Nejdražší díla českého umění

Top 5 nejdražších děl českého umění

Českému umění se v posledních letech v zahraničí daří. Vloni i předloni byla přepsána pozice nejdražšího díla českého umění prodaného kdy v aukci. V listopadu 2014 měla ambice do žebříčku pětice nejdražších prací českých autorů zasáhnout i malba Toyen Poselství lesa, dražená v Londýně. Ta nakonec skončila bez kupce. Podívejme se na aktuální podobu prvních pěti děl v pořadí.

Dvě díla z pětice nejdražších byla vydražena v Londýně, jedno v New Yorku, další dvě na pražských aukcích. Jsou mezi nimi hned čtyři plátna Františka Kupky a studie Alfonse Muchy k jednomu z děl cyklu Slovanská epopej.

Žebříček je sestaven po přepočtu finálních cen na české koruny na základě dobového kurzu. Teoreticky by pětice nejdražších děl vyšla celkem na 224 milionů korun. Oproti očekávání nakonec nedávná londýnská dražba sbírky manželů Cullenových do tohoto pořadí nezasáhla (zde).

1 / František Kupka: Étude sur Fond Rouge / 1919  olej na plátně / 69,5 x 69,5 cm cena: 2 079 644 GBP / 60,7 milionu Kč / Sotheby's 19. 6. 2013 (zde)

1 / František Kupka: Étude sur Fond Rouge / 1919
olej na plátně / 69,5 x 69,5 cm
cena: 2 079 644 GBP / 62,4 milionu Kč / Sotheby's 19. 6. 2013 (
zde)
 

František Kupka: Tvar modré / 1913 olej na plátně / 73 x 60 cm cena: 57 422 500 Kč

2 / František Kupka: Tvar modré / 1913
olej na plátně / 73 x 60 cm
cena: 57 422 500 Kč / Adolf Loos Apartment and Gallery 18. 4. 2012 (
zde)

 

František Kupka: Pohyb / 1913–19

 olej na plátně / 50,8 x 65 cm
 cena: 1 540 000 GBP / 43,89 milionu Kč

3 / František Kupka: Pohyb / 1913–19


olej na plátně / 50,8 x 65 cm

cena: 1 540 000 GBP / 43,89 milionu Kč / Sothebyʼs 13. 6. 2011 (zde)

 

Alfons Mucha: Zrušení nevolnictví na Rusi / 1920 olej na plátně / 101,6 x 144,8 cm /  cena: 1 472 000 USD / 33,8 milionu Kč

4 / Alfons Mucha: Zrušení nevolnictví na Rusi / 1920
olej na plátně / 101,6 x 144,8 cm /
cena: 1 472 000 USD / 33,8 milionu Kč / Christie’s 24. 4. 2006 (
zde)

 

František Kupka: Zhroucení vertikál / 1935 olej na plátně / 70 x 70 cm cena: 25 960 000 Kč

5 / František Kupka: Zhroucení vertikál / 1935
olej na plátně / 70 x 70 cm
cena: 25 960 000 Kč / 1. Art Consulting 25. 3. 2009 (zde a zde)

 


Související články

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

V loňském roce zaznamenal Antonín Procházka devátý nejvyšší obrat ze všech autorů, jejichž díla se prodávají v aukcích. Sběratelé za jeho práce vydali nejvíce peněz v historii, více než 27 milionů korun.

27. února 2024
Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...

23. února 2024
Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Zobrazit všechny

Další články


<