Kvalitní maličkosti

Orlys Art Auctions 30. 9. 2012

Společnost Orlys Art Auctions přišla v září s novým formátem aukce pro drobné sběratele, v níž nabídla 128 výtvarných položek 20. století, především poválečného a současného umění. Katalog byl sestaven zejména z prací na papíře, také menších olejů a plastik s vyvolávacími cenami do 40 tisíc korun (všechny částky včetně aukční provize).

Výjimkou s vyšším prvním podáním byl z celého souboru olej Ludmily Padrtové Přístav v Janově z poloviny 50. let. Ten se prodal s nárůstem za 90 tisíc korun. Celkem našla nového majitele necelá polovina položek za souhrnnou částku 1,3 milionu korun.

Ludmila Padrtová: Přístav v Janově / 1955  olej na plátně / 80 × 60 cm / cena: 90 000 Kč

Ludmila Padrtová: Přístav v Janově / 1955 / olej na plátně / 80 × 60 cm / cena: 90 000 Kč

 

O některé ze sběratelsky zajímavých položek byl značný zájem. Čtyřnásobně cena vylétla u Zenové básně Ladislava Nováka, kresba z roku 1963 dosáhla 60 tisíc korun. Na dvojnásobek šla cena také u atraktivního akvarelu Kamila Lhotáka Ponorka (41 tisíc korun). V nabídce byla řada prací z 50. a 60. let. Větší ze strukturálních grafik Vladimíra Boudníka se prodala také za dvojnásobek, za 48 tisíc korun, dvě koláže Adolfa Hoffmeistera, jedna publikovaná a jedna vystavená v zahraničí, po 26 tisících korunách.

Stejný zájem byl o serigrafii Zdeňka Sýkory z roku 1972 (43 tisíc korun). Z grafiky se za první podání prodala i kubistická suchá jehla Vincence Beneše Postava z roku 1913 (12 tisíc) a raně poválečný tisk Paganini Františka Tichého (29 tisíc korun).

Kvalitním ziskem byla pro nového majitele také kresba na kartonu Milenci od Zdeňka Sklenáře, vystavená na jeho samostatné výstavě v Topičově salonu roku 1946 (46 tisíc korun). Prodal se i uhel Krajina z Grenoblu Bohuslava Reynka z 30. let nebo větší uhel Jana Kotíka z období Skupiny 42 (43 a 26 tisíc korun). Ze sochařské nabídky zaznamenal úspěch další Žralok Michaela Gabriela a také jeho Běžec (46 a 19 tisíc korun).

Ojedinělou nabídkou byla trojice plakátů ateliéru BaR propagující v první polovině 50. let rádia TESLA. Dva se prodaly za vyvolávací cenu, třetí s trojnásobným nárůstem na 12 tisíc korun. Doplnily je dva plakáty Františka Kardause propagující vozy Škoda ze stejného období (po 10 tisících korunách). Pořídit bylo možné i takové perly jako plakát První celostátní spartakiády v roce 1955 od Jana Čumpelíka (4 tisíce korun).


Související články

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

V loňském roce zaznamenal Antonín Procházka devátý nejvyšší obrat ze všech autorů, jejichž díla se prodávají v aukcích. Sběratelé za jeho práce vydali nejvíce peněz v historii, více než 27 milionů korun.

27. února 2024
Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...

23. února 2024
Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Zobrazit všechny

Další články


<