Ohlédnutí za letošním Art Basel

Veletržní přemítání Niny Mainerové

Ve švýcarské Basileji v půlce června proběhl galerijní veletrh Art Basel. Zúčastnilo se jej 291 vystavovatelů z celého světa a k vidění byla díla od více než 4 tisíc umělců. A to je řeč jen o hlavním veletrhu, na vedlejších akcích vystavovaly další stovky galerií a tisíce umělců.  

Art Basel 2017

 

 

Na sérii vernisáží v rámci dalšího ročníku Art Basel se jako každoročně sjeli milovníci umění z celého světa. Pro vybrané z nich byly připravené zbrusu nové černé limuzíny, které VIP hosty přemisťovaly mezi jednotlivými místy a programy. Letenky zdražily, ceny ubytování, pokud se vůbec podařilo sehnat nějaké, byly několikanásobně vyšší než jindy v průběhu roku.

Vše precizně připravené do posledního detailu. Doprovodné programy a komentované prohlídky, brunche, obědy, kávy, večeře a party, snad i počasí bylo naplánované... A k tomu všemu jako vždy nádherný Rýn přinášel do města svoji dravou, silnou energii. Možnost synchronizovat své programy s dobou veletrhu pochopitelně využily soukromé i státní kulturní instituce.
 

Z expozice Gagosian Gallery na Art Basel 2017

 

 

Jak jsem vnímala tento svátek umění z pohledu "běžného" návštěvníka? Art Basel překonal i letos všechny moje tuzemské představy o obchodu s výtvarným uměním. Musím se přiznat, že jsem byla dojatá a fascinovaná, jakou sílu tato akce má. Prostory proudily stovky návštěvníků, na některá vystavená díla či prezentace galerií se stály fronty... Radost to vidět. Cítit byla obrovská konkurence i šesti a vícemístné cifry za prezentované kusy. A vidět byli i čeští umělci a sběratelé v doprovodu svých galeristů či investičních poradců, zapojeni do tohoto krásného bludiště.

Hlavní veletrh na basilejském výstavišti je tradičně rozdělen do několika sekcí - Galleries, Feature, Statements, Edition, Unlimited, Parcours. Ve městě se však ve stejném termínů koná i několik satelitních veletrhů, jako jsou například Liste, Volta, Scope, YIA Basel, kterých se většinou účastní menší a mladší galerie.
 

Art Basel 2017
 

 

Jako galeristku působící převážně v Praze mě zajímaly i české stopy. Obrazy Jiřího Georg Dokoupila bylo možné vidět na hlavním veletrhu Art Basel v sekci Galleries, Jana Kalába, Rudolfa Burdu, Adama Kašpara na veletrhu Scope. Volta hostila Jakuba Matušku, aka Maskera, Josefa Zlámala a Richarda Stipla, Liste zas patřilo Dominikovi Langovi.

Aktivně se zapojily i dvě české galerie. Galerie Hunt Kastner, která zastupuje Dominika Langa a do Basileje jezdí již víc jak deset let, letos opět vystavovala na Liste. V minulosti ale byla již dvakrát vybrána i do sekce Statements na hlavním veletrhu. Naše Nová galerie vyrazila letos do Basileje poprvé. Na veletrhu Scope jsme prezentovali malíře Adama Kašpara. Potěšilo mě, že i tyto satelitní veletrhy přilákaly dostatek návštěvníků a sběratelů, kteří měli chuť komunikovat, navazovat kontakty i kupovat.
 

Art Basel 2017

 

 

 

Co dodat... Byl to týden plný inspirace, úvah o minulosti a budoucnosti, o aktuálních prožitcích. Je krásné alespoň jednou za rok se nechat zaplavit uměleckými zážitky, lidmi, programy, událostmi... Art Basel je místo, kde můžete začít snít velkorysé sny, což je, myslím, pro české umělce, galeristy a sběratele i nadále aktuální výzvou.

 


Související články

Kovařík v elitní společnosti Basquiata nebo Joan Mitchell

Kovařík v elitní společnosti Basquiata nebo Joan Mitchell

Výběr z květnové nabídky u newyorských aukčních síní, 13. – 16. 5. 2024

Ve třetím květnovém týdnu budou o pozornost sběratelů soutěžit hned čtyři přední aukční domy najednou. Světové společnosti Sotheby’s, Christie’s, Phillips a Bonhams zahájí své tradiční jarní přehlídky ve velkolepém stylu, s katalogovými odhady za des...

9. května 2024
Klimtova slečna Lieserová míří do Hongkongu

Klimtova slečna Lieserová míří do Hongkongu

Auktionshaus im Kinsky, Vídeň, 24. 4. 2024

S napětím vyhlížená dražba Klimtovy Podobizny slečny Lieserové skončila prodejním úspěchem na spodní hranici katalogového odhadu. Kladívkových 30 milionů eur znamená aktuálně sedmé místo v rámci autorova celosvětového žebříčku. Obraz zamíří pravděpod...

25. dubna 2024
Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024

Obrazy rakouského modernisty hýbou světovým trhem téměř dvě dekády. Klimtománie vrcholila v předloňské a loňské sezóně, kdy padaly částky ve vyšších desítkám milionů dolarů a žebříček autorových nejdražších děl se přepisoval hned několikrát. V nastav...

19. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Art Basel Miami Beach 2016

Art Basel Miami Beach 2016

10. ledna 2017


<