Medek, Foltýn a Špála v Londýně

Sotheby's 30. 11. 2016

V uplynulém týdnu díla českých autorů na aukčním trhu bodovala nejenom na tuzemské scéně. Dražba Sotheby's v Londýně se rovněž zapsala do uvažování o současných cenách domácího umění ve středoevropském kontextu. 

Poslední listopadové odpoledne uspořádala londýnská Sotheby's aukci s názvem 20th Century Art – A Different Perspective, jež soustředila autory evropského původu, jejichž tvorbu možná nelze považovat za revoluční, ale kteří se nezpochybnitelně podíleli na vývoji "modeního" umění minimálně v rámci své země.

I když téměř polovina ze všech 65 položek umělců z Holandska, Řecka, Srbska, Německa a zejména Maďarska a Polska zůstala nevydražena, o díla české provenience byl zájem. Mnohé napoví také skutečnost, že až na výjimku v podobě Rakušana Alfonse Waldeho, obsadili pět nejvyšších dosažených cen právě čeští malíři.

Medek Mikuláš, Decoltáge 

Mikuláš Medek: Decoltáge, 1962, olej na plátně, 150 x 95 cm,
Sotheby's London, 30.11.1016, dosažená cena: 137 500 liber.
 
                                 

Highlightem katalogu s nejvyšší odhadní cenou 40-60 000 liber se stal dle očekávání velkoformátový "preparovaný obraz" z roku 1962 Mikuláše Medka s původním názvem Decoltáge, jehož cena díky telefonním, sálovým i online zájemcům přesáhla horní odhadní hranici více než dvojnásobně. Nový majitel tohoto plátna, které původně patřilo slovenskému dirigentu a skladateli Ladislavu Kupkovičovi (1936-2016), jenž v roce 1969 emigroval do Berlína, tedy zaplatí přes 4,5 milionu korun. Jedná se o pomyslnou třetí pozici v aukčních prodejích  Medkových prací ze 60. let, patřící hned po jeho rané tvorbě k tržně nejúspěšnějším. V této kategorii s konečnou cenou 5,64 milionu korun stále vede Festival kruhu se stejnou datací (více zde), nabízený letos v červnu 1. Art Consulting.

Foltýn František, Pohled na Košice
František Foltýn: Pohled na Košice, 1923, olej na plátně, 70 x 84 cm,
Sotheby's London, 30. 11. 2016. dosažená cena: 137 500 liber.
  

Totožná suma byla přiklepnuta rovněž krajině z Košic z americké soukromé sbírky, kterou v roce 1923 vytvořil František Foltýn, jehož autorství dle fotografie potvrdila i PhDr. Alena Pomajzlová. O ceně mohla kromě námětu rozhodovat také skutečnost, že srovnatelná Foltýnova plátna z první poloviny 20. let jsou na rozdíl od pozdějších abstraktních kompozic poměrně vzácná.  

Svoji nízkou odhadní cenu překročilo i poválečné zátiší Emila Filly (kolem 1,6 miliony korun) z kolekce švýcarského majitele, který v devadesátých letech nakupoval umění prostřednictvím pražské Galerie Peithner-Lichtenfels & Čubrda a od něhož se v londýnské Sotheby's nabízeli za "motivační" ceny také Bohdan Lacina, Karel Vaca, Vladimír Sychra nebo Pravoslav Kotík.

Špála Václav, Zátiší s anemonkami
Václav Špála: Zátiší s anemonkami, 1934, olej na plátně, 73 x 66 cm,
Sotheby's London, 30.11.1016. Dosažená cena: 43 750 liber.

O položku s číslem 52, totiž o půvabné Zátiší s anemonkami s výhledem na předbouřkovou Otavu v zadním plánu z roku 1934 od Václava Špály, nový majitel zabojoval (odhad 15-20 tisíc liber), přičemž s provizí a autorským poplatkem to znamená zhruba 1,5 milionu korun za obraz, který si do Kanady odvezl potomek původního majitele, Špálův současník. 

Také vzhledem k tomu, že většina dražitelů se účastnila aukce prostřednictvím telefonních limitů nebo online přihazováním, je otázkou, kolik z nich se v dohledné době objeví v domácí jarní nabídce. 

Dosažené ceny uváděny bez DPH a autorských poplatků.

 


Související články

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024

Obrazy rakouského modernisty hýbou světovým trhem téměř dvě dekády. Klimtománie vrcholila v předloňské a loňské sezóně, kdy padaly částky ve vyšších desítkám milionů dolarů a žebříček autorových nejdražších děl se přepisoval hned několikrát. V nastav...

19. dubna 2024
Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

150 let od první výstavy impresionistů

Na den přesně před sto padesáti lety se v Paříži otevřela první výstava impresionistů. Trvala měsíc, skončila komerčním i reputačním nezdarem a pořádající Spolek se ještě týž rok rozpadl. Publiku trvalo dalších deset dvacet let, než se naučilo rozezn...

15. dubna 2024
Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Christie’s New York 19. 3. 2024

Jedna z celosvětově nejznámějších výtvarných scenérií vůbec, Velká vlna od japonského mistra Hokusaie, bývá v nabídce aukčních síní relativně často. Loňský prodej barevného dřevořezu z let 1830-34 ohromil částkou téměř 2,8 milionu dolarů, minulý týde...

27. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<