Spíše průměrné první pololetí ozdobil Kupkův historický rekord
24. července 2024
Text Skřivánek Jan | Foto Prague Auctions | Datum 16.04.2016
Prague Auctions – Rozměrný obraz Františka Foltýna Ženy u vody z doby jeho košického pobytu se v neděli 20. března na aukci společnosti Prague Auctions prodal po dramatické dražbě za rekordních 5,25 milionu korun. Startoval na méně než poloviční částce a předchozí malířovo české aukční maximum překonal o 400 tisíc korun. Jednalo se o dosud největší Foltýnovo plátno, jaké se objevilo v aukci. O něco menší malba téhož námětu, který se nachází ve sbírce Moravské galerie, je podle aukční síně přípravnou verzí k nyní draženému obrazu.
Aukce dohromady vynesla 10,8 milionu korun, přičemž nového majitele našla necelá polovina z 400 nabízených obrazů, grafik a početné kolekce skleněných váz. Na následující specializované fotografické aukci se pak prodalo 55 procent ze 160 nabízených snímků, dohromady za téměř milion korun. Z fotografií se nejdráže prodal jeden z fotogramů Běly Kolářové, který vystoupal z 61 na 101 tisíc korun. Z 12 na 39 tisíc se dostala posmrtná zvětšenina snímku Dým od Jaroslava Rösslera a nedatovaný noční snímek katedrály Sv. Víta od Josefa Sudka odešel za vyvolávací cenu necelých 69 tisíc korun. Ostatní fotografie byly povětšinou prodány za částky od jednoho do deseti tisíc korun.
V první části aukce se za více než sto tisíc korun prodalo šest děl, pět obrazů a další odlitek Polibku od Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové (262 tisíc korun). Novým autorským rekordem je cena 312 tisíc korun za monumentální (2 x 3 metry) Koupání od Aloise Bílka, které kdysi zdobilo kanceláře pražského lahůdkářství Jan Paukert. Draženy byly dvě desítky Bílkových obrazů a kreseb, ostatní však vesměs za výrazně nižší částky. Položkou, o kterou se nejvíce bojovalo, se stal drobný obraz Josefa Istlera z roku 1979, který vystoupal z 44 na 175 tisíc korun.
K žádnému výraznějšímu překvapení nedošlo ani v rámci dražené kolekce skla. Největší zájem byl o vázy Stanislava Libenského, Františka Víznera a Pavla Hlavy, jejichž ceny stoupaly až do desítek tisíců. Ze současného umění se nejdráže prodala socha Kapka od Martina Rajčana (107 tisíc) a bezejmenný obraz Jakuba Hoška (104 tisíce korun). Z nevydražených položek je třeba zmínit aspoň obraz Kolo, dílo Kamila Lhotáka z roku 1974, které bylo nabízeno za 2,13 milionu korun.
Výsledky českých aukcí v roce 2024
Navzdory historickému aukčnímu rekordu za obraz Františka Kupky Početí/Danaé, který se v dubnu vydražil na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery za 126,5 milionu korun, celkově aukční trh v letošním prvním pololetí meziročně lehce zpomalil. V nejvyš...
24. července 2024Sálová aukce Sýpky v neděli 16. června vydělala více než 5,5 milionu korun. Prodejní úspěšnost byla bezmála 52 procent. Na milionovou částku dosáhla jedna z položek, za statisíce se prodalo dalších deset.
21. června 20241. Art Consulting, 16. 6. 2024
18. června 202424. července 2024
21. června 2024
18. června 2024
18. dubna 2022
4. září 2017
2. dubna 2016
23. března 2016