Nový rekord Jana Kalába

Charitativní aukce Galerie Kodl a Trafo Gallery

Skokanem roku v rámci letošního J & T Banka Art Indexu je Jan Kaláb, který si polepšil o víc jak třicet míst. V aukcích jeho díla dosud výrazněji zastoupena nebyla. V nedávné charitativní aukci pořádané Galerií Kodl se nicméně Kalábův nový obraz Virus 0420 (Anticovid) prodal za rekordních 850 tisíc korun.

Jan Kaláb: Virus 0420


Jan Kaláb: Virus 0420 (Anticovid), 2020,
akryl na plátně, poloměr 60 cm, cena: 850 000 Kč, Galerie Kodl 10. 5. 2020

Dosažená cena z Jana Kaláb, který na výtvarnou scénu původně vstoupil pod streetartovým jménem Point, rázem činí jednoho z nejdražší autorů z generace dnešních čtyřicátníků. Dráž se v aukci prodala jen zlatá slza od Federica Diáze, dominanta československého pavilonu na Expo v Šanghaji, která před třemi lety na aukci European Arts vystoupala za téměř 6,5 milionu korun, a několik soch Krištofa Kintery. Jeho dva Mluviči byli loni a před loni na aukcích společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery vydraženi za 1,2 milionu a 1,5 milionu korun. Za částky přes půl milionu korun se na aukcích Galerie Kodl již opakovaně prodaly také obrazy Pasty Onera. 

Nabízenou kruhovou malbu Jan Kaláb vytvořil v reakci na současnou pandemii, jde o stylizovaný obraz koronoviru Covid-19. Výnos aukce, kterou Galerie Kodl pořádala ve spolupráci s umělcovou domovskou Trafo Gallery, byl určen ve prospěch pěti neziskových organizací (Pečovatelské centrum Praha 7; Aliance pro individualizovanou podporu; D.O.M.A. - Důstojnost, Otevřenost, Management, Atmosféra; Projekt šance a Centrum Paraple). "Děkuji všem dražitelům a gratuluji vítězi. Jsem šťastný, že finální částka došplhala tak vysoko a i po rozdělení prodejní ceny na pět rovných dílů se bude jednat o významnou pomoc pro všechny vybrané neziskovky," komentoval dosaženou cenu sám umělec.
 

Jan Kaláb se svým obrazem na Karlově mostě


Jan Kaláb se svým obrazem na Karlově mostě

V první stovce J & T Banka Art Indexu se Kalábovo jméno objevilo letos poprvé, a to hned na 32. místě (více zde). Jakkoliv byl pro něj loňský rok velice úspěšný, takto velký skok ukazuje spíše na výpovědní limity indexu a na problémy se sběrem relevantních dat. Výrazný nástup Jana Kalába na mezinárodní scéně index zaznamenal až s ročním zpožděním. Sám Jan Kaláb říká, že se zahraničními galeriemi výrazněji spolupracuje v posledních třech letech a že teprve loni se dostal do pozice, na kterou aspiroval. Během jediného roku měl samostatné výstavy v komerčních galeirích v Boloni, Valencii, Miami či Tchaj-peji a zúčastnil se skupinových přehlídek v Londýně či Paříži.
 

Rudolf Burda: Virus Fighter, 2020


Rudolf Burda: Virus Fighter, 2020,
sklo, průměr 26 cm, vyvolávací cena: 1 Kč, Galerie Kodl 7. 6. 2020

Na úspěch dubnové aukce Kalábova obrazu nyní Galerie Kodl navazuje další charitativní aukcí, tentokrát skleněné sochy Virus Fighter od Rudolfa Burdy. Výnos aukce bude opět rozdělen mezi pět neziskových organizací, přičemž čtyři jsou už teď jasné a pátou vybere sám vítěz aukce. Aukce začíná v pátek 22. května na pouhé 1 koruně, přihazovat lze prostřednictvím systému LiveBid až do neděle 7. června. 

 

 


Související články

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

V loňském roce zaznamenal Antonín Procházka devátý nejvyšší obrat ze všech autorů, jejichž díla se prodávají v aukcích. Sběratelé za jeho práce vydali nejvíce peněz v historii, více než 27 milionů korun.

27. února 2024
Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...

23. února 2024
Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Zobrazit všechny

Další články

Kaláb Jan

Kintera, Bolf, Kaláb a nejen oni

Kintera, Bolf, Kaláb a nejen oni

23. srpna 2020

Koťátková, Kohout a Kaláb

Koťátková, Kohout a Kaláb

19. března 2020


<