Miliardový Picasso?

Alžírské ženy Pabla Picassa zaútočí na celosvětový aukční rekord

Stěžejní newyorské aukce prvního pololetí proběhnou sice až v květnu, nicméně zpráva o miliardovém Picassovi zaplavila celosvětová média už několik měsíců dopředu. Ikonickou práci Alžírské ženy (verze „O“) z roku 1955 získala do své nabídky aukční síň Christieʼs. Dražena bude prostorách Rockefellerova centra ve večerní aukci 11. května.

 

Pablo Picasso: Femmes d'Alger / 1955

Pablo Picasso: Femmes d'Alger / 1955 / olej na plátně / 114 x 146,4 cm
předaukční odhad: 140 000 000 USD / Christieʼs New York 11. 5. 2015

 

Aukční síň operuje s historicky nejvyšším předaukčním odhadem, který se pohybuje kolem 140 milionů dolarů. Když k této částce připočítáme provizi 12 %, dostaneme se na 155 milionů dolarů. Pokud se obraz za tuto částku prodá, půjde nejen o nejdražšího Picassa, ale i o nejdražší dílo světových aukcí vůbec. 

Naposledy byl olej Les Femmes d'Alger „O“ dražen v roce 1997 jako součást sbírky Victora a Sally Ganzových. Manželé Ganzovi byli původními majiteli celé patnácti dílné série Alžírských žen, kterou koupili přímo od Picassova galeristy Daniela Kahnweilera. Ten trval na tom, že klient musí koupit jedině kompletní soubor všech patnácti obrazů (značných písmeny A až O). Tehdejší pořizovací cena byla závratných 212 tisíc dolarů. 

Deset děl z této série Ganzovi později prodali galerii Saidenberg. Po smrti manžela v roce 1988 prodala paní Ganzová i verzi „C“ a po její smrti v roce 1997 uspořádal aukční dům Christieʼs dražbu pozůstalosti, jejíž součástí byla i čtyři zbylá díla z původně patnácti dílného souboru, včetně nyní znovu nabízené varianty „O“.

Aukce pozůstalosti paní Ganzové vynesla před osmnácti lety 206,5 milionu dolarů a stala se tak tehdy nejúspěšnější aukcí děl z jediné sbírky (tzv. single owner sale). Nyní nabízený obraz byl tehdy vydražen za téměř 32 milionů dolarů, když předaukční odhad počítal jen s 12 miliony dolarů.

Pablo Picasso: Femmes d'Alger / 1955

Z aukce sbírky manželů Ganzových v roce 1997 / foto: Christieʼs

 

Nabízený olej je součástí speciální kurátorské aukce zaměřené na zásadní díla a autory 20. století. Christieʼs se koncept těchto aukcí, na nichž nabídku sestavuje jediný kurátor, během několika posledních let velmi osvědčil. Tentokrát se této funkce ujal Loïc Gouzer. Soubor pojmenoval Looking Forward to the Past a nejvíce se očekává právě od Picassových Alžířanek.

Velkoformátová verze „O“ je poslední z autorova cyklu, ve kterém se vracel k francouzským dílům 19. století a tvorbě Eugena Delacroixe. S prací na obraze začal krátce po smrti svého přítele a rivala Henriho Matisse. Po dvou měsících, po stovce studií na papíře a dalších 14 olejových variantách, Picasso finální obraz dokončil v únoru 1955.

Od té doby bylo plátno součástí všech zásadních Picassových výstav a retrospektiv. Mezi nejdůležitější z nich patřily newyorské výstavy v MoMA v letech 1957 a 1980 a v Metropolitním muzeu v roce 1968. Londýnská Národní galerie jej vystavovala v 1960 a pak v roce 2009. Naposledy veřejnost obraz mohla vidět v Tate Gallery v roce 2012.

Stávající Picassův aukční rekord má hodnotu 106,4 milionu dolarů. Od května 2010 jej drží obraz Akt, zelené listy a busta z roku 1932 (více zde). Titul nejdražšího díla prodaného v aukci poslední dva roky patří triptychu Francise Bacona Tři studie Luciana Freuda, který byl na podzim roku 2013 vydražen za 142,4 milionu dolarů. 

 


Související články

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

Polský aukční trh s uměním 2023

Zatímco český aukční trh se ještě předloni vyšplhal na rekordní obrat, polské aukční síně zažívají už druhý rok v řadě poměrně silnou korekci. V roce 2021 se v Polsku vydražila díla celkem za rekordních 634 milionů zlotých (3,5 miliardy korun), loni...

9. února 2024
Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Dekáda světově úspěšných surrealistek

Souhrnná zpráva respektovaného serveru Artnet sestavila žebříček dvaceti prodejně nejúspěšnějších tvůrkyň, které se buď programově nebo výrazově hlásily k surrealistickému výtvarnému názoru. Sezónu po sezóně rostla jak průměrná cena jejich děl, tak c...

18. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články

Picasso Pablo

Francis Bacon online

Francis Bacon online

20. července 2020

Sto a víc: Kam se zařadí Leonardo?

Sto a víc: Kam se zařadí Leonardo?

14. listopadu 2017

Zapomeňte na Picassa

Zapomeňte na Picassa

5. ledna 2014

Další články autora

Basquiat a Cy Twombly

Basquiat a Cy Twombly

26. května 2016

Střízlivá večerní moderna

Střízlivá večerní moderna

19. května 2016

Zpráva TEFAF o trhu s uměním 2015

Zpráva TEFAF o trhu s uměním 2015

20. března 2016


<