Vilhelm Hammershøi v kurzu
22. července 2024
Text Hanušová Jitka | Datum 16.05.2018
Na večerních aukcích impresionistů a klasické moderny, které se konaly v pondělí a v úterý v New Yorku, kupci dohromady utratili přes 730 milionů dolarů. Nejdražší položkou se pyšní Sothebyʼs, celkově úspěšnější však byly Christieʼs.
Amadeo Modigliani: Odpočívající (na levém boku), 1917,
olej na plátně, 90 x 147 cm, cena: 157 159 000 USD, Sothebyʼs New York 14. 5. 2018
Nejdražší dílem obou večerů a celkově čtvrtým nejdražším dílem prodaným kdy v aukci se stalo rozměrné plátno Amadea Modiglianiho Odpočívající (na levém boku), které se v pondělí v Sothebyʼs prodalo za 157 milionů dolarů. Jakkoliv jde úctyhodnou částku, původní očekávání byla ještě vyšší (více zde).
Aukce dohromady vynesla 318 milionů dolarů, přičemž nového majitele našly zhruba dvě třetiny z 45 nabízených obrazů a soch. Za částky v řádu desetimilionů byly draženy ještě obrazy Pabla Picassa (36,9 milionu) a Clauda Moneta (20,6 milionu dolarů), přičemž v obou případech šlo o prodeje v rámci předaukčního odhadu. Očekávání naopak výrazně překonaly práce Georgie OʼKeeffe (11,3 milionu), Mary Cassatt (4,5 milionu) a Eduarda Maneta (4,3 milionu dolarů).
Kazimir Malevič: Suprematistická kompozice,
olej na plátně, 89 x 71 cm, cena: 85 812 500 USD,
Christieʼs New York 15. 5. 2018
Hlavní hvězdou aukce Christieʼs, která se konala v úterý, byla vrcholná suprematistická kompozice Kazimira Maleviče, jeho vůbec největší plátno. Obraz, který se na trh vrátil po deseti letech, se prodal za 85,8 milionu dolarů, což je o téměř 26 milionů víc, než kolik stál v listopadu 2008.
Novým autorským rekordem je rovněž cena 71 milionů dolarů za 80 cm vysoký bronz od Constantina Brancusiho. Ten předchozí, který vydržel na den přesně jeden rok, byl o téměř 14 milionů dolarů nižší (více zde). Za očekáváním zůstal pohled na léčebnu s Saint-Remy od Vincentan van Gogh, který se prodal na spodní hranici odhadu za 39,7 milionu dolarů. Dohromady aukce Christieʼs vynesla téměř 416 milionů dolarů. Z čtyř desítek nabízených prací se neprodala jen necelá čtvrtina.
Constantin Brancusi: Sofistikovaná dívka
(Portrét Nancy Cunardové), 1928-32,
leštěný brozn, mramorový podstavec,
výška 80 cm, cena: 71 000 000 USD,
Krátce před aukcí byl z prodeje stažen Picassův obraz Námořník z roku 1943, u kterého se očekávala cena kolem 70 milionů dolarů. Důvodem bylo, že při předaukční výstavě došlo k poškození díla. Co přesně se stalo, aukční síň nesdělila. Zajímavé na této nehodě je, že prodávajícím je Steve Wynn, jemuž se něco podobného již jednou stalo. V roce 2006 Wynn nešťastnou náhodou loktem promáčkl Picassův Sen z roku 1932, který se zrovna chystal privátně prodat za tehdy rekordních 135 milionů dolarů (více zde).
Tradičnímu aukcím impresionistů a klasické moderny minulý týden ještě předcházela série aukcí, na kterých byla rozprodávána sbírka umění a starožitností Peggy a Davida Rockefellerových (více zde). Prodej jejich pozůstalosti v souhrnu vynesl 833 milionů dolarů, což je historický cenový rekord v kategorii tzv. single owner sale.
Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře
22. července 2024Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre
1. července 202422. července 2024
18. července 2024
14. listopadu 2017
20. července 2020
14. listopadu 2017
5. ledna 2014