Od baroka po Čínu

Zezula 12. 4. 2014

První letošní aukce společnosti Zezula, která se konala v sobotu 12. dubna v brněnském sídle společnosti, vynesla 9,5 milionu korun. Nového majitele našla více než polovina ze čtyř set nabízených uměleckých děl a starožitností. Bezmála čtvrtinu katalogu tvořila asiatika. Za více než sto tisíc korun bylo vydraženo celkem 18 položek.

Nejdražším dílem aukce se stala Krajina se zříceninou od Jana Jakuba Hartmanna, která se prodala za vyvolávací cenu necelých 700 tisíc korun. Drobný obraz malovaný na plechu se podle ART+ v posledních třech letech objevil v aukci již potřetí. V letech 2011 a 2012 zůstal s cenou 960 tisíc, respektive 828 tisíc korun nevydražen. Z obrazů se za více než sto tisíc korun prodaly ještě dvě alpské krajiny, jedna od Adolfa Chwaly, druhá od o generaci staršího rakouského malíře Josefa Mayburgera. Dílo prvně jmenovaného odešlo za 566 tisíc korun, pohled na Dachstein od Mayburgera, jehož obraz byl na aukci v Česku dražen vůbec poprvé, přišel nového majitele na méně než třetinu této částky. V obou případech šlo o vyvolávací ceny.

Jan Jakub Hartmann: Krajina se zříceninou
olej, plech / 24 x 31 cm
cena: 696 200 Kč

Z evropských starožitností se nejdráže prodalo titulní dílo aukce, luxusní domácí oltář ze 17. století. Půl metru vysoký oltářík s jemně řezanou slonovinovou soškou Madony s Ježíškem, vykládaný želvovinou a zdobený stříbrem, byl vydražen s nárůstem za 354 tisíc korun. Včetně provize se nad sto tisíc korun dostaly ještě další dvě práce ze slonoviny, krucifix a korbel, prodané shodně za vyvolávací cenu 106 tisíc korun. Z 58 na 142 tisíc korun se vyšplhala bronzová figurka kokety od Bruna Zacha, rakouského sochaře přelomu 19. a 20. století.

O výrazné nárůsty nebyla nouze v rámci kategorie skla. Nejvíce se bojovalo o lithyalinovou číšku z produkce harrachovských skláren a dvoustěnku s medailonkem sv. Krištofa signovanou rakouským sklářem Johannem Josefem Mildnerem a datovanou rokem 1802. Prvně jmenovaná sklenka se dostala z 35 na 159 tisíc, druhá pak z 88 na 200 tisíc korun. S výrazným nárůstem z 35 na 112 tisíc korun byla vydražena ještě váza Agatin, vyrobená kolem roku 1830 v buquyských sklárnách. Z novějšího skla se nejvíce přihazovalo na lötzovské vázy, nejdražší z nich se prodala za 59 tisíc korun.

Nejvíce stotisícových položek bylo prodáno v rámci kategorie asiatik, vedle čínských starožitností byly součástí nabídky i artefakty z Persie a Osmanské říše. Za čínské umění kupující dohromady utratili 2,8 milionu korun. Nejdražším kusem se stala dvojice drobných čínských porcelánových misek z počátku 18. století. Jejich dražba začínala na necelých 142 tisících a skončila na více než půl milionu korun. Za vyvolávací cenu 295 tisíc korun se prodala bronzová zásobnice z dynastie Tchang, která v Číně vládla v 7. až 9. století.

Zásobnice / dynastie Tchang (618–907)
Zásobnice / dynastie
Tchang (618–907)
bronz s celoplošným reliéfem /
výška 22 cm / cena: 295 000 Kč

Z mimočínských starožitností byla největším úspěchem cena 260 tisíc za bronzové vykuřovadlo, osmanskou práci ze 17. století, jehož dražba začínala na pětinové částce. Výjimečnou položkou byla také jednoduchá keramická miska vytvořená ve 12. století v centrálním Íránu, která našla nového majitele za vyvolávací cenu 177 tisíc korun.

Z nevydražených položek je třeba zmínit alespoň ženskou podobiznu připsanou klasikovi anglické portrétní malby siru Joshuovi Reynoldsovi. Obraz pochází ze sbírky prvorepublikového velvyslance v Belgii a má zachycovat lady Mary Dougles, která, ač Angličanka, žila od dětství v Brabantsku. Její portrét v dětském věku od Reynoldse je ve sbírce Královského muzea krásných umění v Bruselu. Jediným argumentem pro připsání obrazu slavnému anglickému malíři však byla právě podobnost obou podobizen. Obraz byl nabízen za necelých 380 tisíc korun. Pokud by se Reynoldsovo autorství podařilo prokázat, šlo by o mimořádně výhodnou koupi, neboť cena by rázem několikanásobně stoupla.

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

21. února 2024

Hartmann Jan Jakub

Hartmann po dvou letech

Hartmann po dvou letech

19. března 2010

Hartmann a Justitz v Brně

Hartmann a Justitz v Brně

17. března 2010

Aukční dům Zezula

Drtikol, Rössler i Tichý a Kolářová

24. ledna 2019

Umění není jen investice

Umění není jen investice

22. dubna 2018

První ochutnávka (díl druhý)

První ochutnávka (díl druhý)

20. září 2017