Křehká síla skla potřetí

Dorotheum 12. 10. 2017

Ve čtvrtek 12. října pořádá aukční síň Dorotheum již třetí specializovanou aukci českého sklářského umění s názvem Křehká síla skla. Padesátku objektů od českých (nebo v České republice tvořících) sklářů nyní vystavuje i následně bude dražit v Galerii Tančící dům. Některé z nich byly vyrobeny přímo pro tuto příležitost.  

Stanislav Libenský - Jaroslava Brychtová: Soubor čtyř zoomorfních kamenů, odlitky z roku 1988,  barevné sklo tavené ve formě, velikost s rámem 100 x 71 cm vyvolávací cena: 400 000 Kč (+20% provize)

Stanislav Libenský - Jaroslava Brychtová: Soubor čtyř zoomorfních kamenů,
odlitky z roku 1988, 
barevné sklo tavené ve formě, velikost s rámem 100 x 71 cm
vyvolávací cena: 400 000 Kč (+20% provize)

 

Výstava a následná aukce je koncipována jako průřez tím nejlepším, co dnes sklářské umění nabízí. Akcentována jsou tento rok především co nejsoučasnější díla sklářských výtvarníků napříč generacemi, některá z nich byla dokonce vyrobena speciálně pro tento projekt. Silné zastoupení v letošním ročníku mají ženy: „Ženský princip vnáší do sklářského umění zcela jinou energii. Ženy-tvůrkyně pracují se sklovinou originálně, s určitou lehkostí a hravostí. Jejich tvorbou se prolínají různorodé formy a nápadité přístupy, které vdechují život dílům, jež jsou umělecky velmi vyzrálá,“ podotýká ředitelka aukční síně Mária Gálová.
 
Z nejstarší generace nebudou chybět práce uměleckého tandemu Stanislav Libenský − Jaroslava Brychtová. Aukce nabídne čtveřici novějších odlitků jejich zoomorfních kamenů inspirovaných prehistorickými malbami z jeskyní Lascaux a Altamira, které původně vytvořili pro československý pavilon světové výstavy Expo 58 v Bruselu. Větší množství takových kamenů tam bylo vloženo do betonové zdi a nasvíceno zezadu. Toto původní umístění má připomínat i nová adjustace v betonovém rámu. Plastika Červená pyramida, která měla být od této umělecké dvojice také dražena, byla bohužel na poslední chvíli z prodeje stažena.   
 
Dalšími představiteli tohoto okruhu tvůrců budou třeba René Roubíček s typickým lustrem z čirého a uranového skla v kombinaci s leštěnou ocelí, Václav Cigler s Modelem skleněné architektury, příznačnou ukázkou jeho tvorby 80. let, kdy z tabulového skla slepoval abstraktní modely ze základních geometrických tvarů, či Pavel Hlava s náročně zpracovanými objekty, lepenými z různobarevných skel a následně broušenými a leštěnými. Takový je například jeho Meloun z konce 90. let. Zájemci nepřijdou ani o díla o něco mladších tvůrců: objekty Bohumila Eliáše, Jaroslava Svobody a Dany Vachtové nebo mísu Františka Víznera.
 
 
Vladimíra Klumparová: Jaguár, 2017 Sklo tavené ve formě, broušené, pískované, leštěné, 57 × 104 × 22 cm  vyvolávací cena: 500 000 Kč (+20% provize)

Vladimíra Klumparová: Jaguár, 2017
Sklo tavené ve formě, broušené, pískované, leštěné, 57 × 104 × 22 cm 
vyvolávací cena: 500 000 Kč (+20% provize)
 
 
Následuje silná generace sklářských výtvarníků, kteří prošli ateliérem Stanislava Libenského na VŠUP v Praze. Jmenujme například střídavě v České republice, USA a Mexiku žijící Vladimíru Klumparovou, která představí svou nejnovější plastiku Jaguár. Z dalších jsou to třeba Gizela Šabóková a ukázka její plastiky stavované ze skleněných tyčí (Bez názvu), s několika pracemi se představí také Ilja Bílek, Milan Handl nebo Pavel Trnka.
 
Z dnešní střední generace aukce nabídne rozměrnou antropomorfní plastiku Ivany Šrámkové Kráska, originální broušené vázy vyrobené podle návrhů Ronyho Plesla ve sklárně Rückl v Nižboře (Váza Berry), kontrastem mezi hladkým a krystalickým typický objekt Jaroslava Wasserbauera (Erupce) a dále práce Mariana Volrába (Zrození) nebo Pavla Vlčka (Modrá maska III). 
 
 
Rony Plesl: Váza Berry, 2017 foukané a broušené sklo, 25 x 20 cm vyvolávací cena: 40 000 Kč (+20% provize)

Rony Plesl: Váza Berry, 2017
foukané a broušené sklo, 25 x 20 cm
vyvolávací cena: 40 000 Kč (+20% provize)
 
 
Z mladých sklářů dosáhli již uznání například Bohumil Eliáš mladší, Martin Janecký nebo Luba Bakičová. Martin Janecký pracuje technikou inside sculpting, tedy sochařským tvarováním vyfouknuté sklářské hmoty zevnitř, a vytváří jím psychologicky pojaté portréty a figury. V dražbě bude jeho nejnovější práce White figure. Bohumil Eliáš ml. vystavuje jednu ze série svých kruhových plastik s názvem Skok do neznáma představující dávného tvora, který se přenese do naší současnosti. Libicu Bakičovou dlouhodobě zajímá chování skla vystaveného extrémním teplotám, a to zejména proces přechodu z pevného do tekutého stavu. Plastika Green Way z taveného skla je toho dokladem.    

 

Bohumil Eliáš ml.: Skok do neznáma, 2010   Sklo tavené ve formě, kovový podstavec, 85 x 85 x 20 cm vyvolávací cena: 160 000 Kč (+20% provize)

Bohumil Eliáš ml.: Skok do neznáma, 2010  
Sklo tavené ve formě, kovový podstavec, 85 x 85 x 20 cm
vyvolávací cena: 160 000 Kč (+20% provize)

 

Generaci tvůrců narozenou v 90. letech pak reprezentují čerstvé absolventky VŠUP Lenka Němcová (Trash is King) a Barbora Štefánková (Pro mé zlaté srdce).

 

Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články

Libenský Stanislav

Další rekord pro Reynka

Další rekord pro Reynka

23. září 2018

Křehká síla skla podruhé

Křehká síla skla podruhé

12. října 2016

Brychtová Jaroslava

Další rekord pro Reynka

Další rekord pro Reynka

23. září 2018

Křehká síla skla podruhé

Křehká síla skla podruhé

12. října 2016


<