Kupka bez kupce a rekordy pro Hudečka, Fillu a Mertu

Adolf Loos Apartment and Gallery 14. 5. 2017

Obraz Františka Kupky Prisme, titulní dílo nedělní aukce společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery, nabízený za 52,43 milionu korun (včetně snížené provize), zůstal nevydražen. Nových autorských rekordů dosáhly obrazy Antonína Hudečka a Jana Merty a unikátní socha Emila Filly.  

Adolf Loos Apartment and Gallery


Necelé dvě hodiny trvající aukci v pražském Mánesu sledovalo na sto padesát dražitelů a diváků. Nabízeno bylo 108 položek, od starých mistrů po současné umění. Nejdražším dílem aukce se stala krajina Antonína Slavíčka Na Okořském potoce z let 1896–97, která se prodala za vyvolávací cenu 5,88 milionu korun.

Z 3,48 na 3,84 milionu korun vystoupal obdobný námět doplněný o postavu ženy s dítětem od Antonína Hudečka. Obraz U potoka (Z Okoře) z roku 1899 překonal dosavadní Hudečkovo maximum o 1,2 milionu korun.
 

Antonín Hudeček: U potoka, 1899


Antonín Hudeček: U potoka, 1899,
olej na lepence, 73,5 x 89 cm, cena: 3 840 000 Kč

Jeden z nejvýraznějších nárůstů zaznamenala kamenná Hlava od Emila Filly, která vystoupala ze 720 tisíc na 1,8 milionu korun. Dosavadní aukční rekord za Fillovy sochy byl 456 tisíc na domácím a 650 tisíc korun na světovém trhu. Podrobně o tomto díle (zde).

S nárůstem o čtvrt milionu, za konečných 1,32 milionu korun se prodal rozměrný obraz Oblak od Jana Merty. Obraz z let 2006–07 byl nedávno jednou z dominant Mertovy výstavy v pražské Městské knihovně. Jde již o druhé Mertovo plátno dražené za více než milion korun. Jeho předchozí aukční maximum bylo o 200 tisíc korun nižší (malířovo top 10 do konce roku 2016).
 

Jan Merta: Oblak, 2006-07


Jan Merta: Oblak, 2006-07, akryl na plátně, 300 x 390 cm, cena: 1 320 000 Kč

Kupkův obraz byl dražen jako poslední položka aukce. Při vyvolávací ceně 49 milionů korun (+ 7 procent provize) však o něj nikdo z dražitelů v sále ani na telefonu neprojevil zájem (více o tomto díle zde). Po necelých dvou minutách jej licitátor prohlásil za nevydražený a tím aukce skončila. Celkový výsledek sál přesto odměnil potleskem.

 


Související články

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

V loňském roce zaznamenal Antonín Procházka devátý nejvyšší obrat ze všech autorů, jejichž díla se prodávají v aukcích. Sběratelé za jeho práce vydali nejvíce peněz v historii, více než 27 milionů korun.

27. února 2024
Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...

23. února 2024
Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Zobrazit všechny

Další články


<