Nový rekordman internetových aukcí: Slavíčkova Zlatá ulička

Galerie Ustar 22. 9. 2024

Více než 18,5 milionu korun vydělala online aukce Galerie Ustar v neděli 22. září. Velkou část této sumy obstaral obraz Antonína Slavíčka Zlatá ulička prodaný za 12,3 milionu korun. Vydraženo bylo přes polovinu položek, 71 ze 132, z nichž dvě včetně Slavíčkova obrazu dosáhly na milionové částky, 17 dalších se prodalo za statisíce.

Zlatá uličkaAntonín Slavíček: Zlatá ulička, 1906,
olej na plátně, 74 x 92,5 cm,
Galerie Ustar 22. 9. 2024 (online),
cena: 12 276 000 Kč
Ačkoli Slavíčkův obraz Zlatá ulička odešel z internetové aukce za vyvolávací cenu, je novým cenovým maximem online aukcí. Minimální podání totiž aukční síň s odkazem na provenienci z prestižní sbírky továrníka Jindřicha Waldese stanovila nebývale vysoko a slibovala si od něj konečnou cenu v rozmezí 17,3 až 22,3 milionu korun. Nad minimální podání bezmála 12,3 milionu korun již zájemci ale nebyli ochotni přihazovat. Pro srovnání, dosud nejdražší umělcův obraz, syntonos Na lavičce z roku 1899, měl před osmi lety u Galerie Kodl minimální podání 3,6 milionu korun, jeho cena včetně provize pak vystoupala až na 18 milionů korun. V umělcově aukčním žebříčku nyní vydražená Zlatá ulička zaujala čtvrtou pozici. 
Zlatou uličku Slavíček ztvárnil opakovaně, v roce 1906 už byla její zástavba po asanaci, i tak ale úspěšně navozuje nostalgickou atmosféru staré Prahy. Použil zde již zcela osvědčené mistrovské postupy svého zralého tvůrčího období včetně velmi dobře promyšlené a působivé barevné palety. Příslušnost obrazu k Waldesově kolekci hlásá štítek na druhé straně blindrámu. Do ní se podle aukční síně mělo plátno dostat nákupem prostřednictvím galeristy Salvatora Komínka. Kromě identifikace díla a Waldesovy adresy nálepka z roku 1927 zmiňuje již tehdy velmi vysokou pojistnou cenu obrazu, 40 tisíc korun československých. Více o Waldesově obrazárně a některých položkách aukce si můžete přečíst v samostatném článku, který jsme přinesli před aukcí. 
Pařížský karnevalFrantišek Šimon Tavík: Pařížský karneval, před 1907,
olej na plátně, 75 x 69 cm,
Galerie Ustar 22. 9. 2024 (online),
cena: 1 054 000 Kč
Za vyvolávací cenu získal nový majitel i druhý milionový obraz aukce,  Pařížský karneval Františka Tavíka Šimona ze stejné doby. V pouhé šestici Tavíkových milionových děl je toto plátno s konečnou cenou 1,05 milionu korun nejlevnějším. I přesto nemají letošní umělcovy aukční výsledky v dějinách domácího trhu s uměním obdoby. Za bezmála šedesát umělcových děl v různých médiích v průběhu letošního roku sběratelé utratili již 4,7 milionu korun. To je zhruba o 1,5 milionu více ve srovnání s celoročními výsledky doposud nejúspěšnějšího Tavíkova roku 2016. 
V Paříži strávil před první světovou válkou František Tavík Šimon celých  deset života. Jako všeobecně velmi nadaný absolvent pražské Akademie získal nedlouho po dokončení studií prestižní Hlávkovo stipendium a roku 1902 zamířil nejprve do Itálie a následně do Paříže. Jistý si byl ve všech médiích, v kresbě, malbě i grafice a vytvořil obsáhlé dílo, do něhož se velmi významně promítala jeho celoživotní cestovatelská vášeň. Z malířských realizací patří k nejzajímavějším právě svižné záznamy pařížského městského života z doby jeho dlouhodobého pobytu ve francouzské metropoli. 
V noci na jezeřeAugust Bedřich Piepenhagen: V noci na jezeře, 1818,
olej na dřevěné desce, 23 x 28,5 cm,
Galerie Ustar 22. 9. 2024 (online),
cena: 434 000 Kč
Obecně se v aukci poměrně překvapivě velmi dobře prodávala díla 19. století. Její účastníky zaujaly především romantické krajinomalby  Augusta Bedřicha Piepenhagena, jehož šest vydražených maleb bez výjimky pocházelo z Waldesovy obrazárny. Za nejvyšší cenu se prodal olej V noci na jezeře (434 tisíc korun), následovaly Horské údolí při západu slunce (310 tisíc korun) a Lesní zákoutí (236 tisíc korun).
Od méně známého romantika Františka Xavera Procházky (1746–1815) aukce nabídla dvojici protějškových desek opět od Waldese, nový majitel si odnesl jak Zříceninu s křížem v měsíční noci (136 tisíc korun), tak  Zříceninu v měsíční noci (124 tisíc korun). Realistickou krajinomalbu zastupovali například Julius Mařák nebo Antonín Chittussi s pracemi  Krajina s písčitou strání a figurální stafáží (372 tisíc korun) a Dub ve Fontainebleau (347 tisíc korun). 
Krajina s písčitou strání a figurální stafážíJulius Eduard Mařák: Krajina s písčitou strání a figurální stafáží, 1863,
olej na kartonu, 17 x 31,5 cm,
Galerie Ustar 22. 9. 2024 (online),
cena: 372 000 Kč
Nepříliš úspěšně z aukce vyšla waldesovská kolekce starých mistrů, z nichž největší esa, například Krajina s figurální stafáží Jana Jakuba Hartmanna nebo Společnost na procházce Norberta Grunda, vyšla naprázdno. S výrazným nárůstem se naopak prodala miniaturní Grundova realizace Dívka se psem (298 tisíc korun).

Související články

Nejdražší Janeček z bronzu

Nejdražší Janeček z bronzu

Artslimit 22. 9. 2024

Obrat online aukce portálu Artslimit v neděli 22. září činil 24 milionů korun. Z celkového počtu 229 položek bylo vydraženo téměř 90 procent. Na statisícové sumy dosáhlo celkem 74 artefaktů: maleb, plastik, prací na papíře nebo doplňků luxusních znač...

25. září 2024
Největší Štyrský je doma, koupil ho Vladimír Železný

Největší Štyrský je doma, koupil ho Vladimír Železný

Obraz Trauma zrození od Jindřicha Štyrského

Největší a patrně také nejvýznamnější obraz Jindřicha Štyrského a českého surrealismu se po desítkách let vrátil do Česka. Od francouzského sběratele Jean-Clauda Binoche ho koupil Vladimír Železný. Cenu transakce sice ani jedna ze stran nezveřejnila,...

27. srpna 2024
Mincím letos vládne Leopold za skoro 20 milionů korun

Mincím letos vládne Leopold za skoro 20 milionů korun

Výsledky numismatických aukcí v 1. pololetí 2024

V první polovině letošního roku proběhla celá řada numismatických aukcí na kterých byly draženy velmi vzácné až extrémně vzácné mince a medaile. Trh byl doslova zaplaven kvalitním numismatickým materiálem. Draze se prodávaly zlaté a tolarové mince Ha...

5. srpna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<