Masarykovo křeslo přes milion

Kolářův cyklus Ornitologie moderního umění putuje ke třem sběratelům

Dnešní úspěšná aukce na Žofíně nabídla k prodeji unikátní kus nábytku od slovinského architekta Josipa Plečnika s vyvolávací cenou 150 tisíc korun. Jednalo se o křeslo, které bylo součástí Masarykovy pracovny na Pražském hradě a je jedním ze tří, které Plečnik pro Masaryka navrhl (o historii nábytku jsme psali zde). Současně byl do aukce zařazen také obraz od Emilla Filly – Zátiší s kukuřičným klasem, který se vydražil za necelých 4,5 milionu korun.

V aukci byly nabízeny celkem dva kusy nábytku ze sbírek Pražského hradu. Ztracené křeslo z pracovny prezidenta Masaryka a intarzovaný psací stůl z 19. století, jehož vyvolávací cena byla stanovena na 280 tisíc korun. Psací stůl svého kupce nenašel a zájem dražitelů se soustředil spíše na křeslo od slovinského architektka J. Plečnika. O získání tohoto jedinečného předmětu byl velký zájem. To dokazuje i výše dosažené částky, která se vyšplhala na téměř 1,3 milionu korun (dosažené ceny včetně provize). Zatím zůstává otázkou, zda se křeslo dostane zpět na své původní místo, do jiné veřejné sbírky, nebo se novým majitelem stal soukromý sběratel. Pro tento artikl platí, že nemá vývozní povolení do zahraničí, a proto je jisté, že tento němý svědek Masarykovy každodennosti zůstane alespoň prozatím na českém území.

Součástí aukce byl také obraz od Emila Filly – Zátiší s kukuřičným klasem, který byl namalován v roce 1924. Obraz byl vydražen, ale nepřevýšil svou vyvolávací cenu, která byla stanovena na 4,56 milionu korun.

Neméně zajímavým vydraženým artiklem se stal cyklus proláží od Jiřího Koláře – Ornitologie moderního umění (o nich zde). Na tělech ptáků bylo možné pozorovat díla od světových umělců 20. století, například práce od Salvádora Dalího, Roye Lichtensteina, René Magritta a dalších. Sýpka nabídla celkem čtyři soubory listů po pěti kusech a tři samostatné listy pocházející ze soukromé sbírky. Bohužel dle předběžného očekávání o zachování celistvosti této sbírky se novým majitelem samostatných listů nestal jednotlivec, ale tři různí sběratelé. O zachování jednotnosti díla Jiřího Koláře se pokusil majitel tří ze čtyř souborů v celkové výši 330 tisíc korun.

Bez povšimnutí nemůže zůstat ani velký zájem o kubistickou sošku Panny Marie Svatohorské z 20. let 20. století z dílny neznámého autora, jejíž vyvolávací cena ve výši 20 tisíc korun se vyšplhala až na sedmiapůlnásobek své původní hodnoty, tedy v celkové výši včetně provize 180 tisíc korun.


Související články

Dalibor Chatrný podruhé nad milion

Dalibor Chatrný podruhé nad milion

Aukční dům Sýpka 16. 6. 2024

Sálová aukce Sýpky v neděli 16. června vydělala více než 5,5 milionu korun. Prodejní úspěšnost byla bezmála 52 procent. Na milionovou částku dosáhla jedna z položek, za statisíce se prodalo dalších deset.

21. června 2024
Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

1. Art Consulting, 16. 6. 2024

Řada autorských rekordů ozdobila červnovou aukci 1. Art Consulting. Dařilo se zástupcům současného umění. Letošní skvělou jízdu českými aukcemi potvrdila Antonie Brandeisová. Celkem sběratelé na aukci za 119 prodaných obrazů a soch utratili přes 47 m...

18. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

Začátkem června se v pařížské aukční síni Piasa představil již sedmý výběr ze sbírky Jeana-Paula a Geneviève Kahnových. Umělecká pozůstalost se rozprodává pátým rokem a stejně jako v předchozích dražebních kolech nechyběla v nabídce ani tentokrát čes...

14. června 2024
Zobrazit všechny

Další články

Plečnik Josip

Rekordní nábytek a jeden Filla

Rekordní nábytek a jeden Filla

13. března 2016

Křeslo TGM od Josipa Plečnika

Křeslo TGM od Josipa Plečnika

19. února 2016


<