Text Skřivánek Jan | Datum 15.09.2013
Aukční síně Christiesʼs a Sothebyʼs v první pololetí zprostředkovaly prodeje umění dohromady za 6,82 miliardy amerických dolarů (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize). Pětina z této částky připadá na privátní prodeje a obě společnosti hlásí, že jejich význam roste.
V meziročním srovnání celkový obrat vzrostl o necelých 5 procent. Ze vzájemného soutěžení lépe vychází společnost Christiesʼs, která se chlubí obratem 3,68 miliardy dolarů a v žebříčku nejdražších děl obsadila horní tři příčky.
Nejdražším dílem prodaným v prvním pololetí se stal obraz Jacksona Pollocka Number 19 z roku 1948, který byl na květnové večerní aukci poválečného a současného umění v New Yorku vydražen za 58 milionů dolarů. Na stejné aukci byla draženy i obrazy Roye Lichtensteina (56 milionů) a Jean-Michela Basquita (necelých 49 milionů dolarů), kterým patří druhé a třetí místo. Ve všech třech případech jsou dosažené ceny novým aukčními rekordy daných autorů. S celkovým obratem 495 milionů dolarů se aukce konaná 15. května stala historicky vůbec nejvýnosnější aukcí.
Nejdražším kusem vydraženým společností Sothebyʼs byl jeden z Picassových portrétu Marie-Terezy Walter. Rozměrné plátno z roku 1932 se na únorové aukci v Londýně prodalo v přepočtu za 45 milionů dolarů. Novým autorským rekordem a historicky nejvyšší cenou zaplacenou za dílo žijícího umělce je částka 37,1 milionu dolarů za obraz milánské katedrály od Gerharda Richtera, který se prodal na květnové aukci v New Yorku. Svůj vlastní půl roku starý rekord tak Richter vylepšil o necelé 3 miliony dolarů. Rekordem ve své kategorii je také cena 33,8 milionu dolarů, víc jak čtyřnásobek očekávané částky, za perský koberec ze 17. století, který byl dražen začátkem června v New Yorku.
Christiesʼs uvádí, že nejdůležitějším segmentem, na který připadá víc jak 1 miliarda z celkového obratu, je kategorie poválečného a současného umění. Meziročně společnost v tomto segmentu zaznamenala 16procentní růst. Ještě výrazněji, o 28 procent rostl trh s asiatiky. Celkový obrat v této kategorii činil 453 milionu dolarů. Sothebyʼs obdobný rozbor svých prodejů nezveřejňuje.
19. dubna 2024150 let od první výstavy impresionistů
15. dubna 2024Christie’s New York 19. 3. 2024
27. března 202419. dubna 2024
1. března 2023
15. března 2017
5. ledna 2014
20. července 2020
14. listopadu 2017
5. ledna 2014