Maškovy znovuobjevené tančící dívky

Arthouse Hejtmánek 8. 6. 2023

V rámci své tradiční červnové zahradní aukce, která se letos uskuteční ve čtvrtek 8. června, představí Arthouse Hejtmánek nový objev. Velkoformátový olej Karla Vítězslava Maška Hra slunečních skvrn ležel podle Tomáše Hejtmánka dlouho v neobývané vile.

Alternativní popisKarel Vítězslav Mašek: Hra slunečních skvrn,
olej na plátně, 230 x 158 cm,
Arthouse Hejtmánek  8. 6. 2023,
vyvolávací cena: 3 500 000 Kč (+ aukční provize 24%)

„Více než sto let starý obraz, který jsem znal jen z obrázku v Maškově knižní monografii, čekal na své znovuobjevení v jedné již neobývané pražské vile. Za léta skladování byl ušpiněn a svrchní laková vrstva zešedla, takže malba skoro nebyla vidět. Jeden víkend jsem tedy obětoval jeho vyčištění a nanesení nového ochranného laku. V průběhu práce jsem s nadšením sledoval, jak z plátna znovu vystupují jeho barvy a skryté detaily,“ poznamenává k provenienci a restaurování díla Tomáš Hejtmánek.

Podle aukční síně obraz, který zachycuje pětici tančících žen v odlescích slunečních paprsků mezi rozkvetlými keři oleandrů, pochází přímo od umělcových blízkých příbuzných. Jde o více než dvoumetrové plátno, v němž umělec zachytil podobu své dcery Zdeňky v různých obdobích. Nejspíše jde o dílo soukromé, které Mašek vytvořil poté, co se stáhl z veřejného života, nevystavoval a navenek pracoval pouze na zakázkových pracích. Vyvolávací cenu aukční síň stanovila na 3,5 milionu korun bez aukční provize.

ZahradaKarel Vítězslav Mašek: Zahrada,
olej na plátně, 66,5 x 83,5 cm,
Galerie Art Praha 23. 4. 2017,
cena: 536 800 Kč
V tvorbě Karla Vítězslava Maška (1865–1927) byla velmi důležitá perioda před a kolem roku 1900, kdy byl jedním z předních představitelů symbolistně-secesního hnutí. Mašek byl umělcem s všestranným talentem. Práce na zakázku zahrnovaly především ilustrace a návrhy propagačních materiálů (plakátů), monumentální malbu a také architekturu. Namaloval několik opon pro divadla, po roce 1900 například svými malbami vyzdobil interiér dvorany Hlavní pošty v Praze nebo lunety Císařského sálu Uměleckoprůmyslového musea.

Z volné tvorby jsou pak obdivuhodné Maškovy závěsné obrazy, jeden z nejznámějších, věštící kněžnu Libuši z první poloviny 90. let, má ve sbírkách pařížské Musée d´Orsay. Mezi jeho architektonické realizace patří především vlastní vila ve Slavíčkově ulici v Bubenči z roku 1901 pojatá jako Gesamtkunstwerk, tedy celistvé umělecké dílo, kdy umělec navrhl celou stavbu včetně všech detailů interiéru, jeho vybavení a výzdoby.

MEDITACE (ČARODOL)Karel Vítězslav Mašek: Dívka u jezera (Čarodol), 1907,
olej na plátně, 116 x 116 cm,
Adolf Loos Apartment and Gallery 25. 11. 2009,
cena: 519 200 Kč

Maškovy architektonické realizace konce 80. let zastupuje válcovna a drátovna v Praze na Žižkově, nynější divadlo Ponec. Jako architekt se zapojil také do výstavby asanovaného židovského města, je autorem několika nájemních domů v Široké, Maiselově nebo Pařížské ulici. V posledním roce svého života vypracoval plán a model ZOO Praha v Troji.

V průběhu nultých let 20. století převládla v Maškově životě pedagogická činnost a nadále už svá díla neprezentoval, k čemuž ho nejspíše donutila i nesmlouvavá dobová moderní kritika, které se již nechtěl podrobovat. Od konce 90. let učil na Uměleckoprůmyslové škole obor dekorativní malba, jeho ateliérem prošel mimo jiné například Josef Čapek, ale také Bohumil Waigant, později žák Jana Kotěry, který byl stavitelem umělcovy vily v Bubenči.

Dívka s květy pivoněkKarel Vítězslav Mašek: Dívka s květy pivoněk, 1906,
olej na plátně, 69 x 104 cm,
Galerie Kodl 27. 5. 2018,
cena: 396 000 Kč

Maškovy práce jsou na aukcích i s ohledem na velký počet umělcových děl, který podlehl zkáze za bombardování Prahy na konci druhé světové války, velkou vzácností. Dražily se jich doposud zhruba tři desítky, mezi nejzajímavější patřil pointilistický obraz Zahrada prodaný v roce 2017 za rekordní cenu 537 tisíc korun a s velkým nárůstem u Galerie Art Praha.

S pointilismem se Mašek seznámil na konci 80. let při svém ročním studijním pobytu v Paříži, kam vyjel společně s Alfonsem Muchou a Františkem Dvořákem (Brunnerem), a v některých svých dílech ho pak rozvíjel. Na podobnou cenu vystoupala již v roce 2009 symbolistní Dívka u jezera (Čarodol) u Adolf Loos Appartment and Gallery.

Artslimit 24. 3. 2024