Spíše průměrné první pololetí ozdobil Kupkův historický rekord
24. července 2024
Text Chmelařová Marcela | Foto Orlys Art Auctions | Datum 08.12.2012
Společnost Orlys Art Auctions přišla v září s novým formátem aukce pro drobné sběratele, v níž nabídla 128 výtvarných položek 20. století, především poválečného a současného umění. Katalog byl sestaven zejména z prací na papíře, také menších olejů a plastik s vyvolávacími cenami do 40 tisíc korun (všechny částky včetně aukční provize).
Výjimkou s vyšším prvním podáním byl z celého souboru olej Ludmily Padrtové Přístav v Janově z poloviny 50. let. Ten se prodal s nárůstem za 90 tisíc korun. Celkem našla nového majitele necelá polovina položek za souhrnnou částku 1,3 milionu korun.
Ludmila Padrtová: Přístav v Janově / 1955 / olej na plátně / 80 × 60 cm / cena: 90 000 Kč
O některé ze sběratelsky zajímavých položek byl značný zájem. Čtyřnásobně cena vylétla u Zenové básně Ladislava Nováka, kresba z roku 1963 dosáhla 60 tisíc korun. Na dvojnásobek šla cena také u atraktivního akvarelu Kamila Lhotáka Ponorka (41 tisíc korun). V nabídce byla řada prací z 50. a 60. let. Větší ze strukturálních grafik Vladimíra Boudníka se prodala také za dvojnásobek, za 48 tisíc korun, dvě koláže Adolfa Hoffmeistera, jedna publikovaná a jedna vystavená v zahraničí, po 26 tisících korunách.
Stejný zájem byl o serigrafii Zdeňka Sýkory z roku 1972 (43 tisíc korun). Z grafiky se za první podání prodala i kubistická suchá jehla Vincence Beneše Postava z roku 1913 (12 tisíc) a raně poválečný tisk Paganini Františka Tichého (29 tisíc korun).
Kvalitním ziskem byla pro nového majitele také kresba na kartonu Milenci od Zdeňka Sklenáře, vystavená na jeho samostatné výstavě v Topičově salonu roku 1946 (46 tisíc korun). Prodal se i uhel Krajina z Grenoblu Bohuslava Reynka z 30. let nebo větší uhel Jana Kotíka z období Skupiny 42 (43 a 26 tisíc korun). Ze sochařské nabídky zaznamenal úspěch další Žralok Michaela Gabriela a také jeho Běžec (46 a 19 tisíc korun).
Ojedinělou nabídkou byla trojice plakátů ateliéru BaR propagující v první polovině 50. let rádia TESLA. Dva se prodaly za vyvolávací cenu, třetí s trojnásobným nárůstem na 12 tisíc korun. Doplnily je dva plakáty Františka Kardause propagující vozy Škoda ze stejného období (po 10 tisících korunách). Pořídit bylo možné i takové perly jako plakát První celostátní spartakiády v roce 1955 od Jana Čumpelíka (4 tisíce korun).
Výsledky českých aukcí v roce 2024
Navzdory historickému aukčnímu rekordu za obraz Františka Kupky Početí/Danaé, který se v dubnu vydražil na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery za 126,5 milionu korun, celkově aukční trh v letošním prvním pololetí meziročně lehce zpomalil. V nejvyš...
24. července 2024Sálová aukce Sýpky v neděli 16. června vydělala více než 5,5 milionu korun. Prodejní úspěšnost byla bezmála 52 procent. Na milionovou částku dosáhla jedna z položek, za statisíce se prodalo dalších deset.
21. června 20241. Art Consulting, 16. 6. 2024
18. června 202424. července 2024
21. června 2024
18. června 2024
24. července 2024
21. června 2024
18. června 2024
22. srpna 2022
3. června 2022
27. ledna 2017