Maloval Kupka jako Mondrian?

Atypický Kupka se v Londýně prodal za více než 200 tisíc liber

Dílem, které jsme do přehledu nejdražších bohemik vydražených v prvním pololetí na světových aukcích nezařadili, je "mondrianovská" geometrická kompozice, kterou aukční síň Bonhams v únoru dražila jako dílo Františka Kupky.

František Kupka: abstraktní kompozice, 1932

František Kupka: Abstraktní kompozice, kolem 1932
plej na plátně, 64 x 65 cm, cena: 206 500 GBP, Bonhams Londýn 4. 2. 2016

Má jít o práci z doby kolem roku 1932, jejíž pravost podle aukčního katalogu potvrdil francouzský znalec Pierré Brullé. Ten se mimo jiné podílel na výstavě František Kupka: Cesta k Amorfě v pražské Národní galerii před třemi lety a s jeho posudky v minulosti operovaly i české aukční síně.

Katalog bohužel neuvádí žádnou Brullého argumentaci ve prospěch Kupkova autorství. Obraz, který nese malířovu signaturu v červeném obdélníku ve spodní části malby, za sebou nemá žádnou publikační, ani výstavní historii. Před dvaceti lety měl pouze projít jednou z menších pařížských aukcí.

V Kupkově známém díle bychom k tomuto obrazu jen obtížně hledali analogii. Malíř se přitom ke svým kompozicím často vracel a rozpracovával je v celých sériích. Obraz rovněž není zahrnut do souborného katalogu Kupkových olejomaleb, který na jaře s podporou Národní galerie a Rakouské galerie Belveder vydala aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery.
 

Frantisek KUpka Mondrian

detail signatury

Aukční katalog malbu dává do souvislosti s Kupkovým krátkým působením v skupině Abstraction-Création a předpokládá její přímé ovlivnění dílem Pieta Mondriana. „Oba umělci byli bezpochyby obeznámeni s abstraktními experimenty toho druhého a měli k sobě koncepčně blízko ve své víře, že duchovní, kosmický řád je podkladem viditelného světa. Kupkova kompozice si nicméně zachovává konceptuální autenticitu, která odkazuje k některým jeho nejranějším textům o abstraktním umění a nabízí výrazně unikátní konceptualizaci metafyzické pravdy, kterou chápal jako základ univerza,“ čteme v katalogu.

Obraz byl nabízen na aukcí společnosti Bonhams v Londýně začátkem února. Předaukční odhad počítal s cenou 120 až 180 tisíc liber (bez aukční provize) a plátno nakonec našlo kupce těsně pod horní hranicí odhadu. Včetně provize vítěz aukce za obraz nabídl 206 tisíc liber.

 

 


Související články

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře

Ještě v devadesátých letech minulého století jméno Hammershøi téměř nikdo mimo Dánsko neznal. Natož aby se o něj výrazněji zajímal světový trh s uměním. O třicet let později se jeho obrazy prodávají za milionové částky (v dolarech) a o příhozy se pře...

22. července 2024
Francouzský mistr žánrů Chardin v milionové síle

Francouzský mistr žánrů Chardin v milionové síle

Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre

Čtyři z pěti autorových nejdražších prodejů nejsou starší tří let a již dvakrát byla přiklepnuta částka přes 20 milionů eur. Takovými čísly se může pyšnit aukční curriculum malíře Jeana-Baptista Siméona Chardina, nejdražšího ve Francii nabízeného sta...

18. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...

1. července 2024
Zobrazit všechny

Další články


<