Nejprodávanějším autorem českých aukcí je Číňan

Za díla Čchi Paj-šʼe kupci utratili přes 60 milionů korun

Nejúspěšnějším autorem z hlediska celkového obratu byl letos na českých aukcích moderní čínský mistr Čchi Paj-šʼ. Tento titul získal již druhý rok po sobě.

Na dvou letošních aukcích galerie Arcimboldo se prodalo šestnáct Čchiových děl dohromady za 62,8 milionu korun. Na květnové aukci galerie také padl autorův nový cenový rekord, když byl jeho obraz Šest krevet vydražen za 11,5 milionu korun.

ČCHI PAJ-Š’: LOTOSY / 1951
ČCHI PAJ-Š’: LOTOSY / 1951
tuš a barvy na papíře / 137 x 69 cm
Arcimboldo / cena: 6 200 000 Kč

 

Galerista Oldřich Hejtmánek tipoval, že obraz Lotosy nabízený na prosincové aukci (více o dražené kolekci zde) by mohl tento rekord překonat, nakonec se prodal "jen" za 6,2 milionu korun. Urputněji dražitelé bojovali o atypický obraz Sedící rybář, který vystoupal z 3,1 na 9,4 milionu korun.

Druhého v pořadí, Emila Fillu, Čchi Paj-šʼ v celkovém obratu překonal o 5,3 milionu korun. Fillovi nicméně patří titul nejdražšího autora letošního roku, jeho Hlava muže s dýmkou byla v květnu Galerií Kodl vydražena za 16,8 milionu korun. Za více než milion korun se letos prodalo třináct Čchiových děl a devět obrazů Emila Filly. Vícero milionových obrazů měli letos dále například Václav Špála (8), Kamil Lhoták (5) nebo František Foltýn (4).

V roce 2013 kupci podle údajů ART+ na českých aukcích utratili za Čchiova díla dokonce 82 milionů korun. Za díla Emila Filly to bylo 44,6 milionu korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize).

 


Související články

Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právní průvodce pro sběratele umění

Máte doma obraz madony s dítětem nebo starožitný devítiramenný svícen, asi po prababičce. Váš německý kamarád by si je rád koupil. Můžete mu to bez dalšího prodat? Nebo dát inzerát na internet? Dostali jste ke kulatinám ve firmě jako dárek grafiku, a...

13. května 2024
Prague Art Week zahájí podzimní uměleckou sezónu

Prague Art Week zahájí podzimní uměleckou sezónu

Třetí ročník festivalu umění v Praze

Třetí ročník Prague Art Week opět představí to nejlepší z pražských galerií a muzeí umění. Zahájení festivalu proběhne ve čtvrtek 5. září v Centru současného umění DOX společně s vernisáží výstavy jednoho z nejznámějších českých malířů Josefa Bolfa....

1. května 2024
Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

50. jubilejní veletrh Antique 18.–21. 4. 2024

Ve čtvrtek 18. dubna se opět Novoměstská radnice otevře všem zájemcům o starožitnosti. Na programu bude kromě expozic jednotlivých prodejců i bohatý doprovodný program, jak už je na veletrhu Antique zvykem. Přehlídka potrvá do neděle 21. dubna.

17. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<