Maloval Kupka jako Mondrian?

Atypický Kupka se v Londýně prodal za více než 200 tisíc liber

Dílem, které jsme do přehledu nejdražších bohemik vydražených v prvním pololetí na světových aukcích nezařadili, je "mondrianovská" geometrická kompozice, kterou aukční síň Bonhams v únoru dražila jako dílo Františka Kupky.

František Kupka: abstraktní kompozice, 1932

František Kupka: Abstraktní kompozice, kolem 1932
plej na plátně, 64 x 65 cm, cena: 206 500 GBP, Bonhams Londýn 4. 2. 2016

Má jít o práci z doby kolem roku 1932, jejíž pravost podle aukčního katalogu potvrdil francouzský znalec Pierré Brullé. Ten se mimo jiné podílel na výstavě František Kupka: Cesta k Amorfě v pražské Národní galerii před třemi lety a s jeho posudky v minulosti operovaly i české aukční síně.

Katalog bohužel neuvádí žádnou Brullého argumentaci ve prospěch Kupkova autorství. Obraz, který nese malířovu signaturu v červeném obdélníku ve spodní části malby, za sebou nemá žádnou publikační, ani výstavní historii. Před dvaceti lety měl pouze projít jednou z menších pařížských aukcí.

V Kupkově známém díle bychom k tomuto obrazu jen obtížně hledali analogii. Malíř se přitom ke svým kompozicím často vracel a rozpracovával je v celých sériích. Obraz rovněž není zahrnut do souborného katalogu Kupkových olejomaleb, který na jaře s podporou Národní galerie a Rakouské galerie Belveder vydala aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery.
 

Frantisek KUpka Mondrian

detail signatury

Aukční katalog malbu dává do souvislosti s Kupkovým krátkým působením v skupině Abstraction-Création a předpokládá její přímé ovlivnění dílem Pieta Mondriana. „Oba umělci byli bezpochyby obeznámeni s abstraktními experimenty toho druhého a měli k sobě koncepčně blízko ve své víře, že duchovní, kosmický řád je podkladem viditelného světa. Kupkova kompozice si nicméně zachovává konceptuální autenticitu, která odkazuje k některým jeho nejranějším textům o abstraktním umění a nabízí výrazně unikátní konceptualizaci metafyzické pravdy, kterou chápal jako základ univerza,“ čteme v katalogu.

Obraz byl nabízen na aukcí společnosti Bonhams v Londýně začátkem února. Předaukční odhad počítal s cenou 120 až 180 tisíc liber (bez aukční provize) a plátno nakonec našlo kupce těsně pod horní hranicí odhadu. Včetně provize vítěz aukce za obraz nabídl 206 tisíc liber.

 

 


Související články

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

Polský aukční trh s uměním 2023

Zatímco český aukční trh se ještě předloni vyšplhal na rekordní obrat, polské aukční síně zažívají už druhý rok v řadě poměrně silnou korekci. V roce 2021 se v Polsku vydražila díla celkem za rekordních 634 milionů zlotých (3,5 miliardy korun), loni...

9. února 2024
Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Dekáda světově úspěšných surrealistek

Souhrnná zpráva respektovaného serveru Artnet sestavila žebříček dvaceti prodejně nejúspěšnějších tvůrkyň, které se buď programově nebo výrazově hlásily k surrealistickému výtvarnému názoru. Sezónu po sezóně rostla jak průměrná cena jejich děl, tak c...

18. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<