Od virtuózního Marolda přes Špálu až po kabelky

Artslimit 22. 9. 2024

Osmá internetová aukce portálu Artslimit představuje kolekci více než 200 položek, převážně děl 19. a 20. století, nechybí ale ani práce současných autorů nebo zboží luxusních módních značek. Již nyní je možno na díla v aukci přihazovat, samotná online dražba pak proběhne 22. září od 14 hodin. V rámci Prague Art Weeku bude možné ještě ve čtvrtky 12. a 19. září od 16 hodin navštívit komentované prohlídky předaukční výstavy v prostorách Galerie Kodl na Národní třídě.

Nejvyšší vyvolávací cenu, půl milionu korun bez aukční provize, požaduje aukční síň za Kytici polyantek Václava Špály. Nebude to však jediný umělcův obraz v aukci, vzácně se tu sešla trojice maleb vytvořená stejného roku, v předposledním válečném roce 1944. Zátiší a krajinomalba byly v té době pro Špálu východiskem z tíživé dobové situace. Nabízené obrazy jsou tak vhledem do malířovy pozdní tvorby dva roky před jeho předčasným skonem způsobeným závažným onemocněním. Kromě již zmíněné kytice mnohokvětých růží Artslimit bude dražit další dvě zátiší: Konvalinky a Zátiší s ovocem (minimální podání každého z nich je 250 tisíc korun včetně aukční provize).

Alternativní popis Václav Špála: Kytice polyantek, 1944,
olej na plátně, 50,5 × 34,5 cm,
Artslimit 22. 9. 2024,
vyvolávací cena: 500 000 Kč (+ 25% provize)

Umělcem zastoupeným v aukci několika díly je i Špálův generační souputník Emil Filla, od něhož aukční síň nabízí hned čtyři práce na papíře. Zaujmou především Fillovy méně obvyklé figurální náměty: kombinovaná technika Faëthón z konce 30. let čerpající námětově z antické mytologie, která byla dlouhou dobu ve sbírkách Národní galerie v Praze (188 tisíc korun), a také o něco mladší rozměrná tušová kresba Ženy (38 tisíc korun). Druhou dvojici tvoří zátiší ze 30. let: malířsky pojaté Zátiší s kytarou (188 tisíc korun) kontrastuje s velmi jednoduchým a přesto působivým Zátiším s pohárem a jablkem (44 tisíc korun).

Dvojice prací na papíře představí jako virtuózního kreslíře i Luďka Marolda, který měl v oblibě ztvárňování minuciézních detailů, k čemuž mu velmi dobře posloužil pařížský život poslední čtvrtiny 19. století. V žánrových výjevech s měšťany oblečenými podle poslední dobové módy mohl svůj talent naplno rozvinout. Kombinovaná technika Po mši zachycuje svátečně vystrojené páry jdoucí z kostela (188 tisíc korun), zachycená výtvarnice v malířském studiu (Pařížanka v ateliéru), působí o poznání uvolněněji a je zajímavým vhledem do tehdejšího pařížského uměleckého života, jakkoli jde s největší pravděpodobností o stylizovaný portrét (175 tisíc korun). Obdobných umělcových drobnopisných ilustrací bývá na trhu k mání pouze několik do roka.

Alternativní popis Emil Filla: Faëthón, 1937,
akvarel a tuš na papíře, 41 × 29 cm,
Artslimit 22. 9. 2024,
vyvolávací cena: 150 000 Kč (+ 25% provize)

Podobně jako Luděk Marold pobýval dlouhodobě ve Francii i Václav Radimský. Zatímco Marold strávil ve francouzské metropoli několik let, Radimský v zemi galského kohouta prožil téměř 30 roků života. Do nově vznikající československé republiky se ale vrátil narychlo a s neveselým příběhem. Ve Francii mu byl během první světové války z důvodu příslušnosti k nepřátelskému národu a armádě zkonfiskován veškerý tam nashromážděný majetek a vězení unikl jen díky přímluvě ministerského předsedy Georgese Clemenceaua, který sbíral jeho obrazy.

Impresionistickému způsobu malby zůstal věrný i po svém návratu do vlasti, kdy až do smrti v roce 1946 žil a tvořil na rodném statku v Pašince u Kolína. Byl velmi plodným malířem, proto jeho děl aukční síně nabízejí celou řadu. Spíše výjimkou jsou však špičkové obrazy z malířova vrcholného období kolem roku 1900. Právě takovým je i nabízený olej Normandské pobřeží, který se začíná dražit na částce 375 tisíc korun.

Vícero absolventy pak bude zastoupena domácí krajinářská speciálka Julia Mařáka (František Kaván, Alois Kalvoda, Josef Ullmann, Jan Honsa či Stanislav Lolek). Starší romantickou a realistickou krajinomalbu zastoupí Antonín Waldhauser, Václava Kroupa, Alois Kirnig nebo Bedřich Havránek.

Alternativní popis Luděk Marold: Pařížanka v ateliéru, 1893,
lavírovaná tuš, akvarel a běloba na papíře, 28 × 41 cm,
Artslimit 22. 9. 2024,
vyvolávací cena: 140 000 Kč (+ 25% provize)

Teprve podruhé v domácí aukční historii bude možné usilovat o koláž Vojtěcha Preissiga (1873–1944), ukázku díla z 20. let jednoho z nejvýznamnějších domácích grafiků a typografů, který experimentoval i na poli abstraktního umění včetně práce v nových technikách koláže a asambláže. Nepojmenovaná práce vystavená v 90. letech v rámci výstavy Vergangene Zukunft: Tschechische Avantgarde 1902–1945 ve vídeňském Künstelerhausu a kasselském Fredericianu bude zařazena do monografie Tomáše Vlčka, kterou připravuje nakladatelství Arbor vitae (250 tisíc korun).

Alternativní popis Vojtěch Preissig: Bez názvu, 20. léta 20. století,
Koláž na papíře, 20 × 16 cm,
Artslimit 22. 9. 2024,
vyvolávací cena: 200 000 Kč (+ 25% provize)

Aukci doplní sekce, v níž půjde zakoupit například hodinky značek Patek Philippe, Rolex či Prim nebo módu a doplňky z dílen Hermès (kompletní piknikový set Park Passifolia), Chanel (tvídový kostým) nebo Dior.

Fantaskní objekty Jana Švankmajera

Zajímavé aukční výsledky zářijového jubilanta

16. září 2024
Od abstraktního Foltýna se v Paříži čekají skoro 2 miliony

Foltýnovy abstrakce ve světě

Prvním výrazným bohemikem nabízeným na podzimních aukcích v Evropě či Spojených státech je abstraktní kompozice Františka Foltýna, kterou v úterý 24. září bude dražit pařížská aukční síň Millon. Předaukční odhad počítá s cenou od 40 do 60 tisíc eur....

10. září 2024
Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol

Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024

4. července 2024