Američtí Kupkové míří k milionům dolarů
9. května 2025
Text Stuchlík Jan | Foto Portu Gallery | Datum 27.10.2023
Investorům do umění se otevírá možnost investovat do sbírky plakátů a dalších děl Alfonse Muchy, jejíž základ položil tenista Ivan Lendl a doplnil ji podnikatel a sběratel Richard Fuxa. Od 28. října budou mít měsíc na nákup investičních certifikátů na portálu Portu Gallery. Celkem se musí složit na částku 270 milionů korun.
Pomyslný kus Sarah Bernhardové, reklamy na čokoládu nebo dekorativních sborníků od Alfonse Muchy si od soboty 28. října budou moci pořídit investoři do umění. Investiční společnost Wood & Company sbírku děl českého malíře, jejíž jádro vytvořil tenista Ivan Lendl, koupila od podnikatele a sběratele Richarda Fuxy. Teď ji prostřednictvím Portu Gallery nabízí jako investiční příležitost široké veřejnosti, a to prostřednictvím investičních certifikátů se jmenovitou hodnotou jedna koruna.
Experti podle Portu Gallery hodnotu sbírky odhadují na 250 až 300 milionů korun. Investoři se budou muset při úpisu složit na 250 milionů korun plus 20 milionů korun, na které galerie vyčíslila náklady na pětiletou správu sbírky, uskladnění, pojištění a její vystavování. „Sbírka je unikátní ve svém celku, není to pouhý součet jednotlivých děl,“ říká Martin Jaroš, ředitel Portu Gallery.
Galerie počítá s investičním horizontem tři až pět let. Pak by měla sbírku prodat a výnos rozdělit mezi držitele investičních certifikátů. Standardně ovšem u podobných úpisů na Portu Gallery platí, že prodej musí schválit nadpoloviční většina investorů. Stejná podmínka je i v dokumentech k investičním certifikátům pro Muchovu sbírku. Jenže zatímco u dřívějších úpisů se na díla složily stovky investorů, v případě Muchovy sbírky půjde o tisíce lidí. To by mohlo následný prodej zkomplikovat. „V rámci úpisu budou proto investoři dopředu souhlasit s prodejem, pokud Portu Gallery bude garantovat předem definované roční zhodnocení,“ vysvětluje Jaroš.
„Vzhledem k postavení autora na světovém trhu s uměním je potenciál zhodnocení sbírky v desítkách až stovkách procent. Poptávka po jeho dílech je celosvětově silná a my věříme, že ještě poroste,“ dodává Michal Čejka, člen investiční komise Portu Gallery pro segment umění. Portu chce dál sbírku rozšiřovat, například o bankovky či známky, které Mucha navrhoval. Ke zhodnocení by měly přispět i plánované výstavy v Česku i v zahraničí. „Zájem ze strany zahraničních subjektů o realizaci výstav máme a s některými jsme již zahájili jednání,“ tvrdí Jaroš.
Investoři by se k penězům mohli dostat i dříve, než se podaří sbírku prodat. Portu Gallery hodlá příští rok spustit inzertní portál, na němž budou moci držitelé certifikátů nabízet cenné papíry k prodeji jiným zájemcům. Portu Gallery je vykupovat nebude. Cenu, za kterou budou investoři s certifikáty obchodovat, si určí sami. Budou se ale moci opřít o každoroční znalecké ocenění. Tuto možnost budou mít držitelé všech investičních certifikátů, které Portu Gallery už vydala.
Letos v červenci se například na sborník Alfonse Muchy Figure Decoratives složilo 469 investorů, když upsali celkovou částku 2,16 milionu korun. Před rokem vložilo 1,59 milionu korun do sborníku Documents Decoratifs 344 investorů.
Ucelená sbírka čítá 422 Muchových děl. Sklidila úspěch na tuzemských i zahraničních výstavách. Všechny práce obsažené ve sbírce se zachovaly ve skvělé kvalitě a jejich provenienci potvrdily i znalecké posudky. Při výstavě před deseti lety vidělo plakáty shromážděné Ivanem Lendlem 180 tisíc návštěvníků. Celosvětově díla ze sbírky vidělo na tři čtvrtě miliardy lidí.
Základ sbírky položil Muchův plakát Gismonda ke hře herečky Sarah Bernhardtové. Šlo o první plakát, který Lendl pořídil. Ve spolupráci s americkým kurátorem Jackem Rennertem společně na sbírce pracovali dvacet let, až se jim podařilo shromáždit již v té době nejkompletnější sbírku Muchova díla na světě. Rennert se skoro každý měsíc vydával do Evropy, hlavně pak do Francie, a hledal plakáty, kterými se Mucha ve své době tolik proslavil. Do roku 2013 se jim společně podařilo shromáždit 129 děl.
V roce 2013 koupil od Lendla sbírku Richard Fuxa, spoluzakladatel skupiny BigBoard a pražského centra moderního umění DOX. Po dobu deseti let sbírku rozšiřoval. Úspěchem byl například zisk skicáku k vitráži katedrály sv. Víta na Pražském hradě, vzorníků krásy užitého umění Documents décoratifs a Figures décoratives, a zejména rané rozměrné kresby Modlitba pocházející z prvých let Muchova pařížského pobytu.
Sotheby’s New York 13. 5. 2025
V upoutávce na prestižní aukci, konanou příští týden ve Spojených státech, nelze přehlédnout dvě středně velké abstrakce Františka Kupky. Pořadatelé sázejí na renomovanou provenienci ze sbírky filmového producenta Josepha H. Hazena a momentální nálad...
9. května 2025Téměř dvě stovky děl od 19. století po současnost si pro svou nedělní sálovou aukci připravila společnost 1. Art Consulting. Z nejzajímavějších nabídek zaujme jedna z verzí Údolí smutku od Jana Zrzavého, dvojice kreseb Bohumila Kubišty nebo vzácná st...
25. dubna 2025Rozhovor se sběratelem a investorem Jaroslavem Kokolusem
Numismatická sbírka Jaroslava Kokoluse je naprosto mimořádná svým rozsahem i obsahem těch nejvzácnějších a nejdražších ražeb českého, uherského a československého mincovnictví. Aukční dům Macho & Chlapovič bude v dubnu letošního roku dražit již šesto...
16. dubna 20259. května 2025
25. dubna 2025
16. dubna 2025
29. dubna 2025
10. dubna 2025