Ani po sto letech poptávka po surrealismu neklesá
17. ledna 2025
Text Benýšková Michaela | Foto Autorka | Datum 28.02.2016
Dnešní úspěšná aukce na Žofíně nabídla k prodeji unikátní kus nábytku od slovinského architekta Josipa Plečnika s vyvolávací cenou 150 tisíc korun. Jednalo se o křeslo, které bylo součástí Masarykovy pracovny na Pražském hradě a je jedním ze tří, které Plečnik pro Masaryka navrhl (o historii nábytku jsme psali zde). Současně byl do aukce zařazen také obraz od Emilla Filly – Zátiší s kukuřičným klasem, který se vydražil za necelých 4,5 milionu korun.
V aukci byly nabízeny celkem dva kusy nábytku ze sbírek Pražského hradu. Ztracené křeslo z pracovny prezidenta Masaryka a intarzovaný psací stůl z 19. století, jehož vyvolávací cena byla stanovena na 280 tisíc korun. Psací stůl svého kupce nenašel a zájem dražitelů se soustředil spíše na křeslo od slovinského architektka J. Plečnika. O získání tohoto jedinečného předmětu byl velký zájem. To dokazuje i výše dosažené částky, která se vyšplhala na téměř 1,3 milionu korun (dosažené ceny včetně provize). Zatím zůstává otázkou, zda se křeslo dostane zpět na své původní místo, do jiné veřejné sbírky, nebo se novým majitelem stal soukromý sběratel. Pro tento artikl platí, že nemá vývozní povolení do zahraničí, a proto je jisté, že tento němý svědek Masarykovy každodennosti zůstane alespoň prozatím na českém území.
Součástí aukce byl také obraz od Emila Filly – Zátiší s kukuřičným klasem, který byl namalován v roce 1924. Obraz byl vydražen, ale nepřevýšil svou vyvolávací cenu, která byla stanovena na 4,56 milionu korun.
Neméně zajímavým vydraženým artiklem se stal cyklus proláží od Jiřího Koláře – Ornitologie moderního umění (o nich zde). Na tělech ptáků bylo možné pozorovat díla od světových umělců 20. století, například práce od Salvádora Dalího, Roye Lichtensteina, René Magritta a dalších. Sýpka nabídla celkem čtyři soubory listů po pěti kusech a tři samostatné listy pocházející ze soukromé sbírky. Bohužel dle předběžného očekávání o zachování celistvosti této sbírky se novým majitelem samostatných listů nestal jednotlivec, ale tři různí sběratelé. O zachování jednotnosti díla Jiřího Koláře se pokusil majitel tří ze čtyř souborů v celkové výši 330 tisíc korun.
Bez povšimnutí nemůže zůstat ani velký zájem o kubistickou sošku Panny Marie Svatohorské z 20. let 20. století z dílny neznámého autora, jejíž vyvolávací cena ve výši 20 tisíc korun se vyšplhala až na sedmiapůlnásobek své původní hodnoty, tedy v celkové výši včetně provize 180 tisíc korun.
Zajímavé aukční výsledky jubilejního roku 2024
Na loňský 15. říjen připadlo sté výročí vydání Prvního manifestu surrealismu, ale kulturní, výtvarný i aukční svět začal s oslavami již mnohem dříve. Díla malíře Reného Magritta jsou sběratelskou jistotou bez ohledu na datum, ale mnoha dalším osobnos...
17. ledna 2025Numismatické aukce ve druhé polovině 2024
Ve druhé polovině loňského roku se uskutečnila řada velmi zajímavých numismatických aukcí. Nejzajímavější a nejdražší položky se jako již tradičně dražily na poli aukčních domů Macho & Chlapovič, Aurea Numismatika a Kendro. Pozadu však nezůstaly ani...
6. ledna 2025Za deset nejdražších obrazů letošního roku sběratelé na aukcích utratili přes 368 milionů korun. Navýšení oproti pololetnímu žebříčku činí více než 83 milionů korun. Po několika letech se v jeho čele opět usadil František Kupka.
2. ledna 202517. ledna 2025
6. ledna 2025
2. ledna 2025
13. března 2016
19. února 2016
27. května 2020
12. listopadu 2018
14. března 2017