Nezvěstný Schikaneder u Sothebyʼs

Sothebyʼs 22. 5. 2014, Londýn

Nezvěstné dílo Jakuba Schikanedera objeveno! Dva roky po velké retrospektivě díla Jakuba Schikanedera ve Valdštejnské jízdárně se v aukci evropského malířství 19. století u londýnské Sothebyʼs objevuje dílo Zákoutí Prahy datované do let 1900–1910.

Jakub Schikaneder: Zákoutí Prahy/ 1900 - 1910 / olej na plátně/ 105 x 84 cm/ Sotheby´s London 22. 5. 2014
Jakub Schikaneder:
Zákoutí Prahy / 1900–1910
olej na plátně / 105 x 84 cm
Sothebyʼs London 22. 5. 2014 / odhad: 120-180 000 GBP

Publikace vydaná k Schikanederově retrospektivě v roce 2012 označuje toto dílo jako nezvěstné. V katalogu ho doprovází jen černobílý snímek a údaj, že dílo bylo publikováno ve Zlaté Praze ročníku XLII z let 1924–25 a že od roku 1924 bylo v majetku starosty města Prahy ing. Josefa Rotnágla. Informace v katalogu Sothebyʼs dodávají jen, že dílo pochází ze soukromé německé sbírky a že se do rukou současného majitele, který není jmenován, dostalo přes jeho otce, který ho zakoupil v roce 1950.

Obraz se řadí do kolektivu děl, která odkazují k jednomu ze tří významných témat, která pro sebe Jakub Schikaneder na počátku 20. století objevil a která ho provázela až do konce života. Prvním z nich se, po opuštění sociální tématiky, staly interiéry domů, druhým byla nokturna pražských zákoutí a ulic, kam můžeme zařadit dražený obraz, a třetím tématem byly soumraky a úsvity spojené s cestou k Severnímu moři a na ostrov Helgoland v roce 1922.

Na obraze Zákoutí Prahy Schikaneder zachytil pražské zákoutí s nostalgickým nádechem svých vzpomínek a představ. Právě v té době se stará pražská zástavba, kterou tak důvěrně znal, začala pomalu vytrácet vlivem asanace a různých přestaveb.

Jakub Schikaneder: Kontemplace/ 1893 / olej na plátně/ 115 x 215 cm/ konečná cena: 8 100 000 Kč
Jakub Schikaneder: Kontemplace / 1893
olej na plátně /
115 x 215 cm
cena: 9 720 000 Kč /
Galerie Kodl 28. 11. 2010

Zákoutí Prahy se objevuje poprvé na aukčním trhu a s odhadovanou cenou 120–160 tisíc liber (4–5,3 mil. Kč) se řadí na konec první desítky vydražených Schikanederových děl. Jeho nejdražší dílo Kontemplace z roku 1893 bylo u galerie Kodl vydraženo v roce 2010 za 9,72 milionu korun. Jakub Schikaneder patří k našim vůbec nejlépe prodávaným autorům: z necelých pěti desítek maleb, které se za poslední desetiletí na trhu dražily, skončilo již 12 s cenou vyšší než 5 milionů korun.

K takřka skokovému růstu cen obrazů Jakuba Schikanedera došlo před pěti lety (viz článek v Ročence ART+ za rok 2009) a odstartovala jej dražba jiného malířova pražského nokturna nabízeného v Sothebyʼs v červnu 2009. Obraz Kočár za soumraku, jehož cena byla původně odhadována na 40 až 60 tisíc liber (bez aukční provize), se nakonec prodal za rekordních 205 tisíc liber. V přepočtu tehdy aktuálním kurzem tedy za 6,4 milionu korun (nepočítaje v to DPH z provize).

Pohled do Schikanederovy retrospektivy před dvěma lety s díly draženými na aukčním trhu si připomeňme zde.

O loňské staré mistry se postaraly Londýn a Paříž

Nejdražší zahraniční prodeje v kategorii starého umění za rok 2025

Uplynulá sezóna přinesla řadu zajímavých prodejů staromistrovských děl, které zůstavily nové autorské, žánrové nebo technické rekordy. Vítězství v žebříčku si zajistil italský vedutista Canaletto s nevídanými téměř 32 miliony liber, do nejdražší pěti...

14. ledna 2026
Dominantní Klimt a premiérová Frida Kahlo

TOP 10 světových aukcí za rok 2025

Světovému aukčnímu trhu se loni v nejvyšších cenových patrech opravdu dařilo. Padla hranice 200 milionů dolarů za jeden obraz a dalších pět děl se prodalo za více než 50 milionů. Pomyslné stupně vítězů opanoval Gustav Klimt v součtu za 391 milionů, p...

12. ledna 2026
Bohemika za víc než půl miliardy

Přehled nejdražších českých autorů na světových aukcích v roce 2025

Za díla deseti nejdražších českých autorů dražitelé na zahraničních aukcích loni utratili přes 600 milionů korun. I když identita kupců není známá, lze předpokládat, že ve většině případů šlo o české sběratele.

8. ledna 2026

Další články autora

Medkův Festival kruhu

Medkův Festival kruhu

3. června 2016

Galerie na nákupech

Galerie na nákupech

4. ledna 2016

Toyen, Jetelová a ti druzí

Toyen, Jetelová a ti druzí

22. listopadu 2015