Masterpiece za 165 milionů dolarů

Privátní prodej Lichtensteinova "Mistrovského díla"

Obraz Roye Lichtensteina Masterpiece se začátkem roku privátně prodal za 165 milionů dolarů. Prodej New York Times v pondělí potvrdila původní majitelka díla Agnes Gund, která současně oznámila, že 100 milionů z této částky věnuje nově založené nadaci zaměřené na reformu soudního systému.

Roy Lichtenstein: Masterpiece

Roy Lichtenstein: Masterpiece, 1962, olej na plátně, 137 × 137 cm,
cena: 165 000 000 USD, privátně prostřednictvím galerie Acquavella, leden 2017

Obraz z roku 1962 je jedním z prvních příkladů Lichtensteinova charakteristického stylu. Byl mimo jiné součástí jeho první samostatné výstavy ve Ferus Gallery v Los Angeles na jaře 1963 (více zde) i poslední velké putovní retrospektivy, která se konala v letech 2012–13. Lichtensteinův aukční rekord má hodnotu 95 milionů dolarů.

Osmasedmdesátiletá Agnes Gund je od roku 1967 členkou správní rady MoMA a obraz po desetiletí visel v jejím apartmá na Upper East Side v New Yorku vedle děl od Jaspera Johnse či Marka Rothka. Nadace Art for Justice, jejíž vznik iniciovala, chce usilovat o reformu amerického soudního systému. Jak nadace upozorňuje na svých webových stránkách, Spojené státy za mřížemi drží výrazně víc lidí než jiné země, přičemž systém postihuje nepoměrně víc Afroameričanů než příslušníků jiných etnik. Agnes Gund New York Times řekla, že jedním z motivů jejího kroku bylo i to, že šest z jejích dvanácti vnoučat jsou Afroameričané.
 

 roy licHtenstein: nurse / 1964

Roy Lichtenstein: Nurse, 1964, olej a magna na plátně, 121,9 × 121,9 cm,
cena: 95 365 000 USD, Christie’s New York 9. 11. 2015 

 

 

Kupcem obrazu byl finančník Steven A. Cohen, jehož jméno se posledních patnáct let pravidelně objevuje v souvislosti s nejdražšími transakcemi na trhu s uměním. Byl mimo jiné kupcem rekordní Giacomettiho plastiky Ukazující muž, která se před dvěma lety prodala v Christieʼs za 141,3 milionu dolarů (více zde), nebo Hirstova slavného žraloka, kterého koupil v roce 2004 za tehdy rekordních 12 milionů dolarů (více zde).

Cohenův investiční fond SEC Capital byl v letech 2012–16 vyšetřován komisí pro cenné papíry kvůli podezření z tzv. insider trading. Cohen nakonec nebyl z ničeho obviněn, v rámci mimosoudního vyrovnání však fond zaplatil pokutu 1,8 miliardy dolarů a na dva roky musel pozastavit svou činnost. Případu se podrobně věnuje letos vydaná kniha Black Edge od Sheelah Kolhatkar. Cohenův osobní majetek časopis Forbes v únoru odhadl na 13 miliard dolarů.  

 

 


Související články

Muž, který objevil jednu generaci umělců

Muž, který objevil jednu generaci umělců

Rozprodej sbírky Sama Josefowitze, Christie’s, podzim 2023

Přes 80 milionů dolarů by mohla vynést série aukcí sbírky Sama Josefowitze. Nadšeného sběratele a objevitele, který pomohl generaci umělců takzvané pontavenské školy získat zaslouženou pozornost trhu s uměním. Ukázal, jak se díky trpělivé práci dá za...

12. září 2023
Picassovský rok: 50 let od úmrtí nejslavnějšího modernisty

Picassovský rok: 50 let od úmrtí nejslavnějšího modernisty

Absolutní i dílčí úspěchy letošního jubilanta na trhu s uměním

Kulturní instituce po celém světě letos připomínají padesátileté výročí úmrtí jednoho z nejznámějších výtvarných umělců. Společně s tematickými výstavami, novými expozicemi a netradičními instalacemi po Evropě, ve Spojených státech či Asii mají k oso...

4. září 2023
Nejdražší umělkyně v dějinách

Nejdražší umělkyně v dějinách

Historické TOP 10 ženských autorek na světových aukcích

Nejvyšší částky v řádu stovek milionů dolarů sice stále padají výhradně za díla výtvarníků-mužů, nicméně i v kategorii žen se v posledních letech dějí přelomové věci. Díky květnovému úspěchu sochy Louise Bourgeois se žebříček absolutně nejdražších pr...

30. srpna 2023
Zobrazit všechny

Další články

Lichtenstein Roy

Francis Bacon online

Francis Bacon online

20. července 2020

Zapomeňte na Picassa

Zapomeňte na Picassa

5. ledna 2014


<