Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Dekáda světově úspěšných surrealistek

Souhrnná zpráva respektovaného serveru Artnet sestavila žebříček dvaceti prodejně nejúspěšnějších tvůrkyň, které se buď programově nebo výrazově hlásily k surrealistickému výtvarnému názoru. Sezónu po sezóně rostla jak průměrná cena jejich děl, tak celkové finanční objemy na světovém trhu. Ve sledovaném období 2013-23 si připsaly v součtu obrat téměř 260 milionů dolarů a v parametru průměrných cen surrealistky loni své mužské kolegy dokonce předčily. Mezi špičkovými umělkyněmi tohoto období jako jsou Frida Kahlo, Leonora Carrington nebo Lee Miller se neztratila ani Toyen.

Letošní stoleté výročí vydání prvního Surrealistického manifestu se připomíná výstavami, publikacemi, konferencemi či přednáškami napříč kontinenty. Některé kulturní akce nečekaly na den D, tedy 15. října 2024, na nějž připadají 100. narozeniny Bretonova „trend-setterského“ textu Manifest du surréalism, a svůj program zahájily již v loňském roce.

Na nejatraktivnější počiny se diváci mohou těšit v jarních měsících, kdy se otevře například velkolepá přehlídka evropského surrealismu Imagine! v bruselském výstavním konglomerátu Bozar (Musées royaux des Beaux-Arts de Belgique). Proběhla či proběhne také řada monografických retrospektiv nebo tematických expozic.

Surrealismus se na světovém trhu s uměním počítá v miliardách dolarů


Jestli se návštěvníci nechají vystavenými díly inspirovat i k případnému nákupu nějakého surrealistického kousku na veřejných aukcích, ukáže až čas. Ale že jsou tyto malířské, kresebné, grafické či sochařské práce mezi sběrateli velmi vyhledávané, lze konstatovat již nyní. Podle zajímavé analýzy společností Artnet a Morgan Stanley se v kategorii světového surrealismu (ang. Surrealists) protočilo za posledních deset let přes 4,5 miliardy dolarů za tisícovky položek (všechny částky v článku jsou vč. provize).

Vedle solitérních prodejů blue-chip-art děl od těch nejslavnějších autorů aukční domy pořádají i specializované dražby pro tento segment. Například u Christie’s se věnují výhradně surreálnému umění (The Art of Surreal) již přes dvě dekády, loňská únorová aukce v Londýně byla 22. ročníkem. Takto koncentrovaná nabídka pak samozřejmě generuje skvělé prodejní úspěchy, leckdy i rekordní. Větší ideově či vizuálně provázané soubory se v minulé sezóně podařilo shromáždit také v rámci pařížské dražby La Révolution Surréaliste u Bonhams Cornette de Saint Cyr (29. května 2023) nebo u newyorských Bonhams na aukci Surrealism. Beyond Reality (15. listopadu 2023).

Poptávka po surrealistkách v číslech

Doposud se celosvětové prodejní výsledky tohoto výtvarného směru interpretovaly obecně, možná jen s přihlédnutím k časovému rozdělení na předválečnou, válečnou či poválečnou periodizaci tvorby. Současný posun v nahlížení na dějiny umění a jejich socio-kulturní kontext přidal ještě navíc genderový filtr, z něhož pro autorky-ženy vypadla velmi zajímavá čísla.

Nejúspěšnější surrealistky podle celkového obratu
v letech 2013-2023
Pořadí Jméno  Počet prodaných položek 2013-2023 Celkový obrat v USD 2013-2023 
1 Frida Kahlo
(1907-1954)
26 74 213 802
2 Remedios Varo
(1908–1963)
45 38 629 274
3 Toyen
(1902-1982)
202 36 520 472
4 Leonora Carrington (1917-2011) 201 30 525 297
5 Leonor Fini 
(1907-1996)
550 18 911 527
Zdoj: Artnet.com, upraveno

Podle přesně nastavené metriky ze souhrnné zprávy na serveru Artnet vyplynulo, že ve sledovaném období předchozí dekády, konkrétně od roku 2013 do října 2023, sběratelé začali postupně objevovat potenciál surrealistických umělkyň a intenzivněji je také nakupovat. Čistě matematicky jsou autorky stále ještě daleko za výsledky svých surrealistických kolegů, ať už co do počtu položek (téměř čtyři tisíce pro umělkyně vs přes osmdesát tisíc pro umělce za 10 let) nebo v rámci souhrnných obratů (necelých 300 milionů dolarů pro surrealistky vs. asi 4,26 miliardy dolarů pro surrealisty za 10 let). Také v celkových finančních objemech loni do října výtvarnice zaostávaly přibližně o řád (kolem 36 milionů dolarů pro tvůrkyně vs asi 380 milionů dolarů pro tvůrce).

