Spíše průměrné první pololetí ozdobil Kupkův historický rekord
24. července 2024
Text Skřivánek Jan | Datum 16.12.2013
Listopadová aukce společnosti Zezula, která se konala v sobotu 9. listopadu, vynesla 8,8 milionu korun. Nového majitele našlo 56 procent z 561 nabízených položek. Za více než sto tisíc korun bylo vydraženo patnáct uměleckých děl a starožitností (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize).
Z nabízených obrazů se nejdráže prodala krajina od Václava Radimského, která změnila majitele za 307 tisíc korun. Na dalších příčkách se umístily dva obrazy od Joži Uprky s cenami 271 a 189 tisíc korun. Za vyvolávací cenu necelých 142 tisíc korun se prodal ještě obraz Juno v podsvětí od německého manýristického malíře Pietera Schoubroecka. Nečekaný nárůst z necelých 18 na 80 tisíc korun zaznamenal pohled na květinový trh ve Vídni od v Písku narozeného rakouského malíře Ferdinanda Kruise. Nešlo přitom o olej, ale o pastel a kvaš na kartonu.
Nejdražšími položkami aukce nicméně tentokrát byly starožitnosti a asiatika. Čínská porcelánová miska z 16. či 17. století se prodala za 448 tisíc korun, víc než dvojnásobek minimálního podání. S výraznými nárůsty byly draženy také dva páry stříbrných podnosů z oblasti Blízkého východu zhruba ze stejné doby. První dvojice se prodala za 318 tisíc, druhá za 283 tisíc korun. Z 88 na 260 tisíc korun se dostal také rozměrný perský koberec (7 × 4 metry) z 19. století. Výjimečným kusem, jaký se na českých aukcích běžně neobjevuje, byla také mramorová římská busta z 2. století. Prodala se za vyvolávací cenu 307 tisíc korun.
Z evropských starožitností se dařilo zejména trojici slonovinových sošek ze 17. a 18. století, které se prodaly v rozmezí od 142 do 189 tisíc korun. Za úspěch lze považovat také částku 142 tisíc za kapesní hodinky se zednářskými symboly, jejichž dražba začínala na poloviční částce, 100 tisíc za repliku renesančních stolních hodin nebo 71 tisíc za modrou lithyalinovou číšku. Z nábytku se nejdráže prodala italská klasicistní knihovna, a to za vyvolávací cenu 177 tisíc korun.
O týden později společnost Zezula uspořádala ještě samostatnou aukci pohlednic, grafik, knih a fotografií. Z dvou set nabízených položek se jich prodalo třicet procent, dohromady za 124 tisíc korun. Za nejvyšší částku, necelých dvanáct tisíc korun, bylo vydraženo album devatenácti kolorovaných ocelorytů s pohledy na menší rakouská města z doby kolem poloviny předminulého století. Ze samostatně dražených položek se nejvíce bojovalo o fotografii Emy Destinové se zpěvaččiným podpisem, která se dostala z 944 korun na trojnásobek této částky.
Výsledky českých aukcí v roce 2024
Navzdory historickému aukčnímu rekordu za obraz Františka Kupky Početí/Danaé, který se v dubnu vydražil na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery za 126,5 milionu korun, celkově aukční trh v letošním prvním pololetí meziročně lehce zpomalil. V nejvyš...
24. července 2024Sálová aukce Sýpky v neděli 16. června vydělala více než 5,5 milionu korun. Prodejní úspěšnost byla bezmála 52 procent. Na milionovou částku dosáhla jedna z položek, za statisíce se prodalo dalších deset.
21. června 20241. Art Consulting, 16. 6. 2024
18. června 202424. července 2024
21. června 2024
18. června 2024
9. července 2016
7. července 2016
22. června 2015
20. ledna 2021
13. května 2017
28. září 2015