Maloval Kupka jako Mondrian?

Atypický Kupka se v Londýně prodal za více než 200 tisíc liber

Dílem, které jsme do přehledu nejdražších bohemik vydražených v prvním pololetí na světových aukcích nezařadili, je "mondrianovská" geometrická kompozice, kterou aukční síň Bonhams v únoru dražila jako dílo Františka Kupky.

František Kupka: abstraktní kompozice, 1932

František Kupka: Abstraktní kompozice, kolem 1932
plej na plátně, 64 x 65 cm, cena: 206 500 GBP, Bonhams Londýn 4. 2. 2016

Má jít o práci z doby kolem roku 1932, jejíž pravost podle aukčního katalogu potvrdil francouzský znalec Pierré Brullé. Ten se mimo jiné podílel na výstavě František Kupka: Cesta k Amorfě v pražské Národní galerii před třemi lety a s jeho posudky v minulosti operovaly i české aukční síně.

Katalog bohužel neuvádí žádnou Brullého argumentaci ve prospěch Kupkova autorství. Obraz, který nese malířovu signaturu v červeném obdélníku ve spodní části malby, za sebou nemá žádnou publikační, ani výstavní historii. Před dvaceti lety měl pouze projít jednou z menších pařížských aukcí.

V Kupkově známém díle bychom k tomuto obrazu jen obtížně hledali analogii. Malíř se přitom ke svým kompozicím často vracel a rozpracovával je v celých sériích. Obraz rovněž není zahrnut do souborného katalogu Kupkových olejomaleb, který na jaře s podporou Národní galerie a Rakouské galerie Belveder vydala aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery.
 

Frantisek KUpka Mondrian

detail signatury

Aukční katalog malbu dává do souvislosti s Kupkovým krátkým působením v skupině Abstraction-Création a předpokládá její přímé ovlivnění dílem Pieta Mondriana. „Oba umělci byli bezpochyby obeznámeni s abstraktními experimenty toho druhého a měli k sobě koncepčně blízko ve své víře, že duchovní, kosmický řád je podkladem viditelného světa. Kupkova kompozice si nicméně zachovává konceptuální autenticitu, která odkazuje k některým jeho nejranějším textům o abstraktním umění a nabízí výrazně unikátní konceptualizaci metafyzické pravdy, kterou chápal jako základ univerza,“ čteme v katalogu.

Obraz byl nabízen na aukcí společnosti Bonhams v Londýně začátkem února. Předaukční odhad počítal s cenou 120 až 180 tisíc liber (bez aukční provize) a plátno nakonec našlo kupce těsně pod horní hranicí odhadu. Včetně provize vítěz aukce za obraz nabídl 206 tisíc liber.

 

 


Související články

Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

150 let od první výstavy impresionistů

Na den přesně před sto padesáti lety se v Paříži otevřela první výstava impresionistů. Trvala měsíc, skončila komerčním i reputačním nezdarem a pořádající Spolek se ještě týž rok rozpadl. Publiku trvalo dalších deset dvacet let, než se naučilo rozezn...

15. dubna 2024
Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Christie’s New York 19. 3. 2024

Jedna z celosvětově nejznámějších výtvarných scenérií vůbec, Velká vlna od japonského mistra Hokusaie, bývá v nabídce aukčních síní relativně často. Loňský prodej barevného dřevořezu z let 1830-34 ohromil částkou téměř 2,8 milionu dolarů, minulý týde...

27. března 2024
Od impresionismu po současnost dvakrát přes 100 milionů liber

Od impresionismu po současnost dvakrát přes 100 milionů liber

Sotheby’s Londýn 6. a 7. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024

Jarní sezónu na trhu s uměním zahájily obě londýnské centrály dvou nejslavnějších aukčních domů najednou. První březnovou středu a čtvrtek uspořádaly u Sotheby’s i Christie’s velké přehlídky především moderního a poválečného umění. Od svých „velkých...

18. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<