Absolutní porovnávání však není to nejdůležitější. Ilustrativnějším parametrem by, podle Artnetu, měla totiž být stoupající tendence prodejní úspěšnosti autorek, tedy sběratelská poptávka – od 60 procent v roce 2013 po 82 procent na podzim 2023 – nebo rostoucí průměrná částka, kterou kupující za díla vydali. Před deseti lety se surrealistky průměrně dražily za nižší desítky tisíc dolarů, kolem pětatřiceti tisíc dolarů. V roce 2021 se vyšvihly až přes 167 tisíc dolarů, což byla zatím nejvyšší hodnota, aby se v roce 2022 ustálily na necelých 85 tisících dolarech průměrně za položku.

Neuzavřený loňský rok (leden až říjen 2023) zaznamenal dosud nevídaný (ne)poměr: za díla surrealistických umělkyň se platilo průměrně 95 376 dolarů, kdežto za surrealistické umělce “jen“ 59 183 dolarů. Tato čísla vysílají jakousi informační vlaštovku, že prozatím „levné“ surrealistky mají tendenci zdražovat a s kvalitními akvizicemi se nevyplatí otálet. 

O Toyen bez Toyen


Na skvělých aukčních výsledcích mají lví podíl inspirativní a často objevné výstavy a publikace posledních pěti až deseti let, jak monografické, tak skupinové. Výčet těch největších uváděla i Artnetová analýza, zaměřená především na západoevropský a americký kontext – mimochodem oslavovanou putovní retrospektivu Toyen z roku 2021/22 autoři zcela pominuli.

Pro lepší představu o aktuálních interpretacích surrealistického umění skrze díla ženských autorek by bylo dobré připomenout ještě například dubnovou výstavu východoevropských surrealistek v Londýně, na níž byly z české scény zastoupeny Toyen a Eva Kmenotvá (I saw the other side of the sun with you) nebo exponátově a autorsky nabitou výstavu "Surréalisme au féminin?" v pařížském Musée de Montmartre (březen až září 2023). Zde se představilo 150 děl od padesátky výtvarnic a opět nechyběla Toyen.

Loňských pět nejdražších obrazů od surrealistických autorek 


Ve výběru loňských nejdražších surrealistek figurují dnes již ikonická jména. Na žebříčku se seřadily podle svého nejcennějšího prodeje za předchozích dvanáct měsíců a přibližně podobné pozice si autorky udržely i v rámci souhrnného celoročního obratu. Více než osmimilionový úspěch vítězné Fridy Kahlo se mezi odborníky čekal, vždyť také s násobným náskokem vede absolutní pořadí nejžádanějších surrealistek za sledovaný horizont deseti let (2013-23).

Toyen se ocitla na třetí příčce, díky říjnovému překvapení za 2,8 milionu eur v Paříži (obraz Tu t'évapores dans un buisson de cris), a stejné místo jí patří i v souhrnné analýze od Artnet, za částku přes 36,5 milionu dolarů. Z TOP 5 loňských nejdražších se čtyři vypracovaly přes milion dolarů, pátá Leonor Fini zakončila těsně pod touto hranicí. Tři prodeje se odehrály v Londýně (Remedios Varo, Leonora Carrington a Leonor Fini), jedna přiklepnutá nabídka proběhla v Paříži (Toyen) a vítěznou malbu od Fridy Kahlo si kupec odvezl z New Yorku.

