Koťátková místo Kovandy

J&T BANKA Art Index 2019

Eva Koťátková vystřídala Jiřího Kovandu na první příčce J&T BANKA Art Indexu, který hodnotí kariérní úspěšnost současných českých umělců. Šestatřicetiletá Koťátková je podle odborníků mezinárodně nejúspěšnější současnou českou umělkyní či umělcem dneška. V loňském roce měla mimo jiné velkou samostatnou výstavu v Milánu či dvojvýstavu v newyorském Metropolitním muzeu.

Eva Kot’átková: The Dream Machine is Asleep,  Pirelli HangarBicocca, Milan, 15. 2. – 22. 7. 2018, foto: Agostino Osio

Eva Kot’átková: The Dream Machine is Asleep,
Pirelli HangarBicocca, Milan, 15. 2. – 22. 7. 2018, foto: Agostino Osio

Eva Koťátková je absolventkou pražské Akademie výtvarných umění a laureátkou Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2007. Ve svých sochách a kresbách se zaměřuje na téma jedince ve střetu s institucionálními a sociálními strukturami. Má za sebou desítky výstav po celém světě, včetně účasti na prestižním Bienále v Benátkách, a její díla mají ve sbírkách Museum of Modern Art v New Yorku nebo Centre Pompidou v Paříži. Evu Koťátkovou zastupuje pražská galerie Hunt Kastner a německá galerie Meyer Riegger.

Index, který připravuje J&T BANKA ve spolupráci s portálem ART+, je pokusem o nezaujatý popis vývoje na současné výtvarné scéně. Jedná se o aktuální pořadí českých výtvarníků narozených po roce 1950 sestavené na základě jejich aktivní účasti ve výtvarném provozu. Každoročně je zveřejňováno pořadí na prvních stech místech, sledováno je však více než dva tisíce umělců. "Index vychází z předpokladu, že vlastní hodnotu umění nelze objektivně změřit, že však lze posuzovat úspěšnost umělecké kariéry," vysvětluje Anna Pulkertová z J&T Banky.
 

J&T Banka Art Index

Poprvé byl J&T BANKA Art Index představen počátkem roku 2014 a v prvních pěti ročnících se na první příčce umísťoval konceptuální umělec Jiří Kovanda. V první edici indexu Eva Koťátková debutovala na třetím místě za Jiřím Kovandou a Kateřinou Šedou. "Koťátková je absolventkou ateliéru Vladimíra Skrepla, kde Jiří Kovanda po celou dobu jejích studií zastával post asistenta. S jistou licencí se tak dá říct, že žačka na první příčce indexu vystřídala svého učitele," dodává šéfredaktor portálu ART+ a spoluautor indexu Jan Skřivánek.

Skokanem roku, autorem který si meziročně v indexu polepšil o nejvíce příček, je čtyřiatřicetiletá sochařka Anna Hulačová. V první stovce J&T Banka Art Indexu se poprvé objevila loni. Nyní poskočila z 95. místa na 44. příčku. V součtu bodů za zahraniční a domácí výstavy, ať již samostatné či skupinové, si loni připsala vůbec nejvíce bodů ze všech sledovaných umělců. Zmínit je třeba alespoň její samostatnou prezentaci v pařížské Fondation Louis Vuitton nebo nedávno skončenou výstavu v Galerii hlavního města Prahy.
 

J&T Banka Art Index

Nově se v první stovce objevuje pět jmen, mezi nimi na 93. příčce debutuje pětadvacetiletý Lukáš Hofmann (Saliva), který se stal loňským laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého, nejmladším od roku 2007, kdy cenu získala tehdy stejně stará Eva Koťátková. Lukáš Hofmann má přes svůj nízký věk za sebou výstavy, respektive performance v galeriích v Kodani, Stockholmu, Berlínu či Paříži. Letos jej pak čeká rezidence v New Yorku a semestrální pobyt na univerzitě v Soulu. Je prvním umělcem narozeným v 90. letech, který se dostal do první stovky J&T BANKA Art Indexu.

Nejpočetněji jsou zastoupeni umělci narození v 70. letech, kterých je v první stovce 42. Počet autorů narozených v 80. letech se během šesti let zvýšil z patnácti na dvacet. Počet žen se ve stejném období snížil ze čtyřiadvaceti na dvacet, předloni jich bylo jen osmnáct. Preferovaným médiem nadále zůstává malba, se kterou v nějaké formě pracují více než čtyři desítky umělců. Zmínit lze také vysoký počet laureátů a finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého v první stovce. Vítězů ceny je rovných dvacet, dalších dvaatřicet umělců bylo minimálně jednou vybráno mezi finalisty.

Ročenka ART+ 2019

 

 

 

 

 

 

  Další články z Ročenky 2019

  Současné umění na aukcích
  Eva Koťátková: Člověk a instituce
  Jak se žije galeristům?

 

 


Související články

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Top 10 Františka Kupky

V loňském roce uplynulo dvacet let od chvíle, kdy byly na českých aukcích poprvé draženy obrazy Františka Kupky. Nebyl to ale tehdy zrovna zářný úspěch. Obraz Ocel pije se s cenou 5,2 milionu korun sice stal nejdražším dílem roku 2003, původní očekáv...

23. ledna 2024
Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Trh s uměním v roce 2023

O čtvrt miliardy korun se proti roku 2022 propadl celkový obrat sálových aukcí. Podle předběžných odhadů stála v roce 2023 vydražená díla a artefakty dohromady 1,4 miliardy korun. Nejvíce byl cenový pokles znát u deseti nejdražších obrazů. Aukční sín...

20. prosince 2023
Nový celní sklad pro umění může oživit trh

Nový celní sklad pro umění může oživit trh

Dovoz uměleckých děl do Česka

Investoři do uměleckých děl či obchodníci s uměním mohou od podzimu využít při dovozu děl ze zemí mimo EU nový celní sklad, který zřídila společnost Artex. Díla umístěná v celním skladu nepodléhají platbě DPH za dovoz do Česka, jejíž sazba se od roku...

19. prosince 2023
Zobrazit všechny

Další články

Koťátková Eva

Koťátková, Kohout a Kaláb

Koťátková, Kohout a Kaláb

19. března 2020

J&T Banka Art Index 2016

J&T Banka Art Index 2016

14. března 2016

Kovanda Jiří

Koťátková, Kohout a Kaláb

Koťátková, Kohout a Kaláb

19. března 2020

První drahý Kovanda

První drahý Kovanda

26. května 2017

Skoro stejných sto

Skoro stejných sto

28. února 2017


<