Vilhelm Hammershøi v kurzu
22. července 2024
Text Kosař Pavla | Foto Christieʼs, Sothebyʼs | Datum 01.05.2014
S prvním květnovým týdnem můžeme opět očekávat newyorské večerní aukce impresionismu a klasické moderny v aukčních domech Christieʼs a Sothebyʼs. Kolik Picassů, Renoirů, Monetů se expertům těchto dvou aukčních síní podařilo shromáždit k prodeji tentokrát? Aukční katalogy jsou zase plné velkých jmen, vysokých cen a znovu rak slibují výjimečné výsledky.
Zaměstnancům Christieʼs se podařilo pro nadcházející aukci získat hned dvě významné pozůstalosti, jednu od diplomata a filantropa Edgara M. Bronfmana a druhou od Huguette M. Clarkové, dcery amerického senátora. Krom toho katalog Christieʼs obsahuje i sbírku německých sběratelů Viktora a Marianne Langenových. Kolekce 54 položek je nabízena s předaukčními odhady čítajícími celkem 245–360 milionů dolarů (odhady jsou uváděny bez provize), což od května 2010, kdy byla dražena Brodyho sbírka, je částka nejvyšší.
Mezi stěžejní díla večera dozajista patří Monetovy Lekníny z roku 1907 (předaukční odhad 25–35 mil. dolarů) z pozůstalosti Clarkové nebo socha Le Tub Edgara Degase (4–6 mil. dolarů) pocházející ze sbírky Edgara Bromfmana. Poprvé bude dražena kolekce deseti děl manželů Langenových. Mezi nimi výjimečný obraz Strandszene Vasilije Kandinského (16–22 mil. dolarů) z roku 1909, který patří mezi první abstraktní Kandinského díla. Rovněž další dílo ze sbírky manželů Langenových, Picassův portrét Dory Maarové Portrait de Femme (Dora Maar) z roku 1942 (25–35 mil. dolarů), představuje výjimečnou položku. Trojici nejvýznamnějších děl v držení Langenových je Legérova kompozice Constructeurs, Échelle et roue, kterou manželé zakoupili před šedesáti lety na výstavě v Düsseldorfu, kde byla malba krátce po svém vzniku vystavena. Ze sbírky, jejíž majitel se rozhodl zůstat v anonymitě, pak pochází bronzová figura Femmes des Venise Alberta Giacomettiho z roku 1956 (10–18 mil. dolarů).
Svého Giacomettiho budou dražit i následný večer u Sothebyʼs. Autorova první skupinová figura La Place je nabízena s předaukčním odhadem 12–18 milionů dolarů a velkým očekáváním, neboť loni se jeho Grande tête mince prodala za neuvěřitelných 50 milionů dolarů. Soubor nabízených čtrnácti děl od Pabla Picassa pokrývá období sedmdesáti let – od kresby z roku 1900 až po pozdní malbu z roku 1969. Mezi nimi se nachází i Tête de Marie-Thérèse se zásadní datací – 1932 (15–20 mil. dolarů.). V nabídce je i výjev z Monetovy zahrady v Giverny, plátno Le pont japonais z let 1918-24, tj. z autorova pozdního období (12–18 mil. dolarů).
Dalším Monetovým plátnem, které je připraveno najít nového majitele, je přímořská krajina Sur La Falaise à Pourville. Tento obraz patřil k prvním impresionistickým dílům, která byla prodána do Spojených států. Dílo má velmi zajímavou provenienci – prodej americkému podnikateli Fullerovi zprostředkoval známý pařížský galerista Durand-Ruel krátce po namalování v roce 1882. Dnes je toto plátno nabízeno ze sbírek newyorského Muzea moderního umění (MoMA).
Sothebyʼs dále nabídne hned tři nedokumentovaná díla Juana Miróa. Jedním z nich je olej vytvořený pro filmaře a fotografa Thomase Boucharda, který o umělci točil dokument. Dokument Around and About Joan Miró, který se nakonec nedostal do distribuce, zachycuje malíře právě při práci na plátně Sans titre, které následně filmař od Miróa dostal darem (4–6 mil. dolarů). Další zásadní položkou v katalogu Sothebyʼs, jež stojí za zmínku, je Matissovo plátno La séance du matin (20–30 mii. dolarů), v němž Matisse zobrazil svou asistentku Henriettu Darricarrère, které dával lekce. Jiná verze tohoto námětu se nachází v Metropolitním muzeu v New Yorku.
Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře
Ještě v devadesátých letech minulého století jméno Hammershøi téměř nikdo mimo Dánsko neznal. Natož aby se o něj výrazněji zajímal světový trh s uměním. O třicet let později se jeho obrazy prodávají za milionové částky (v dolarech) a o příhozy se pře...
22. července 2024Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre
Čtyři z pěti autorových nejdražších prodejů nejsou starší tří let a již dvakrát byla přiklepnuta částka přes 20 milionů eur. Takovými čísly se může pyšnit aukční curriculum malíře Jeana-Baptista Siméona Chardina, nejdražšího ve Francii nabízeného sta...
18. července 2024Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024
Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...
1. července 202422. července 2024
18. července 2024
1. července 2024
20. července 2020
14. listopadu 2017
5. ledna 2014
26. května 2016
19. května 2016
20. března 2016