S ohnivou katastrofou v Los Angeles zápasí i Getty Museum
20. ledna 2025
Text Stuchlík Jan | Foto Artplus, Galerie Kodl | Datum 16.04.2024
Český aukční trh s uměním se s obratem sálových aukcí ve výši 1,4 miliardy korun vrátil na úroveň, kolem níž osciluje posledních šest let. Patnáctiprocentní propad ve srovnání s rokem 2023 zapříčinil menší počet prodaných položek a nižší hodnota nejdražších děl. Skokanem roku se stal malíř Karel Černý. Roste také zájem o díla českých umělkyň, shrnuje patnácté vydání Ročenky ART+ o trhu s uměním v roce 2023, kterou připravil odborný server Artplus.cz.
Nejhodnotnější umělecká díla si loni nechali sběratelé doma. Poznat to bylo na desítce nejdražších obrazů, které se v roce 2023 prodaly na tuzemských aukcích. Všechny dohromady stály 253 milionů korun, což bylo o 139 milionů korun méně než v rekordním roce 2022. Zatímco v roce 2022 se do první desítky dostaly jen tři obrazy levnější než 20 milionů korun, v loňském roce jich bylo sedm. Nad hranici 30 milionů korun se podívala jen dvě díla, kromě nejdražšího Monte Carla od Toyen ještě druhá malba od stejné autorky Puis, plus tard.
Absence nejdražších děl stálic českých aukcí dala vyniknout jiným jménům, která se do centra pozornosti nedostávají tak často. Skokanem roku se stal malíř Karel Černý. S necelými 44 miliony korun za 11 prodaných obrazů se vyšvihl na páté místo v žebříčku autorů s nejvyšším aukčním obratem. V dosud nejlepším roce 2018 si autor připsal obrat 16 milionů korun.
Nejen tato čísla shrnuje už patnácté vydání Ročenky ART+ 2024, která mapuje loňské dění na aukčním trhu s uměním. Ročenka nabízí také přehled 46 nejdražších děl, jejichž aukční cena přesáhla 5 milionů korun, nebo podrobný statistický pohled na deset nejprodávanějších autorů. Detailní analýzu přináší samostatné studie, které se věnují online aukcím, starým mistrům, krajinomalbě, klasické moderně, poválečnému či současnému umění a poprvé také českým umělkyním a jejich postavení na aukcích.
Celkový obrat sálových aukcí loni spadl ve srovnání s rokem 2022 o 15 procent na 1,4 miliardy korun. V absolutním vyjádření se z trhu vypařilo čtvrt miliardy korun. Neznamená to ale, že by se tuzemské aukce propadly do deprese. Pokles obratu lze snadno vysvětlit nižším počtem nabízených a ve výsledku i prodaných položek, kterých bylo poprvé méně než sedm tisíc (s výjimkou covidového roku 2020), a hlavně nižšími cenami nejdražších děl.
Celkový obrat se vrátil na hodnoty, kolem nichž se tento ukazatel pohybuje od roku 2017. I počet milionových položek se za posledních sedm let ustálil lehce nad dvěma stovkami a už dál výrazně neroste. Nutno ovšem dodat, že počet prodaných položek na aukcích se za tu dobu snížil z 9655 na loňských 6660, jak se část nabídky přesunula na internetové platformy. Průměrná cena za jedno prodané dílo tak od roku 2017 vyrostla ze 146 na 210 tisíc korun.
Při detailnějším pohledu na loňský aukční trh je zjevné, že poptávka po umění zůstává i nadále silná. V segmentu pěti procent nejdražších děl i přes cenové výpadky na špičce žebříčku byla loni průměrná cena prodaného díla druhá nejvyšší v historii, 3,05 milionu korun. Za posledních deset let se tento ukazatel více než zdvojnásobil. Rostly i ceny ve středním segmentu, který loni začínal na 110 tisících korunách a končil na 600 tisících. V průměru se jedno dílo z této skupiny prodalo za 259 tisíc korun, což je historicky nejvyšší částka.
Ročenka ART+ se letos poprvé samostatně věnuje segmentu českých umělkyň. Z analýzy aukčních dat, z nichž autoři vynechali prodeje Toyen, která na aukčním trhu hraje mezi ženami samostatnou ligu, vyplývá, že před deseti lety celkový roční obrat ze díla žen dosáhl 9,1 milionu korun, loni poskočil nad 44 milionů korun. Zatímco před deseti lety se průměrná cena vydraženého díla žen-umělkyň pohybovala v nižších desítkách tisíc korun, loni stálo jedno dílo v průměru 157 tisíc korun.
Poptávka po dílech českých umělkyň na aukcích roste. Sběratelé jsou už ochotni za jejich díla platit i milionové sumy. Loni byl v tomto ohledu nejúspěšnější Reliéf od Márie Bartuszové za téměř 5 milionů korun. Pořád se ale ceny děl českých umělkyň pohybují o řád až dva níže než u jejich mužských kolegů. Na celkovém obratu sálových aukcí se hodnota jejich děl podílela pouhými 3,15 procenta. Za kompletní desítku nejdražších děl roku 2023 v kategorii umělkyň bez Toyen by imaginární kupec vydal přes 18,1 milionu korun. Co se počtu položek týče, zastoupení výtvarnic na sálových aukcích je stále minimální. Loni jich bylo 5 procent.
Sbírky jsou prozatím uchráněny, čeká se na další vývoj požáru Palisades
Společně s obyvateli a zvířaty trpí aktuálním ničivým požárem také losangelské památky. Jedna z nejvýznamnějších soukromých sbírkotvorných institucí světa, nadace Jeana Paula Gettyho (J. Paul Getty Trust), má v trase rychle postupujícího ohně hned dv...
20. ledna 2025Zajímavé aukční výsledky jubilejního roku 2024
Na loňský 15. říjen připadlo sté výročí vydání Prvního manifestu surrealismu, ale kulturní, výtvarný i aukční svět začal s oslavami již mnohem dříve. Díla malíře Reného Magritta jsou sběratelskou jistotou bez ohledu na datum, ale mnoha dalším osobnos...
17. ledna 2025Za deset nejdražších obrazů letošního roku sběratelé na aukcích utratili přes 368 milionů korun. Navýšení oproti pololetnímu žebříčku činí více než 83 milionů korun. Po několika letech se v jeho čele opět usadil František Kupka.
2. ledna 202520. ledna 2025
17. ledna 2025
2. ledna 2025
17. ledna 2025
6. ledna 2025
2. ledna 2025
18. prosince 2024
3. prosince 2024
26. listopadu 2024