Kubistický Procházka

1. Art Consulting 24. 10. 2021

Nejdražším dílem v říjnové aukci společnosti 1. Art Consulting je nevelké zátiší od Antonína Procházky. Raná malba ze sbírky profesora Otakara Teyschla bude startovat na částce 6,1 milionu korun (bez aukční provize) a dá se očekávat, že jen u ní nezůstane. 

Antonín Procházka: Zátiší s kávovou konvicí, 1915


Antonín Procházka: Zátiší s kávovou konvicí, 1915,
olej a pískové pasty na lepence, 48 x 32,5 cm,
vyvolávací cena: 6 100 000 Kč (+18% provize),
1. Art Consulting 24. 10. 2021

Obraz Zátiší s kávovou konvicí z roku 1915 je vrcholnou ukázkou Procházková osobitého pojetí kubismu, které bývá označováno přívlastkem orfický. "Zátiší s kávovou konvicí překvapí diváka vlastnostmi, jimiž překračuje názorovou sféru kubismu. Do jisté míry nám chybějí termíny pro jeho charakteristiku. Proto svádí k připomínání Delaunaye a Kupky; Kramář charakterizuje toto období Procházkovy tvorby přímo jako 'orfické'. (…) Bylo by však chybné vyvozovat z toho bezprostřední vztahy. Termín jen naznačuje směr, jímž Procházka rozvíjel kubistická východiska, podstata tkví spíše v orfickém rozeznění obrazu v prapůvodním slova smyslu než v příbuznosti s orfismem v jeho historickém vymezení," charakterizuje obraz Miroslav Lamač v knize Osma a Skupina výtvarných umělců.
 

Antonín Procházka: Květinářka


Antonín Procházka: Květinářka, 1923
barevné tuše, pastel, tužka, papír, 39 x 26 cm,
cena: 1 377 000 Kč, 1. Art Consulting 13. 6. 2021

Otakar Teyschl (1891–1960), z jehož sbírky nabízené zátiší pochází, byl profesorem dětského lékařství na Masarykově univerzitě v Brně a zakladatelem tamní dětské kliniky. Byl také významnou postavou brněnského výtvarného života a prvním předsedou Odboru přátel umění při Skupině výtvarných umělců v Brně, který fungoval od roku 1933. "(Jeho sběratelský zájem) byl přednostně soustředěn k tvorbě Antonína Procházky, kterého Teyschl považoval za umělce vynikajících schopností a jehož malířského a kreslířského díla si nadevše cenil. Kromě obrazů, kreseb a grafických listů předního brněnského malíře se se zjevným zalíbením zaměřil na drobné, přípravné práce dalších umělců, zejména kresebné náčrty a studie, v nichž jako náročný milovník mohl s potěšením sledovat genezi budoucího uměleckého díla, respektive poznat zdroje jejich výtvarné inspirace," charakterizuje Teyschlovu sbírku historik umění Lubomír Slavíček a dodává: "bezmála polovinu z celkového počtu cca 100 obrazů tvořila díla Antonína Procházky (…)." Více o Teyschlově sběratelství (zde).

Z Teyschlovy sbírky aukcemi v minulých letech již prošlo vícero děl. V minulé aukci společnosti 1. Art Consulting to přímo od Antonína Procházky byly kresba Květinářka z roku 1921 nebo rozměrný obraz z 30. let Hojnost (Strom života). Prvně jmenované dílo se prodalo s výrazným nárůstem za téměř 1,4 milionu, což je nové maximum za Procházkovu práci na papíře, více než dvoumetrový obraz pak za 660 tisíc korun. Ze starších prodejů lze zmínit monumentální olej Bacchanale z roku 1938 nebo kubistickou kresba Hlava z roku 1910. Obě díla se na aukcích společnosti 1. Art Consulting prodala shodně za 1,14 milionu korun, první již v roce 2013, druhé o čtyři roky později.
 

https://www.artplus.cz/cs/aukce/288971-hojnost-strom-zivota


Antonín Procházka: Hojnost (Strom života), 1930-40,
olej na plátně, 205 x 265 cm,
cena: 660 000 Kč, 1. Art Consulting 13. 6. 2021

Titul vůbec nejdražšího Procházkova díla patří od listopadu 2015 obrazů Třešňový květ z roku 1922, který se na aukci Galerie Kodl prodal s výrazným nárůstem za 13,44 milionu korun. Opakovaně aukcemi prošel obraz Podnos z roku 1915, který se v roce 2003 prodal za 1,86 milionu a o šestnáct let později dosáhl více než sedminásobné ceny. 

 


Související články

Galerijní Eva Kmentová online

Galerijní Eva Kmentová online

Artslimit 24. 3. 2024

Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.

21. března 2024
Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Aukční dům Sýpka 17. 3. 2024

Teprve třetí malbu domácího aukčního trhu vytvořenou moskevským rodákem Viktorem Pivovarovem, který již více než 40 let žije a tvoří v Praze, nabídne ve své nedělní sálové aukci společnost Sýpka. Realizaci z 90. let minulého století začne dražit na č...

15. března 2024
Surrealistické výročí zahajuje René Magritte

Surrealistické výročí zahajuje René Magritte

Sotheby’s Londýn 6. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024

Pro obdivovatele belgického malíře Reného Magritta je téměř každý rok důvodem k radosti, neboť již několik sezón se tento ikonický surrealista počítá mezi prodejně nejúspěšnější moderní umělce na trhu. Také proto si jej světové aukční domy vybraly na...

5. března 2024
Zobrazit všechny

Další články

Procházka Antonín

Koblasův rekord napodruhé

Koblasův rekord napodruhé

14. června 2021

Top 20 on-line, 03/2021

Top 20 on-line, 03/2021

5. dubna 2021

Toyen znovu přes třicet milionů

Toyen znovu přes třicet milionů

1. prosince 2019


<