Třicet let soudy hledaly majitele zapomenutého Picassa či van Gogha
2. června 2023
Text Skřivánek Jan | Datum 15.09.2013
Aukční síně Christiesʼs a Sothebyʼs v první pololetí zprostředkovaly prodeje umění dohromady za 6,82 miliardy amerických dolarů (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize). Pětina z této částky připadá na privátní prodeje a obě společnosti hlásí, že jejich význam roste.
V meziročním srovnání celkový obrat vzrostl o necelých 5 procent. Ze vzájemného soutěžení lépe vychází společnost Christiesʼs, která se chlubí obratem 3,68 miliardy dolarů a v žebříčku nejdražších děl obsadila horní tři příčky.
Nejdražším dílem prodaným v prvním pololetí se stal obraz Jacksona Pollocka Number 19 z roku 1948, který byl na květnové večerní aukci poválečného a současného umění v New Yorku vydražen za 58 milionů dolarů. Na stejné aukci byla draženy i obrazy Roye Lichtensteina (56 milionů) a Jean-Michela Basquita (necelých 49 milionů dolarů), kterým patří druhé a třetí místo. Ve všech třech případech jsou dosažené ceny novým aukčními rekordy daných autorů. S celkovým obratem 495 milionů dolarů se aukce konaná 15. května stala historicky vůbec nejvýnosnější aukcí.
Nejdražším kusem vydraženým společností Sothebyʼs byl jeden z Picassových portrétu Marie-Terezy Walter. Rozměrné plátno z roku 1932 se na únorové aukci v Londýně prodalo v přepočtu za 45 milionů dolarů. Novým autorským rekordem a historicky nejvyšší cenou zaplacenou za dílo žijícího umělce je částka 37,1 milionu dolarů za obraz milánské katedrály od Gerharda Richtera, který se prodal na květnové aukci v New Yorku. Svůj vlastní půl roku starý rekord tak Richter vylepšil o necelé 3 miliony dolarů. Rekordem ve své kategorii je také cena 33,8 milionu dolarů, víc jak čtyřnásobek očekávané částky, za perský koberec ze 17. století, který byl dražen začátkem června v New Yorku.
Christiesʼs uvádí, že nejdůležitějším segmentem, na který připadá víc jak 1 miliarda z celkového obratu, je kategorie poválečného a současného umění. Meziročně společnost v tomto segmentu zaznamenala 16procentní růst. Ještě výrazněji, o 28 procent rostl trh s asiatiky. Celkový obrat v této kategorii činil 453 milionu dolarů. Sothebyʼs obdobný rozbor svých prodejů nezveřejňuje.
Příběh sbírky Ambroise Vollarda a Ericha Šlomoviće II
V rámci veřejného obchodu s uměním je jedním z velmi důležitých faktorů původ uměleckého díla a jeho provenienční historie. Na trhu se stále objevují obrazy, kresby či tisky s "bílými místy" ve svém curriculu. V polovině května dražená čtyři díla ze...
2. června 2023Příběh sbírky Ambroise Vollarda a Ericha Šlomoviće I
Na květnové aukci evropského a amerického umění u newyorských Sotheby´s se objevila čtyři na první pohled nenápadná díla od francouzských malířů Gauguina, Renoira a Cézanna. Spojovala je provenienční historie, sahající až k proslulé sbírce francouzs...
31. května 2023Sotheby´s New York 16. – 19. 5. 2023
Na newyorském trhu s uměním jsou květnové termíny již tradičně rezervovány pro velké přehlídky moderní a současné výtvarné tvorby. U aukční síně Sotheby´s špičkový výběr zaměřili především na prestižní provenienci děl a jejich důležité postavení v dě...
24. května 202331. května 2023
24. května 2023
1. března 2023
15. března 2017
5. ledna 2014
20. července 2020
14. listopadu 2017
5. ledna 2014