Vilhelm Hammershøi v kurzu
22. července 2024
Text Skřivánek Jan | Datum 04.02.2015
Obraz Františka Kupky Vanoucí modře III, který byl ve středu večer nabízen na aukci impresionistů a klasické moderny společnosti Christieʼs v Londýně, zůstal nevydražen. Předaukční odhad počítal s částkou 1,5 až 2 miliony liber, což v korunách a včetně všech poplatků odpovídá 67 až 88 milionům.
Obraz nese vročení 1933, Kupka jej však z velké části namaloval již mezi lety 1925–27. Obraz Vanoucí modře II, který je ve sbírce pražské Národní galerie, je v literatuře uváděn s datací 1923–36. První malba této série, Vanoucí modře I – Vzpomínka na Estérel, se nachází ve sbírce Centre Pompidou a je datována do let 1923–24. Estérel je hornatá oblast při středomořském pobřeží jižně od Cannes a cyklus byl inspirován Kupkovou návštěvu těchto míst.
Obrazy Vanoucí modře II a III byly v roce 1946 vystaveny na Kupkově retrospektivě konané u příležitosti jeho pětasedmdesátin v pražském Mánesu, z které stát zakoupil řadu malířových děl. Vanoucí modře III koupil v Paříži někdy kolem poloviny 40. let od umělce propagátor abstrakce Pierre Peissi. V držení jeho dědiců pak obraz podle aukčního katalogu zůstal až do současnosti.
Obraz byl nabízen jako 33. položka exkluzivní večerní aukce, která čítala pouhých čtyřicet obrazů a soch, v čele s krajinou od Paula Cézanna. Vanoucí modře III přišly na řadu až po hodině, v osm hodin londýnského času. Dražba startovala na 1 milionu a licitátor cenu rychle vyhnal na 1,3 milionu liber – z on-line přenosu nebylo zřejmé, zda jde o reálné příhozy. Když viděl, že nad tuto částku nikdo nepůjde, obraz vrátil zpět. Cena 1,3 milionu liber by včetně provize a všech poplatků odpovídala 59 milionům korun.
Kupkův cenový rekord má hodnotu 62,4 milionu korun. Za tuto částku byl v červnu 2013 v Londýně vydražen obraz Studie na červeném pozadí z roku 1919. V Česku tento titul patří obrazu Tvar modré z roku 1913, který byl v roce 2012 na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery vydražen za 57,4 milionu korun. V loňském roce se na světových aukcích žádný abstraktní Kupka neobjevil. V Berlíně se za 9,6 milionu korun prodal pouze raný dívčí portrét Růžový klobouk z roku 1906.
Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře
Ještě v devadesátých letech minulého století jméno Hammershøi téměř nikdo mimo Dánsko neznal. Natož aby se o něj výrazněji zajímal světový trh s uměním. O třicet let později se jeho obrazy prodávají za milionové částky (v dolarech) a o příhozy se pře...
22. července 2024Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre
Čtyři z pěti autorových nejdražších prodejů nejsou starší tří let a již dvakrát byla přiklepnuta částka přes 20 milionů eur. Takovými čísly se může pyšnit aukční curriculum malíře Jeana-Baptista Siméona Chardina, nejdražšího ve Francii nabízeného sta...
18. července 2024Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024
Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...
1. července 202422. července 2024
18. července 2024
1. července 2024
24. července 2024
21. června 2024
18. června 2024
23. ledna 2024
11. listopadu 2023
1. března 2023