na některá vystavená díla či prezentace galerií se stály fronty... Radost to vidět. Cítit byla obrovská konkurence i šesti a vícemístné cifry za prezentované kusy. A vidět byli i čeští umělci a sběratelé v doprovodu svých galeristů či investičních poradců, zapojeni do tohoto krásného bludiště.

Hlavní veletrh na basilejském výstavišti je tradičně rozdělen do několika sekcí - Galleries, Feature, Statements, Edition, Unlimited, Parcours. Ve městě se však ve stejném termínů koná i několik satelitních veletrhů, jako jsou například Liste, Volta, Scope, YIA Basel, kterých se většinou účastní menší a mladší galerie.
 

Art Basel 2017
 

 

Jako galeristku působící převážně v Praze mě zajímaly i české stopy. Obrazy Jiřího Georg Dokoupila bylo možné vidět na hlavním veletrhu Art Basel v sekci Galleries, Jana Kalába, Rudolfa Burdu, Adama Kašpara na veletrhu Scope. Volta hostila Jakuba Matušku, aka Maskera, Josefa Zlámala a Richarda Stipla, Liste zas patřilo Dominikovi Langovi.

Aktivně se zapojily i dvě české galerie. Galerie Hunt Kastner, která zastupuje Dominika Langa a do Basileje jezdí již víc jak deset let, letos opět vystavovala na Liste. V minulosti ale byla již dvakrát vybrána i do sekce Statements na hlavním veletrhu. Naše Nová galerie vyrazila letos do Basileje poprvé. Na veletrhu Scope jsme prezentovali malíře Adama Kašpara. Potěšilo mě, že i tyto satelitní veletrhy přilákaly dostatek návštěvníků a sběratelů, kteří měli chuť komunikovat, navazovat kontakty i kupovat.
 

Art Basel 2017

 

 

 

Co dodat... Byl to týden plný inspirace, úvah o minulosti a budoucnosti, o aktuálních prožitcích. Je krásné alespoň jednou za rok se nechat zaplavit uměleckými zážitky, lidmi, programy, událostmi... Art Basel je místo, kde můžete začít snít velkorysé sny, což je, myslím, pro české umělce, galeristy a sběratele i nadále aktuální výzvou.

 


Související články

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

Polský aukční trh s uměním 2023

Zatímco český aukční trh se ještě předloni vyšplhal na rekordní obrat, polské aukční síně zažívají už druhý rok v řadě poměrně silnou korekci. V roce 2021 se v Polsku vydražila díla celkem za rekordních 634 milionů zlotých (3,5 miliardy korun), loni...

9. února 2024
Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Dekáda světově úspěšných surrealistek

Souhrnná zpráva respektovaného serveru Artnet sestavila žebříček dvaceti prodejně nejúspěšnějších tvůrkyň, které se buď programově nebo výrazově hlásily k surrealistickému výtvarnému názoru. Sezónu po sezóně rostla jak průměrná cena jejich děl, tak c...

18. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Art Basel Miami Beach 2016

Art Basel Miami Beach 2016

10. ledna 2017


<