Vilhelm Hammershøi v kurzu
22. července 2024
Text Koucká Tereza | Foto ART+ | Datum 29.12.2017
Ke koupi deseti nejdražších starožitností již téměř uplynulého roku by případný zájemce potřeboval téměř 7 milionů korun. Nejdražším artefaktem z této desítky se stal bohatě zdobený bronzový lustr z doby kolem roku 1600 s cenou 1,86 milionu korun, nejlevnějším pak byl platinový náramek s diamanty vydražený za 335 tisíc korun.
Letošní top 10 starožitností je co do kategorií prodaných předmětů dosti pestré. Zastoupeny jsou zde knihy, nábytek, keramika, koberce, hodiny i šperky. Co se týče poměru dražebníků, je tomu však právě naopak. Většina artefaktů z následující desítky byla vydražena u aukční síně Arthouse Hejtmánek, pro kterou se nabídka prvotřídních starožitností stala jednou z jejích specializací.
Všechny ceny jsou uvedeny včetně aukční provize.
Tento jihoněmecký pozdně renesanční lustr pochází z kláštera v Dolním Rakousku. Navazuje a je plně zakotven v tradici pozdně gotických lustrů vyráběných v téže oblasti a také v Nizozemí (více zde). Prošel několika významnými rakouskými a německými sbírkami, v roce 1930 je uveden v katalogu sbírky Dr. Alberta Figdora ve Vídni. Před třinácti lety byl součástí aukce evropského sochařství 900 až 1900 u londýnské Sotheby‘s, kde byl vydražen za 72 tisíc liber (tehdejším přepočtem asi 3,2 milionu korun). Na listopadové aukci ho nový majitel zakoupil za minimální podání rovné částce 1,86 milionu korun.
Několikasvazkové kompendium atlasů měst německého duchovního Georga Brauna Civitates orbis terrarum vznikalo na přelomu 16. a 17. století (více také zde) a obsahuje velké množství kolorovaných rytin z dílny Franze Hogenbergera, ale také dalších významných umělců a kartografů tehdejší doby. Nabízené čtyři svazky této edice v původní celokožené vazbě vystoupaly v červnu ze 744 tisíc až na 1,6 milionu korun. Z dalších významných knih s vysokou historickou a uměleckou hodnotou byla v tomto roce nabízena například tzv. Schedelova kronika z konce 15. století pro dějiny našeho území zajímavá například vyobrazením pozdně středověké Prahy. Ta však zůstala s vyvolávací cenou 1,6 milionu korun neprodána.
Vysoké laternové hodiny jsou dílem vídeňského hodináře Petera Gatterera z doby kolem roku 1830. V listopadové aukci byly prodány za vyvolávací cenu 806 tisíc korun včetně provize. Obdobné stojací hodiny stejné datace a rovněž vídeňské provenience, jejichž tvůrcem však byl hodinář Martin Zartl před rokem u stejné aukční síně téměř zdvojnásobily minimální podání a prodaly se za více než 1,5 milionu korun. Ty jsou doposud nejdražšími v aukci prodanými hodinami na domácím trhu.
Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře
22. července 2024Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre
18. července 2024Zajímavé aukční výsledky letošního jubilanta
15. července 202422. července 2024
18. července 2024
15. července 2024
21. června 2024
13. června 2024
9. června 2024