Medek, Foltýn a Špála v Londýně

Sotheby's 30. 11. 2016

V uplynulém týdnu díla českých autorů na aukčním trhu bodovala nejenom na tuzemské scéně. Dražba Sotheby's v Londýně se rovněž zapsala do uvažování o současných cenách domácího umění ve středoevropském kontextu. 

Poslední listopadové odpoledne uspořádala londýnská Sotheby's aukci s názvem 20th Century Art – A Different Perspective, jež soustředila autory evropského původu, jejichž tvorbu možná nelze považovat za revoluční, ale kteří se nezpochybnitelně podíleli na vývoji "modeního" umění minimálně v rámci své země.

I když téměř polovina ze všech 65 položek umělců z Holandska, Řecka, Srbska, Německa a zejména Maďarska a Polska zůstala nevydražena, o díla české provenience byl zájem. Mnohé napoví také skutečnost, že až na výjimku v podobě Rakušana Alfonse Waldeho, obsadili pět nejvyšších dosažených cen právě čeští malíři.

Medek Mikuláš, Decoltáge 

Mikuláš Medek: Decoltáge, 1962, olej na plátně, 150 x 95 cm,
Sotheby's London, 30.11.1016, dosažená cena: 137 500 liber.
 
                                 

Highlightem katalogu s nejvyšší odhadní cenou 40-60 000 liber se stal dle očekávání velkoformátový "preparovaný obraz" z roku 1962 Mikuláše Medka s původním názvem Decoltáge, jehož cena díky telefonním, sálovým i online zájemcům přesáhla horní odhadní hranici více než dvojnásobně. Nový majitel tohoto plátna, které původně patřilo slovenskému dirigentu a skladateli Ladislavu Kupkovičovi (1936-2016), jenž v roce 1969 emigroval do Berlína, tedy zaplatí přes 4,5 milionu korun. Jedná se o pomyslnou třetí pozici v aukčních prodejích  Medkových prací ze 60. let, patřící hned po jeho rané tvorbě k tržně nejúspěšnějším. V této kategorii s konečnou cenou 5,64 milionu korun stále vede Festival kruhu se stejnou datací (více zde), nabízený letos v červnu 1. Art Consulting.

Foltýn František, Pohled na Košice
František Foltýn: Pohled na Košice, 1923, olej na plátně, 70 x 84 cm,
Sotheby's London, 30. 11. 2016. dosažená cena: 137 500 liber.
  

Totožná suma byla přiklepnuta rovněž krajině z Košic z americké soukromé sbírky, kterou v roce 1923 vytvořil František Foltýn, jehož autorství dle fotografie potvrdila i PhDr. Alena Pomajzlová. O ceně mohla kromě námětu rozhodovat také skutečnost, že srovnatelná Foltýnova plátna z první poloviny 20. let jsou na rozdíl od pozdějších abstraktních kompozic poměrně vzácná.  

Svoji nízkou odhadní cenu překročilo i poválečné zátiší Emila Filly (kolem 1,6 miliony korun) z kolekce švýcarského majitele, který v devadesátých letech nakupoval umění prostřednictvím pražské Galerie Peithner-Lichtenfels & Čubrda a od něhož se v londýnské Sotheby's nabízeli za "motivační" ceny také Bohdan Lacina, Karel Vaca, Vladimír Sychra nebo Pravoslav Kotík.

Špála Václav, Zátiší s anemonkami
Václav Špála: Zátiší s anemonkami, 1934, olej na plátně, 73 x 66 cm,
Sotheby's London, 30.11.1016. Dosažená cena: 43 750 liber.

O položku s číslem 52, totiž o půvabné Zátiší s anemonkami s výhledem na předbouřkovou Otavu v zadním plánu z roku 1934 od Václava Špály, nový majitel zabojoval (odhad 15-20 tisíc liber), přičemž s provizí a autorským poplatkem to znamená zhruba 1,5 milionu korun za obraz, který si do Kanady odvezl potomek původního majitele, Špálův současník. 

Také vzhledem k tomu, že většina dražitelů se účastnila aukce prostřednictvím telefonních limitů nebo online přihazováním, je otázkou, kolik z nich se v dohledné době objeví v domácí jarní nabídce. 

Dosažené ceny uváděny bez DPH a autorských poplatků.

 


Související články

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...

1. července 2024
Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Sotheby's Londýn 25. 6. 2024

Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...

24. června 2024
250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

Obdivovatelé malířského a kreslířského umění jednoho z nejslavnějších romantiků objíždějí v těchto měsících německá muzea a galerie, které pořádají řadu špičkových tematických výstav. Letošní kulaté výročí však mohou oslavovat i sběratelé a sběratelk...

19. června 2024
Zobrazit všechny

Další články


<