Vilhelm Hammershøi v kurzu
22. července 2024
Text Jiráková Marie | Foto Sothebyʼs, ART+ | Datum 13.05.2014
Nezvěstné dílo Jakuba Schikanedera objeveno! Dva roky po velké retrospektivě díla Jakuba Schikanedera ve Valdštejnské jízdárně se v aukci evropského malířství 19. století u londýnské Sothebyʼs objevuje dílo Zákoutí Prahy datované do let 1900–1910.
Publikace vydaná k Schikanederově retrospektivě v roce 2012 označuje toto dílo jako nezvěstné. V katalogu ho doprovází jen černobílý snímek a údaj, že dílo bylo publikováno ve Zlaté Praze ročníku XLII z let 1924–25 a že od roku 1924 bylo v majetku starosty města Prahy ing. Josefa Rotnágla. Informace v katalogu Sothebyʼs dodávají jen, že dílo pochází ze soukromé německé sbírky a že se do rukou současného majitele, který není jmenován, dostalo přes jeho otce, který ho zakoupil v roce 1950.
Obraz se řadí do kolektivu děl, která odkazují k jednomu ze tří významných témat, která pro sebe Jakub Schikaneder na počátku 20. století objevil a která ho provázela až do konce života. Prvním z nich se, po opuštění sociální tématiky, staly interiéry domů, druhým byla nokturna pražských zákoutí a ulic, kam můžeme zařadit dražený obraz, a třetím tématem byly soumraky a úsvity spojené s cestou k Severnímu moři a na ostrov Helgoland v roce 1922.
Na obraze Zákoutí Prahy Schikaneder zachytil pražské zákoutí s nostalgickým nádechem svých vzpomínek a představ. Právě v té době se stará pražská zástavba, kterou tak důvěrně znal, začala pomalu vytrácet vlivem asanace a různých přestaveb.
Zákoutí Prahy se objevuje poprvé na aukčním trhu a s odhadovanou cenou 120–160 tisíc liber (4–5,3 mil. Kč) se řadí na konec první desítky vydražených Schikanederových děl. Jeho nejdražší dílo Kontemplace z roku 1893 bylo u galerie Kodl vydraženo v roce 2010 za 9,72 milionu korun. Jakub Schikaneder patří k našim vůbec nejlépe prodávaným autorům: z necelých pěti desítek maleb, které se za poslední desetiletí na trhu dražily, skončilo již 12 s cenou vyšší než 5 milionů korun.
K takřka skokovému růstu cen obrazů Jakuba Schikanedera došlo před pěti lety (viz článek v Ročence ART+ za rok 2009) a odstartovala jej dražba jiného malířova pražského nokturna nabízeného v Sothebyʼs v červnu 2009. Obraz Kočár za soumraku, jehož cena byla původně odhadována na 40 až 60 tisíc liber (bez aukční provize), se nakonec prodal za rekordních 205 tisíc liber. V přepočtu tehdy aktuálním kurzem tedy za 6,4 milionu korun (nepočítaje v to DPH z provize).
Pohled do Schikanederovy retrospektivy před dvěma lety s díly draženými na aukčním trhu si připomeňme zde.
Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře
22. července 2024Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre
1. července 202422. července 2024
18. července 2024
11. července 2022
20. ledna 2022
3. června 2016
4. ledna 2016
22. listopadu 2015