Magický Boštík překonal hranici sedmi milionů korun
12. listopadu 2024
Text Skřivánek Jan | Datum 14.05.2017
Obraz Františka Kupky Prisme, titulní dílo nedělní aukce společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery, nabízený za 52,43 milionu korun (včetně snížené provize), zůstal nevydražen. Nových autorských rekordů dosáhly obrazy Antonína Hudečka a Jana Merty a unikátní socha Emila Filly.
Necelé dvě hodiny trvající aukci v pražském Mánesu sledovalo na sto padesát dražitelů a diváků. Nabízeno bylo 108 položek, od starých mistrů po současné umění. Nejdražším dílem aukce se stala krajina Antonína Slavíčka Na Okořském potoce z let 1896–97, která se prodala za vyvolávací cenu 5,88 milionu korun.
Z 3,48 na 3,84 milionu korun vystoupal obdobný námět doplněný o postavu ženy s dítětem od Antonína Hudečka. Obraz U potoka (Z Okoře) z roku 1899 překonal dosavadní Hudečkovo maximum o 1,2 milionu korun.
Antonín Hudeček: U potoka, 1899,
olej na lepence, 73,5 x 89 cm, cena: 3 840 000 Kč
Jeden z nejvýraznějších nárůstů zaznamenala kamenná Hlava od Emila Filly, která vystoupala ze 720 tisíc na 1,8 milionu korun. Dosavadní aukční rekord za Fillovy sochy byl 456 tisíc na domácím a 650 tisíc korun na světovém trhu. Podrobně o tomto díle (zde).
S nárůstem o čtvrt milionu, za konečných 1,32 milionu korun se prodal rozměrný obraz Oblak od Jana Merty. Obraz z let 2006–07 byl nedávno jednou z dominant Mertovy výstavy v pražské Městské knihovně. Jde již o druhé Mertovo plátno dražené za více než milion korun. Jeho předchozí aukční maximum bylo o 200 tisíc korun nižší (malířovo top 10 do konce roku 2016).
Jan Merta: Oblak, 2006-07, akryl na plátně, 300 x 390 cm, cena: 1 320 000 Kč
Kupkův obraz byl dražen jako poslední položka aukce. Při vyvolávací ceně 49 milionů korun (+ 7 procent provize) však o něj nikdo z dražitelů v sále ani na telefonu neprojevil zájem (více o tomto díle zde). Po necelých dvou minutách jej licitátor prohlásil za nevydražený a tím aukce skončila. Celkový výsledek sál přesto odměnil potleskem.
Adolf Loos Apartment & Gallery, 10. 11. 2024
Nejvýraznější z četných autorských aukčních rekordů zaznamenal na nedělní aukci Adolf Loos Apartment & Gallery Václav Boštík. Jeho obraz Genesis I se prodal za 7,74 milionu korun. Nejdražší z nabídky 86 výtvarných děl se staly Linie č. 226 od Zdeňka...
12. listopadu 2024V říjnových čistě internetových aukcích padlo několika nových aukčních maxim a milionových položek. Jedna aukce zaznamenala celkový obrat přes 10 milionů korun a jedna i neobyčejně vysokou prodejní úspěšnost 97 procent. Obzvláště patrný byl příklon s...
11. listopadu 2024Půvabnou sondu do rodinného života českého klasika 19.století nabídla minulý týden pařížská aukční síň Millon. Jeden autoportrét a tři podobizny dcery Olgy zůstaly v malířově francouzské dynastii téměř sto padesát let. Nejlépe si vedl Brožíkův vlastn...
29. října 202412. listopadu 2024
11. listopadu 2024
29. října 2024
3. listopadu 2019
3. prosince 2018
16. června 2017
2. září 2019
16. června 2017
28. května 2017