Kupka se v Londýně neprodal

Christieʼs 4. 2. 2015 - Impresionisté a moderna

Obraz Františka Kupky Vanoucí modře III, který byl ve středu večer nabízen na aukci impresionistů a klasické moderny společnosti Christieʼs v Londýně, zůstal nevydražen. Předaukční odhad počítal s částkou 1,5 až 2 miliony liber, což v korunách a včetně všech poplatků odpovídá 67 až 88 milionům.

František Kupka: Vanoucí modře III
František Kupka: Vanoucí modře III / 1925-27, 1933 / olej na plátně /
109 x 111 cm
odhad: 1,5-2 mil. GBP / nevydraženo

 

Obraz nese vročení 1933, Kupka jej však z velké části namaloval již mezi lety 1925–27. Obraz Vanoucí modře II, který je ve sbírce pražské Národní galerie, je v literatuře uváděn s datací 1923–36. První malba této série, Vanoucí modře I – Vzpomínka na Estérel, se nachází ve sbírce Centre Pompidou a je datována do let 1923–24. Estérel je hornatá oblast při středomořském pobřeží jižně od Cannes a cyklus byl inspirován Kupkovou návštěvu těchto míst.

 

Obrazy Vanoucí modře II a III byly v roce 1946 vystaveny na Kupkově retrospektivě konané u příležitosti jeho pětasedmdesátin v pražském Mánesu, z které stát zakoupil řadu malířových děl. Vanoucí modře III koupil v Paříži někdy kolem poloviny 40. let od umělce propagátor abstrakce Pierre Peissi. V držení jeho dědiců pak obraz podle aukčního katalogu zůstal až do současnosti.

 

František Kupka: Vanoucí modře II
František Kupka: Vanoucí modře II / 1923-36
olej na plátně / 118 x 112 cm / Národní galerie v Praze

 

Obraz byl nabízen jako 33. položka exkluzivní večerní aukce, která čítala pouhých čtyřicet obrazů a soch, v čele s krajinou od Paula Cézanna. Vanoucí modře III přišly na řadu až po hodině, v osm hodin londýnského času. Dražba startovala na 1 milionu a licitátor cenu rychle vyhnal na 1,3 milionu liber – z on-line přenosu nebylo zřejmé, zda jde o reálné příhozy. Když viděl, že nad tuto částku nikdo nepůjde, obraz vrátil zpět. Cena 1,3 milionu liber by včetně provize a všech poplatků odpovídala 59 milionům korun.

 

Kupkův cenový rekord má hodnotu 62,4 milionu korun. Za tuto částku byl v červnu 2013 v Londýně vydražen obraz Studie na červeném pozadí z roku 1919. V Česku tento titul patří obrazu Tvar modré z roku 1913, který byl v roce 2012 na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery vydražen za 57,4 milionu korun. V loňském roce se na světových aukcích žádný abstraktní Kupka neobjevil. V Berlíně se za 9,6 milionu korun prodal pouze raný dívčí portrét Růžový klobouk z roku 1906.

 

 


Související články

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024

Obrazy rakouského modernisty hýbou světovým trhem téměř dvě dekády. Klimtománie vrcholila v předloňské a loňské sezóně, kdy padaly částky ve vyšších desítkám milionů dolarů a žebříček autorových nejdražších děl se přepisoval hned několikrát. V nastav...

19. dubna 2024
Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

150 let od první výstavy impresionistů

Na den přesně před sto padesáti lety se v Paříži otevřela první výstava impresionistů. Trvala měsíc, skončila komerčním i reputačním nezdarem a pořádající Spolek se ještě týž rok rozpadl. Publiku trvalo dalších deset dvacet let, než se naučilo rozezn...

15. dubna 2024
Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Christie’s New York 19. 3. 2024

Jedna z celosvětově nejznámějších výtvarných scenérií vůbec, Velká vlna od japonského mistra Hokusaie, bývá v nabídce aukčních síní relativně často. Loňský prodej barevného dřevořezu z let 1830-34 ohromil částkou téměř 2,8 milionu dolarů, minulý týde...

27. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<