Kvalitní maličkosti

Orlys Art Auctions 30. 9. 2012

Společnost Orlys Art Auctions přišla v září s novým formátem aukce pro drobné sběratele, v níž nabídla 128 výtvarných položek 20. století, především poválečného a současného umění. Katalog byl sestaven zejména z prací na papíře, také menších olejů a plastik s vyvolávacími cenami do 40 tisíc korun (všechny částky včetně aukční provize).

Výjimkou s vyšším prvním podáním byl z celého souboru olej Ludmily Padrtové Přístav v Janově z poloviny 50. let. Ten se prodal s nárůstem za 90 tisíc korun. Celkem našla nového majitele necelá polovina položek za souhrnnou částku 1,3 milionu korun.

Ludmila Padrtová: Přístav v Janově / 1955  olej na plátně / 80 × 60 cm / cena: 90 000 Kč

Ludmila Padrtová: Přístav v Janově / 1955 / olej na plátně / 80 × 60 cm / cena: 90 000 Kč

O některé ze sběratelsky zajímavých položek byl značný zájem. Čtyřnásobně cena vylétla u Zenové básně Ladislava Nováka, kresba z roku 1963 dosáhla 60 tisíc korun. Na dvojnásobek šla cena také u atraktivního akvarelu Kamila Lhotáka Ponorka (41 tisíc korun). V nabídce byla řada prací z 50. a 60. let. Větší ze strukturálních grafik Vladimíra Boudníka se prodala také za dvojnásobek, za 48 tisíc korun, dvě koláže Adolfa Hoffmeistera, jedna publikovaná a jedna vystavená v zahraničí, po 26 tisících korunách.

Stejný zájem byl o serigrafii Zdeňka Sýkory z roku 1972 (43 tisíc korun). Z grafiky se za první podání prodala i kubistická suchá jehla Vincence Beneše Postava z roku 1913 (12 tisíc) a raně poválečný tisk Paganini Františka Tichého (29 tisíc korun).

Kvalitním ziskem byla pro nového majitele také kresba na kartonu Milenci od Zdeňka Sklenáře, vystavená na jeho samostatné výstavě v Topičově salonu roku 1946 (46 tisíc korun). Prodal se i uhel Krajina z Grenoblu Bohuslava Reynka z 30. let nebo větší uhel Jana Kotíka z období Skupiny 42 (43 a 26 tisíc korun). Ze sochařské nabídky zaznamenal úspěch další Žralok Michaela Gabriela a také jeho Běžec (46 a 19 tisíc korun).

Ojedinělou nabídkou byla trojice plakátů ateliéru BaR propagující v první polovině 50. let rádia TESLA. Dva se prodaly za vyvolávací cenu, třetí s trojnásobným nárůstem na 12 tisíc korun. Doplnily je dva plakáty Františka Kardause propagující vozy Škoda ze stejného období (po 10 tisících korunách). Pořídit bylo možné i takové perly jako plakát První celostátní spartakiády v roce 1955 od Jana Čumpelíka (4 tisíce korun).

Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

1. Art Consulting, 16. 6. 2024

18. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

14. června 2024
Dílčí maximum pro Zrzavého i drazí Muzika s Justitzem

Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

9. června 2024