New York nabitý modernou

Impresionisté a moderna v New Yorku, 6.–7. 5. 2014

S prvním květnovým týdnem můžeme opět očekávat newyorské večerní aukce impresionismu a klasické moderny v aukčních domech Christieʼs a Sothebyʼs. Kolik Picassů, Renoirů, Monetů se expertům těchto dvou aukčních síní podařilo shromáždit k prodeji tentokrát? Aukční katalogy jsou zase plné velkých jmen, vysokých cen a znovu rak slibují výjimečné výsledky.

Claude Monet: Nymphéas / 1907 / 100,1 x 81,2 cm / předaukční odhad: 25 – 35 000 000 USD / Christie´s
Claude Monet: Nymphéas / 1907
olej na plátně / 100,1 x 81,2 cm / předaukční odhad: 25–35 000 000 USD / Christieʼs 6. 5. 2014

Zaměstnancům Christieʼs se podařilo pro nadcházející aukci získat hned dvě významné pozůstalosti, jednu od diplomata a filantropa Edgara M. Bronfmana a druhou od Huguette M. Clarkové, dcery amerického senátora. Krom toho katalog Christieʼs obsahuje i sbírku německých sběratelů Viktora a Marianne Langenových. Kolekce 54 položek je nabízena s předaukčními odhady čítajícími celkem 245–360 milionů dolarů (odhady jsou uváděny bez provize), což od května 2010, kdy byla dražena Brodyho sbírka, je částka nejvyšší.

Wassily Kandinsky: Strandszene / 1909 / 52,8 x 67 cm / předaukční odhad: 16 – 22 000 000 USD / Christie´s
Wassily Kandinsky: Strandszene / 1909
olej na desce /
52,8 x 67 cm /
předaukční odhad:
16–22 000 000 USD / Christieʼs 6. 5. 2014

Mezi stěžejní díla večera dozajista patří Monetovy Lekníny z roku 1907 (předaukční odhad 25–35 mil. dolarů) z pozůstalosti Clarkové nebo socha Le Tub Edgara Degase (4–6 mil. dolarů) pocházející ze sbírky Edgara Bromfmana. Poprvé bude dražena kolekce deseti děl manželů Langenových. Mezi nimi výjimečný obraz Strandszene Vasilije Kandinského (16–22 mil. dolarů) z roku 1909, který patří mezi první abstraktní Kandinského díla. Rovněž další dílo ze sbírky manželů Langenových, Picassův portrét Dory Maarové Portrait de Femme (Dora Maar) z roku 1942 (25–35 mil. dolarů), představuje výjimečnou položku. Trojici nejvýznamnějších děl v držení Langenových je Legérova kompozice Constructeurs, Échelle et roue, kterou manželé zakoupili před šedesáti lety na výstavě v Düsseldorfu, kde byla malba krátce po svém vzniku vystavena. Ze sbírky, jejíž majitel se rozhodl zůstat v anonymitě, pak pochází bronzová figura Femmes des Venise Alberta Giacomettiho z roku 1956 (10–18 mil. dolarů).

Alberto Giacometti: La place / 1948 / délka 62,2 cm / předaukční odhad: 12 – 18 000 000 USD / Sotheby´s
Alberto Giacometti:
La place / 1948 / bronz / délka 62,2 cm / předaukční odhad:
12–18 000 000 USD / Sothebyʼs 7. 5. 2014

Svého Giacomettiho budou dražit i následný večer u Sothebyʼs. Autorova první skupinová figura La Place je nabízena s předaukčním odhadem 12–18 milionů dolarů a velkým očekáváním, neboť loni se jeho Grande tête mince prodala za neuvěřitelných 50 milionů dolarů. Soubor nabízených čtrnácti děl od Pabla Picassa pokrývá období sedmdesáti let – od kresby z roku 1900 až po pozdní malbu z roku 1969. Mezi nimi se nachází i Tête de Marie-Thérèse se zásadní datací – 1932 (15–20 mil. dolarů.). V nabídce je i výjev z Monetovy zahrady v Giverny, plátno Le pont japonais z let 1918-24, tj. z autorova pozdního období (12–18 mil. dolarů).

Henri Matisse: La séance du matin / 1924 / 74 x 61 cm / předaukční odhad: 20 – 30 000 000 USD / Sotheby´s
Henri Matisse: La séance du matin / 1924 / olej na plátně / 74 x 61 cm / předaukční odhad: 20–30 000 000 USD / Sothebyʼs 7. 5. 2014

Dalším Monetovým plátnem, které je připraveno najít nového majitele, je přímořská krajina Sur La Falaise à Pourville. Tento obraz patřil k prvním impresionistickým dílům, která byla prodána do Spojených států. Dílo má velmi zajímavou provenienci – prodej americkému podnikateli Fullerovi zprostředkoval známý pařížský galerista Durand-Ruel krátce po namalování v roce 1882. Dnes je toto plátno nabízeno ze sbírek newyorského Muzea moderního umění (MoMA).

Sothebyʼs dále nabídne hned tři nedokumentovaná díla Juana Miróa. Jedním z nich je olej vytvořený pro filmaře a fotografa Thomase Boucharda, který o umělci točil dokument. Dokument Around and About Joan Miró, který se nakonec nedostal do distribuce, zachycuje malíře právě při práci na plátně Sans titre, které následně filmař od Miróa dostal darem (4–6 mil. dolarů). Další zásadní položkou v katalogu Sothebyʼs, jež stojí za zmínku, je Matissovo plátno La séance du matin (20–30 mii. dolarů), v němž Matisse zobrazil svou asistentku Henriettu Darricarrère, které dával lekce. Jiná verze tohoto námětu se nachází v Metropolitním muzeu v New Yorku.

Joan Miró: Sans titre / 1947 / 91,5 x 121,7 cm / předaukční odhad: 4 – 6 000 000 USD / Sotheby´s
Joan Miró: Sans titre / 1947 / olej na plátně / 91,5 x 121,7 cm / předaukční odhad:
4–6 000 000 USD / Sothebyʼs 7. 5. 2014

Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

14. června 2024
Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024
Show must go on! „Znovuobjevená“ sochařka Irena Sedlecká

Příběh a aukční výsledky děl Ireny Sedlecké

Ke konci života si rodačka z Plzně, která od roku 1967 žila v Londýně, povzdechla, že figurativní umění není tak úplně bráno jako umění. Jak ale dokazují nedávné prodeje hned několika jejích děl v aukci Sotheby’s, ať je tomu jakkoliv, umělecký trh je...

29. května 2024

Picasso Pablo

Francis Bacon online

Francis Bacon online

20. července 2020

Sto a víc: Kam se zařadí Leonardo?

14. listopadu 2017

Zapomeňte na Picassa

Zapomeňte na Picassa

5. ledna 2014

Další články autora

Basquiat a Cy Twombly

Basquiat a Cy Twombly

26. května 2016

Střízlivá večerní moderna

Střízlivá večerní moderna

19. května 2016

Zpráva TEFAF o trhu s uměním 2015

20. března 2016