Nejprodávanějším autorem českých aukcí je Číňan

Za díla Čchi Paj-šʼe kupci utratili přes 60 milionů korun

Nejúspěšnějším autorem z hlediska celkového obratu byl letos na českých aukcích moderní čínský mistr Čchi Paj-šʼ. Tento titul získal již druhý rok po sobě.

Na dvou letošních aukcích galerie Arcimboldo se prodalo šestnáct Čchiových děl dohromady za 62,8 milionu korun. Na květnové aukci galerie také padl autorův nový cenový rekord, když byl jeho obraz Šest krevet vydražen za 11,5 milionu korun.

ČCHI PAJ-Š’: LOTOSY / 1951
ČCHI PAJ-Š’: LOTOSY / 1951
tuš a barvy na papíře / 137 x 69 cm
Arcimboldo / cena: 6 200 000 Kč

 

Galerista Oldřich Hejtmánek tipoval, že obraz Lotosy nabízený na prosincové aukci (více o dražené kolekci zde) by mohl tento rekord překonat, nakonec se prodal "jen" za 6,2 milionu korun. Urputněji dražitelé bojovali o atypický obraz Sedící rybář, který vystoupal z 3,1 na 9,4 milionu korun.

Druhého v pořadí, Emila Fillu, Čchi Paj-šʼ v celkovém obratu překonal o 5,3 milionu korun. Fillovi nicméně patří titul nejdražšího autora letošního roku, jeho Hlava muže s dýmkou byla v květnu Galerií Kodl vydražena za 16,8 milionu korun. Za více než milion korun se letos prodalo třináct Čchiových děl a devět obrazů Emila Filly. Vícero milionových obrazů měli letos dále například Václav Špála (8), Kamil Lhoták (5) nebo František Foltýn (4).

V roce 2013 kupci podle údajů ART+ na českých aukcích utratili za Čchiova díla dokonce 82 milionů korun. Za díla Emila Filly to bylo 44,6 milionu korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize).

 


Související články

Další milionová Kolínská z online aukce

Další milionová Kolínská z online aukce

Galerie Ustar 12. 11. 2023

V listopadu se urodily v čistě internetové aukci dva milionové prodeje. Oba byly součástí online aukce Galerie Ustar 12. listopadu. Sběratelé v ní utratili téměř 6 milionů korun a její prodejní úspěšnost byla 54 procent. Za statisíce pak z aukce odeš...

4. prosince 2023
Přes 20 milionů korun za jedinou minci

Přes 20 milionů korun za jedinou minci

Podzim na českých numismatických aukcích

Padl letošní rekord českých numismatických aukcí. Aukční dům Macho & Chlapovič vydražil v říjnu na své 31. sálové aukci československý dvoudukát z roku 1937 za 20,7 milionů korun. Je to nejvyšší cena za jednu jedinou minci, kterou sběratelé zaplatili...

1. prosince 2023
Rodinné stříbro

Rodinné stříbro

Veletrh Antique 23. – 26. 11. 2023

Tradiční Veletrh Antique, tentokrát již 49. v pořadí, pořádá tento týden od čtvrtka do neděle Asociace starožitníků v historických prostorách Novoměstské radnice. Tématem, které se bude celým vydáním prolínat je motto rodinné stříbro.

22. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články


<