 

TOP 5 nejdražších děl autorek-surrealistek za rok 2023 (ceny v příslušné měně vč. poplatků)

 

 

1/ Frida Kahlo: Portrait of Cristina, My Sister, 1928

Alternativní popis Frida Kahlo: Podobizna Cristiny, mé sestry, 1928,
olej na desce, 79,8 x 60,3 cm, 
konečná cena: 8 230 000 USD
Christie's New York 9. 11. 2023

Jedna z nejranějších ukázek malířčiny tvorby připomněla, že Mexičanka Frida Kahlo  byla autodidaktkou a svou dnes proslulou výtvarnou kariéru zahájila z nudy na nemocničním lůžku. Svou o rok mladší sestru portrétovala ve stylu renesančních mistrů a s přirozenou citlivostí. Obraz zůstal v rodinné pozůstalosti až do roku 1985, kdy se poprvé nabízel veřejnosti. Při své druhé dražbě, v roce 1988, zaznamenal prodejní částku 198 tisíc dolarů (Sotheby's NY). O třináct let později se u stejného pořadatele počítalo již v sedmimístných sumách, na cenovce stálo přes 1,6 milionu dolarů. Vloni v listopadu si ikonická surrealistka a jedna z nejobdivovanějších umělkyň vůbec připsala úspěch za více než 8,2 milionu dolarů (Christie's NY). Celkový obrat za rok 2023 se především kvůli vzácnosti prací Fridy Kahlo udržel jen o několik stovek tisíc dolarů výše, na přibližně 8,7 milionech. Absolutní malířčin rekord padl v roce 2021 za obraz Diego y yo (Diego a já), za částku téměř 35 milionů dolarů.

 

2/ Remedios Varo: Retrato del Doctor Ignacio Chávez, 1957

Alternativní popis Remedios Varo: Podobizna dr. Ignacia Cháveze, 1957,
olej na masonitu, 94,6 x 61,9 cm,
konečná cena: 3 882 000 GBP
Christie’s London 28. 2. 2023


Španělskou malířku zavály za oceán hrůzné okolnosti druhé světové války. Svůj druhý domov našla, stejně jako další přední surrealisté a surrealistky, v Mexiku, kde se na dvě desetiletí etablovala ve vyhledávanou ilustrátorku a výtvarnici. Magicko-alchymistický portrét přítele, doktora Cháveze, se od mexického majitele dostal do San Franciska, kde jej v privátní transakci získala nejmenovaná americká sbírka. Jako součást pětadvacetikusového draženého souboru s podtitulem Memory of Surreal Journey se obraz 28. února blýskl pátým nejúspěšnějším výsledkem večera, za více než 3,8 milionu liber u londýnských Christie's. Odborná média spekulovala, že šlo o rozprodej cenné surrealistické kolekce Garyho a Kathie Heidenreichových. Portrét od Remedios Varo přispěl do více než třináctimilionové tržby přibližně čtvrtinou. Všechny autorčiny práce prodané v předchozích dvanácti měsících dostaly na  souhrnnou částku bezmála 6,9 milionu dolarů. Osobní maximum Remedios Varo je tři a půl roku staré a patří metrovému oleji na masonitu Armonía (Harmonie) s cenou 6,2 milionu dolarů (Sotheby's NY).

3/ Toyen: Tu t'évapores dans un buisson de cris, 1956

Alternativní popis Toyen: Vypařuješ se v houští křiku, 1956,
olej na plátně, 122 x 86 cm,
konečná cena: 2 823 000 EUR
Christie’s Paris 20. 10. 2023


Skvělý říjnový výsledek přes 2,8 milionu eur katapultoval Toyen na třetí místo světově nejdražších surrealistek loňského roku. Její snivou scenérii s názvem Vypařuješ se v houští křiku očekávali u pařížských Christie's někde kolem 850 tisíc eur (bez provize), ale dražitelský zájem se zastavil na více než dvou a půl násobku. Díky relativně početné nabídce, u nás i v zahraničí, se Toyenin loňský obrat pohyboval kolem 9,3 milionu dolarů celosvětově. Podle analýzy serveru Artnet figuruje také velmi vysoko v rámci  desetiletého žebříčku nejžádanějších surrealistek vůbec. Ke třetímu místu jí pomohlo 202 prodaných položek (ze 404 nabízených) s průměrnou cenou téměř 181 tisíc dolarů. Konečná čísla budou samozřejmě ještě o něco málo vyšší, neboť americká databáze nepokrývá například ani všechny české aukční síně a galerie v takovém rozsahu, jako server Artplus.


