Muchova sbírka se otevírá investorům za 270 milionů

Úpis investičních certifikátů, Portu Gallery 28. 10. 2023

Investorům do umění se otevírá možnost investovat do sbírky plakátů a dalších děl Alfonse Muchy, jejíž základ položil tenista Ivan Lendl a doplnil ji podnikatel a sběratel Richard Fuxa. Od 28. října budou mít měsíc na nákup investičních certifikátů na portálu Portu Gallery. Celkem se musí složit na částku 270 milionů korun.

Alternativní popis Uctivý hold Nestlé, Paříž 1897
200 x 300 cm
Zdroj: Portu Gallery

Pomyslný kus Sarah Bernhardové, reklamy na čokoládu nebo dekorativních sborníků od Alfonse Muchy si od soboty 28. října budou moci pořídit investoři do umění. Investiční společnost Wood & Company sbírku děl českého malíře, jejíž jádro vytvořil tenista Ivan Lendl, koupila od podnikatele a sběratele Richarda Fuxy. Teď ji prostřednictvím Portu Gallery nabízí jako investiční příležitost široké veřejnosti, a to prostřednictvím investičních certifikátů se jmenovitou hodnotou jedna koruna.

Experti podle Portu Gallery hodnotu sbírky odhadují na 250 až 300 milionů korun. Investoři se budou muset při úpisu složit na 250 milionů korun plus 20 milionů korun, na které galerie vyčíslila náklady na pětiletou správu sbírky, uskladnění, pojištění a její vystavování. „Sbírka je unikátní ve svém celku, není to pouhý součet jednotlivých děl,“ říká Martin Jaroš, ředitel Portu Gallery.

Investice na tři až pět let

Galerie počítá s investičním horizontem tři až pět let. Pak by měla sbírku prodat a výnos rozdělit mezi držitele investičních certifikátů. Standardně ovšem u podobných úpisů na Portu Gallery platí, že prodej musí schválit nadpoloviční většina investorů. Stejná podmínka je i v dokumentech k investičním certifikátům pro Muchovu sbírku. Jenže zatímco u dřívějších úpisů se na díla složily stovky investorů, v případě Muchovy sbírky půjde o tisíce lidí. To by mohlo následný prodej zkomplikovat. „V rámci úpisu budou proto investoři dopředu souhlasit s prodejem, pokud Portu Gallery bude garantovat předem definované roční zhodnocení,“ vysvětluje Jaroš.

Alternativní popis Gismonda, Paříž, 1894
210,8 x 68,2 cm
Zdroj: Portu Gallery

„Vzhledem k postavení autora na světovém trhu s uměním je potenciál zhodnocení sbírky v desítkách až stovkách procent. Poptávka po jeho dílech je celosvětově silná a my věříme, že ještě poroste,“ dodává Michal Čejka, člen investiční komise Portu Gallery pro segment umění. Portu chce dál sbírku rozšiřovat, například o bankovky či známky, které Mucha navrhoval. Ke zhodnocení by měly přispět i plánované výstavy v Česku i v zahraničí. „Zájem ze strany zahraničních subjektů o realizaci výstav máme a s některými jsme již zahájili jednání,“ tvrdí Jaroš.

Prodej na inzerát

Investoři by se k penězům mohli dostat i dříve, než se podaří sbírku prodat. Portu Gallery hodlá příští rok spustit inzertní portál, na němž budou moci držitelé certifikátů nabízet cenné papíry k prodeji jiným zájemcům. Portu Gallery je vykupovat nebude. Cenu, za kterou budou investoři s certifikáty obchodovat, si určí sami. Budou se ale moci opřít o každoroční znalecké ocenění. Tuto možnost budou mít držitelé všech investičních certifikátů, které Portu Gallery už vydala.

Letos v červenci se například na sborník Alfonse Muchy Figure Decoratives složilo 469 investorů, když upsali celkovou částku 2,16 milionu korun. Před rokem vložilo 1,59 milionu korun do sborníku Documents Decoratifs 344 investorů. 

Lendlova vášeň

Ucelená sbírka čítá 422 Muchových děl. Sklidila úspěch na tuzemských i zahraničních výstavách. Všechny práce obsažené ve sbírce se zachovaly ve skvělé kvalitě a jejich provenienci potvrdily i znalecké posudky. Při výstavě před deseti lety vidělo plakáty shromážděné Ivanem Lendlem 180 tisíc návštěvníků. Celosvětově díla ze sbírky vidělo na tři čtvrtě miliardy lidí. 

Základ sbírky položil Muchův plakát Gismonda ke hře herečky Sarah Bernhardtové. Šlo o první plakát, který Lendl pořídil. Ve spolupráci s americkým kurátorem Jackem Rennertem společně na sbírce pracovali dvacet let, až se jim podařilo shromáždit již v té době nejkompletnější sbírku Muchova díla na světě. Rennert se skoro každý měsíc vydával do Evropy, hlavně pak do Francie, a hledal plakáty, kterými se Mucha ve své době tolik proslavil. Do roku 2013 se jim společně podařilo shromáždit 129 děl.

V roce 2013 koupil od Lendla sbírku Richard Fuxa, spoluzakladatel skupiny BigBoard a pražského centra moderního umění DOX. Po dobu deseti let sbírku rozšiřoval. Úspěchem byl například zisk skicáku k vitráži katedrály sv. Víta na Pražském hradě, vzorníků krásy užitého umění Documents décoratifs a Figures décoratives, a zejména rané rozměrné kresby Modlitba pocházející z prvých let Muchova pařížského pobytu.


Související články

Kovařík v elitní společnosti Basquiata nebo Joan Mitchell

Kovařík v elitní společnosti Basquiata nebo Joan Mitchell

Výběr z květnové nabídky u newyorských aukčních síní, 13. – 16. 5. 2024

Ve třetím květnovém týdnu budou o pozornost sběratelů soutěžit hned čtyři přední aukční domy najednou. Světové společnosti Sotheby’s, Christie’s, Phillips a Bonhams zahájí své tradiční jarní přehlídky ve velkolepém stylu, s katalogovými odhady za des...

9. května 2024
Malichova třímilionová studie k plzeňskému reliéfu

Malichova třímilionová studie k plzeňskému reliéfu

Etcetera Art 27. 4. 2024

Letošní rok zahájí pražská galerie a aukční síň Etcetera Art přehlídkou 155 děl napříč výtvarnými kategoriemi. Těžištěm nabídky jsou známá jména tuzemského poválečného umění a jejich realizace v malbě, kresbě či plastice. S nejvyšší vyvolávací cenou...

26. dubna 2024
Poválečná Toyen jde do aukce s rekordní vyvolávací cenou

Poválečná Toyen jde do aukce s rekordní vyvolávací cenou

European Arts 28. 4. 2023, Galerie Kodl 26. 5. 2024

V nadcházejících jarních aukcích se budou prodávat hned dva poválečné oleje od malířky Toyen. Letos jde o její první malířské práce na trhu. Za pár dní budou první z nich dražit ve své sálové aukci European Arts, na konci května pak sběratelé budou m...

24. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<