Nová Ročenka Art+: Po rekordních letech se trh vrátil do normálu

Přehled trhu s uměním za rok 2023 v Ročence Art+

Český aukční trh s uměním se s obratem sálových aukcí ve výši 1,4 miliardy korun vrátil na úroveň, kolem níž osciluje posledních šest let. Patnáctiprocentní propad ve srovnání s rokem 2023 zapříčinil menší počet prodaných položek a nižší hodnota nejdražších děl. Skokanem roku se stal malíř Karel Černý. Roste také zájem o díla českých umělkyň, shrnuje patnácté vydání Ročenky ART+ o trhu s uměním v roce 2023, kterou připravil odborný server Artplus.cz.

Tanec v zahraděČerný Karel: Tanec v zahradě 1946
olej na plátně, 114 x 140 cm
Galerie Kodl, 28.05.2023
Dosažená cena: 20 160 000 Kč

 

Nejhodnotnější umělecká díla si loni nechali sběratelé doma. Poznat to bylo na desítce nejdražších obrazů, které se v roce 2023 prodaly na tuzemských aukcích. Všechny dohromady stály 253 milionů korun, což bylo o 139 milionů korun méně než v rekordním roce 2022. Zatímco v roce 2022 se do první desítky dostaly jen tři obrazy levnější než 20 milionů korun, v loňském roce jich bylo sedm. Nad hranici 30 milionů korun se podívala jen dvě díla, kromě nejdražšího Monte Carla od Toyen ještě druhá malba od stejné autorky Puis, plus tard.

Absence nejdražších děl stálic českých aukcí dala vyniknout jiným jménům, která se do centra pozornosti nedostávají tak často. Skokanem roku se stal malíř Karel Černý. S necelými 44 miliony korun za 11 prodaných obrazů se vyšvihl na páté místo v žebříčku autorů s nejvyšším aukčním obratem. V dosud nejlepším roce 2018 si autor připsal obrat 16 milionů korun.

Monte CarloToyen : Monte Carlo 1926
olej na plátně, 90 x 60 cm
Galerie Kodl, 26.11.2023
Dosažená cena: 64 800 000 Kč

 

Nejen tato čísla shrnuje už patnácté vydání Ročenky ART+ 2024, která mapuje loňské dění na aukčním trhu s uměním. Ročenka nabízí také přehled 46 nejdražších děl, jejichž aukční cena přesáhla 5 milionů korun, nebo podrobný statistický pohled na deset nejprodávanějších autorů. Detailní analýzu přináší samostatné studie, které se věnují online aukcím, starým mistrům, krajinomalbě, klasické moderně, poválečnému či současnému umění a poprvé také českým umělkyním a jejich postavení na aukcích.

Rok 2023: Pokles obratu o 15 procent

Celkový obrat sálových aukcí loni spadl ve srovnání s rokem 2022 o 15 procent na 1,4 miliardy korun. V absolutním vyjádření se z trhu vypařilo čtvrt miliardy korun. Neznamená to ale, že by se tuzemské aukce propadly do deprese. Pokles obratu lze snadno vysvětlit nižším počtem nabízených a ve výsledku i prodaných položek, kterých bylo poprvé méně než sedm tisíc (s výjimkou covidového roku 2020), a hlavně nižšími cenami nejdražších děl.

Obrat sálových aukcí v mil. Kč
Alternativní popis

Celkový obrat se vrátil na hodnoty, kolem nichž se tento ukazatel pohybuje od roku 2017. I počet milionových položek se za posledních sedm let ustálil lehce nad dvěma stovkami a už dál výrazně neroste. Nutno ovšem dodat, že počet prodaných položek na aukcích se za tu dobu snížil z 9655 na loňských 6660, jak se část nabídky přesunula na internetové platformy. Průměrná cena za jedno prodané dílo tak od roku 2017 vyrostla ze 146 na 210 tisíc korun.

Při detailnějším pohledu na loňský aukční trh je zjevné, že poptávka po umění zůstává i nadále silná. V segmentu pěti procent nejdražších děl i přes cenové výpadky na špičce žebříčku byla loni průměrná cena prodaného díla druhá nejvyšší v historii, 3,05 milionu korun. Za posledních deset let se tento ukazatel více než zdvojnásobil. Rostly i ceny ve středním segmentu, který loni začínal na 110 tisících korunách a končil na 600 tisících. V průměru se jedno dílo z této skupiny prodalo za 259 tisíc korun, což je historicky nejvyšší částka. 

Alternativní popis

Ženy na aukcích za 44 milionů korun

Ročenka ART+ se letos poprvé samostatně věnuje segmentu českých umělkyň. Z analýzy aukčních dat, z nichž autoři vynechali prodeje Toyen, která na aukčním trhu hraje mezi ženami samostatnou ligu, vyplývá, že před deseti lety celkový roční obrat ze díla žen dosáhl 9,1 milionu korun, loni poskočil nad 44 milionů korun. Zatímco před deseti lety se průměrná cena vydraženého díla žen-umělkyň pohybovala v nižších desítkách tisíc korun, loni stálo jedno dílo v průměru 157 tisíc korun. 

Pozice českých umělkyň na tuzemském aukčním trh (bez Toyen)
Alternativní popis

Poptávka po dílech českých umělkyň na aukcích roste. Sběratelé jsou už ochotni za jejich díla platit i milionové sumy. Loni byl v tomto ohledu nejúspěšnější Reliéf od Márie Bartuszové za téměř 5 milionů korun. Pořád se ale ceny děl českých umělkyň pohybují o řád až dva níže než u jejich mužských kolegů. Na celkovém obratu sálových aukcí se hodnota jejich děl podílela pouhými 3,15 procenta. Za kompletní desítku nejdražších děl roku 2023 v kategorii umělkyň bez Toyen by imaginární kupec vydal přes 18,1 milionu korun. Co se počtu položek týče, zastoupení výtvarnic na sálových aukcích je stále minimální. Loni jich bylo 5 procent. 

ReliefBartuszová Mária: Relief 1985
Objekt, 82 x 57 cm
Galerie Kodl, 28.05.2023
Dosažená cena: 4 920 000 Kč

 

Související články

Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právní průvodce pro sběratele umění

Máte doma obraz madony s dítětem nebo starožitný devítiramenný svícen, asi po prababičce. Váš německý kamarád by si je rád koupil. Můžete mu to bez dalšího prodat? Nebo dát inzerát na internet? Dostali jste ke kulatinám ve firmě jako dárek grafiku, a...

13. května 2024
Prague Art Week zahájí podzimní uměleckou sezónu

Prague Art Week zahájí podzimní uměleckou sezónu

Třetí ročník festivalu umění v Praze

Třetí ročník Prague Art Week opět představí to nejlepší z pražských galerií a muzeí umění. Zahájení festivalu proběhne ve čtvrtek 5. září v Centru současného umění DOX společně s vernisáží výstavy jednoho z nejznámějších českých malířů Josefa Bolfa....

1. května 2024
Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

50. jubilejní veletrh Antique 18.–21. 4. 2024

Ve čtvrtek 18. dubna se opět Novoměstská radnice otevře všem zájemcům o starožitnosti. Na programu bude kromě expozic jednotlivých prodejců i bohatý doprovodný program, jak už je na veletrhu Antique zvykem. Přehlídka potrvá do neděle 21. dubna.

17. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<