4/ Leonora Carrington: Quería ser pájaro, 1960

Alternativní popis Leonora Carrington: Chtěl bych být ptákem, 1960,
olej na plátně, 120 x 90,2 cm,
konečná cena: 882 000 GBP
Christie's London 28. 2. 2023


Druhou ženou ve výsledkové listině únorové aukce The Art of Surreal byla  Leonora Carrington. Představila se enigmatickým plátnem Chtěl bych být ptákem, opět ze sbírky sanfranciských milovníků surrealismu. Pořadatelé z Christie's, jak se po posledním příklepu ukázalo, katalogový odhad až k 1,4 milionu liber přeci jen nadhodnotili, neboť malířčin příběh o tajemném vejci zakončil na 882 tisících liber. Ale jinak by se dal rok 2023 v případě Carrington považovat za velmi dobrý, její práce se vloni nakoupily za přibližně 3,1 milionu dolarů celosvětově. Obdivovatelé její evropské i mexické tvůrčí etapy nejvíce tleskali v květnu 2022, když se The Garden of Paracelsus (Paracelsova zahrada) vydražila za více než 3,2 milionu dolarů (Sotheby's NY).


5/ Leonor Fini: Autoportrait au turban rouge, 1938-41

Alternativní popis
Leonor Fini: Autoportrét v červeném turbanu, 1938-41,
olej na plátně, 18 x 14 cm, 
konečná cena: 711 200 GBP
Sotheby's London 27. 6. 2023


Od roku 1931 v Paříži usazená všestranná umělkyně italského původu se v surrealistických kruzích objevovala a skupinově vystavovala, třebaže se tak sama osobně nevyhraňovala. Z jejího přepestrého výtvarného portfolia, které zahrnuje vedle malby a kresby i grafiku, ilustraci, produktový design a kostýmní nebo scénickou výpravu, jsou sběratelsky nejžádanější závěsné obrazy, často právě autoportréty. Vloni si nejlépe vedl komorní Autoportrét v červeném turbanu za 711 tisíc liber (Sotheby's London 27. června 2023), ještě o dva roky dříve v New Yorku rekordně bodoval Autoportrait au scorpion (Autoportrét se škorpiónem) za více než 2,3 milionu dolarů (Sotheby's). Na světovém trhu s uměním se každoročně pohybují desítky prací Leonor Fini, čemuž odpovídá i celkový souhrn za minulý rok v sumě kolem 4,1 milionu dolarů.

Zajímavý autorský rekord v roce 2023

Jane Graverol: Le trait de lumière, 1959

Alternativní popis Jane Graverol: Hranice světla, 1959,
olej na sololitu, 80 x 60 cm,
konečná cena: 579 975 EUR
Bonhams Cornette de Saint-Cyr Paris 29. 3. 2023


Že je v kategorii surrealistických výtvarnic stále co objevovat i po desítkách let, ilustruje příklad belgicko-francouzské malířky Jane Graverol (1905-1984), nepříliš lichotivě přezdívané „René Magritte v ženském podání“. Ještě před deseti měsíci se její středně velká plátna nebo desky prodávaly na sekundárním trhu s uměním za nižší desítky tisíc eur. Pak ale přišlo několik překvapivých úspěchů v Londýně ((Women) Artists) a Paříži (La Révolution Surréaliste) nebo Bruselu (Art Belge) – všechny aukce od března do června – a hned se Graverol posunula přes půl milionu eur. Právě její subtilní poetiku s ikonickými surrealistickými motivy si jako leitmotiv celé kampaně vybralo například i Musée de Montmartre pro výstavu "Surréalisme au féminin?"


Související články

Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

Začátkem června se v pařížské aukční síni Piasa představil již sedmý výběr ze sbírky Jeana-Paula a Geneviève Kahnových. Umělecká pozůstalost se rozprodává pátým rokem a stejně jako v předchozích dražebních kolech nechyběla v nabídce ani tentokrát čes...

14. června 2024
Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024
Show must go on! „Znovuobjevená“ sochařka Irena Sedlecká

Show must go on! „Znovuobjevená“ sochařka Irena Sedlecká

Příběh a aukční výsledky děl Ireny Sedlecké

Ke konci života si rodačka z Plzně, která od roku 1967 žila v Londýně, povzdechla, že figurativní umění není tak úplně bráno jako umění. Jak ale dokazují nedávné prodeje hned několika jejích děl v aukci Sotheby’s, ať je tomu jakkoliv, umělecký trh je...

29. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<