Více než 23 milionů utracených v online aukci
27. září 2023
Text Machková Magda | Foto Galerie Kodl | Datum 01.06.2022
Na nedělní aukci Galerie Kodl na Žofíně našlo nové majitele také jedenáct děl, která už dříve prošla aukčním trhem. Čistě investičním pohledem na většině z nich původní majitelé vydělali. Čapkova Touha dokonce zajistila vlastníkovi průměrné roční zhodnocení vložených peněz přes 80 procent.
![]() |
|
Z tvorby Josefa Čapka se na volném trhu nejčastěji pohybují ilustrační a kresebné práce nebo tisky, tentokrát byl představen třemi oleji na plátně středních rozměrů. Výrazně vertikální až civilistní výjev s malých hochem a ošetřovatelkou v jakémsi útulku pochází z roku 1930 a krátce po svém vzniku zdobil jednu stěnu v bytě Karla Čapka. Provenienční historie eviduje Chlapce z ulice jakou součást autorovy pozůstalosti, naposledy prošel aukcí v roce 2010 u 1. Art Consulting za 3 miliony korun (vč. provize). V květnové aukci Galerie Kodl na Žofíně už za něj nový majitel musel zaplatit 18 milionů korun (vč. provize). Během dvanácti let tak zhodnocoval po odečtení efektu aukční provize v průměru o více než 10 procent ročně.
Teprve osmým prodejem přes deset milionů se do čapkovské databáze zapsala národnostně laděná Touha z důležitého roku 1939. Po dvou velkých retrospektivách v Jízdárně Pražského hradu a ve Východočeské galerii v Pardubicích před dvanácti lety se zvedl zájem o Čapkovo dílo, takže se obraz mezi léty 2014 a 2020 prodával celkem třikrát v přibližně stejné finanční hladině, za průměrných 2,6 milionu korun (vč. provize). Letos Galerie Kodl nasadila vyvolávací částku na 3,6 milionu. Výsledných 10,9 milionu však překvapilo i organizátory, neboť horní limit odhadu předpokládal cenu kolem 7 milionů. Nárůst za dva roky na více než trojnásobek znamená, že průměrně obraz od poslední aukce zvedl hodnotu vložených prostředků přes 80 procent.
Naopak, z očekávaných mezí se nenechali vyvést Myslivci v polích, třetí malba Josefa Čapka z aukčního výběru. S minimálními výrazovými prostředky, hnědou, zelenou a šedou barvou, dosáhl autor v sérii figur v krajině maximálního účinku. Před rokem a půl se prodal za vyvolávací cenu 2,97 milionu korun u 1. Art Consulting, nyní zakončil se sumou o 270 tisíc korun vyšší (obě s provizemi). Pokud se vezme v úvahu efekt aukční provize, tak pro původního majitele nebyl letošní prodej ziskový.
Sběratelskou kuriozitou byl zastoupen Jindřich Štyrský se svým raným oboustranným plátnem Zátiší / Krajina. Do památníčku se blízkým obvykle malovaly krajiny či květiny, dvacátník Štyrský věnoval otci svého přítele Jiřího Remo Jelínka – jak dokládá přípis s datací – rovnou celý obraz s touto tématikou. Dle aukčního katalogu se jedná o nově identifikované dílo, jež se objevilo až po autorově velké výstavě v Domě U kamenného zvonu v roce 2007. V Galerii Kodl uspělo již v roce 2015 za necelých 2,9 milionu korun, letos v květnu se u téhož dražebníka přikleplo za částku o přesně 3 miliony korun vyšší. Každý rok tak obraz zhodnocoval vložené peníze v průměru o necelých 8 procent.
Podruhé prošel trhem Fillův Théseus s býkem (5,6 milionu korun). Tento prodej ovšem finančně pro původního majitele nakonec nebyl příliš atraktivní. Při nákupu v roce 2012 za něj zaplatil i s aukční provizí 5,4 milionu korun. Nyní se bez aukční provize vydražil za 4,7 milionu korun. Na třetí pokus se prodal další Fillův obraz v aukci Zátiší na podnose. Tento komorní obraz s experimentální technikou oleje, emailu a písku na plátně z roku 1933 byl na prodej už v roce 2011 a 2013. Obě nabídky však zůstaly bez odezvy. Galerie Kodl zahájila Zátiší na 2,6 milionech a zakončila na finálních 5,8 milionech korun.
Dokonce pátou dražbou během deseti let prošla abstraktní kompozice Vlnění Václava Boštíka. Důležitým příspěvkem ke sběratelské orientaci v Boštíkově téměř sedmdesátileté umělecké dráze byla retrospektiva v Městské knihovně v Praze na přelomu roku 2010 a 2011 a vydání monografie, oba projekty se věnovaly i liniovému Vlnění. O necelý rok později se obraz nabízel neúspěšně u Prague Auctions a později se prodal u 1. Art Consulting za 3,4 milionu korun (včetně provize). Stejná aukční síň předloni a loni nasadila Vlnění opakovaně se základem kolem 3,6 milionů korun, obraz však nového majitele nenašel. Experti z Galerie Kodl šli při této položce s vyvolávací cenou téměř na polovinu, konkrétně na 2,04 milionu korun (včetně provize). Boštíkovo plátno nakonec vystoupalo na částku přes 4,4 milionu korun, pátou nejvyšší částku v dosavadním autorském žebříčku. Pro původního majitele to znamenalo v podstatě nulové průměrné roční zhodnocení investice.
Dosavadní osobní maximum vyrovnal žánrový pohled na pražské zákoutí Václava Jansy z doby kolem roku 1900. Reprezentativní formát Malostranského dvorku a hlubší badatelská práce o tomto plátně, shrnutá v aukčním katalogu, jistě přispěly k velmi slušnému výsledku nad 1,1 milionu korun. Před devíti lety se Jansův obraz u 1. Art Consulting přiklepl za 516 tisíc korun, bez jakéhokoli podání. Za posledních devět let tak průměrné roční zhodnocení původní investice dosáhlo téměř 7 procent.
V online aukci Artslimit 6 sběratelé za nabízená umělecká díla vydali celkem 23,3 milionu korun. Jejich vyvolávací ceny přitom navýšili o 116 procent. Prodejní úspěšnost aukce se pohybovala těsně pod 89 procenty.
27. září 2023Děl, která dosáhnou na cenu vyšší než milion korun, se v online aukcích objevuje stále více. Po nedávném milionovém prodeji malby Františka Muziky v online aukci Galerie Preclík, k této statistice přispěla svou internetovou aukcí Galerie Ustar. Vydr...
18. září 2023Velmi úspěšnou online aukci má za sebou Galerie Preclík z Uherského Hradiště. Ve čtvrtek 31. srpna prodala 74 položek ze 77, celkový obrat aukce činil 6,41 milionu korun. Sběratelé v průměru navýšili vyvolávací ceny o více než 80 procent.
7. září 202327. září 2023
18. září 2023
28. listopadu 2022
8. srpna 2022
7. července 2022
14. září 2023
30. srpna 2023