Kontramarkované pražské groše stojí i stovky tisíc

Výběr z aukcí pražských grošů

Pražské groše se v současné době těší zvýšenému sběratelskému zájmu. Jejich cena v posledních několika letech výrazně vzrostla. Sběratelé vyhledávají také pražské groše kontramarkované, které byly v minulosti přehlíženy.

 
Josef Smolík 1894 „Pražské groše a jejich díly“ doplnil Karel Castelin, Ivo Pánek 1971
část přehledu kontramarek - tab. VII
foto převzato z článku numismatického fóra stříbrňák.cz
 
 
I když jsou to původně groše pražské, ražené v Čechách, po přerážení kontramarkou v německých zemích se defacto stávají ražbou řazenou do měnové soustavy německých zemí. Lze je tedy již považovat, až na výjimky, za mince německé. Řeč je o tzv. kontramarkovaných pražských groších. V posledních letech proběhla řada aukcí, kde bylo možné vybírat z jejich bohaté nabídky. Za zmínku rozhodně stojí například aukce aukčního domu Macho & Chlapovič, Aurea, aukce poboček ČNS v Praze, Hradci Králové a dalších aukčních síní.
 

PRAŽSKÉ GROŠE

Pražský groš je česká stříbrná mince zavedená mincovní reformou Ius regale nontanorum krále Václava II. (1278/83-1305) roku 1300. Pražský groš měl po celou dobu ražby v podstatě stejný obraz líce i rubu. Lícní strana nese okolo české koruny ve vnitřním opise jméno panovníka a ve vnitřním opisu DEI GRATIA REX BOEMIE – z boží milosti král český. Rub nese obraz českého heraldického lva s opisem GROSSI PRAGENSES - groše pražské. Pražské groše byly raženy za vlády panovníků Václava II., Jana Lucemburského, Karla IV., Václava IV., Ladislava Pohrobka, Jiřího z Poděbrad, Vladislava Jagellonského, Ludvíka Jagellonského a Ferdinanda I.
 
Pražské groše byly raženy po dobu téměř čtvrt tisíciletí a produkce jen Kutnohorské mincovny se odhaduje na půl miliardy těchto mincí. Pražské groše šířily slávu českého království i v daleké cizině, kam se tehdy jako hodnotná mince dostávaly s oběhem. Řada okolních zemí je začala napodobovat (např. míšeňský groš, uherský groš, polský groš), přestože jejich kvalita postupně klesala. V německých zemích byly pražské groše kontramarkovány. Kontramarky s objevují poprvé na pražských groších Václava IV. (Více o cenách pražských grošů nekontramarkovaných)
 

KONTRAMARKY NA PRAŽSKÝCH GROŠÍCH

Pražské groše byly obchodně oblíbeny zejména v německých zemích, kde v té době obíhala pouze drobná mince. Za vlády Václava IV. však došlo k výraznému poklesu zrna a stříže pražských grošů, proto byly v německých zemích zkoušeny a vyhovující byly následně kontramarkovány tzv. kontramarkou, něm. „Gegenstempel“ (dodatečně vyražená značka do mince). Groše nižší ryzosti byly znehodnoceny a následně přetaveny. 
 
V největší míře byly kontramarkovány pražské groše Václava IV. Ke kontramarkování grošů jiných panovníků docházelo velmi vzácně. Známe celkem 240 různých kontramarek, v drtivé většině z německých zemí. Dále známe přibižně 10 neurčených kontramarek, z nichž některá mohou být i falza. (Více o problematice kontramarek na pražských groších)
 
 
 

KONTRAMARKOVANÉ PRAŽSKÉ GROŠE VÁCLAVA IV.

 
KONTRAMARKY Z ÚZEMÍ NĚMECKA
 
 
Václav IV. (1378-1419)
pražský groš – kontramarka Donauwörth
Macho & Chlapovič – 26. e-aukce – 9.5.2021
cena 29 173 Kč (včetně aukčního poplatku)
 
 
 
 
Václav IV. (1378-1419)
pražský groš – kontramarka Norimberk
Macho & Chlapovič – 26. e-aukce – 9.5.2021
cena 19 960 Kč (včetně aukčního poplatku)
 
 
 
Václav IV. (1378-1419)
pražský groš – kontramarka Cham
Macho & Chlapovič – 26. e-aukce – 9.5.2021
cena 18 425 Kč (včetně aukčního poplatku)
 
Některé kontramarky na pražských groších se na trhu vyskytují častěji, proto výsledná cena nemusí být vysoká. V aukci Macho & Chlapovič byl v roce 2020 dražen pražský groš s kontramarkou německého města Augsburgu (piniová šiška), který byl vydražen za částku přes 3 tisíce korun. Jednalo se o vcelku atraktivní kus na němž je velmi dobře zachovalá původní ražba a zároveň i velmi dobře vyražená kontramarka. Po dvou letech bude jeho cena o něco vyšší.
 
 
 
Václav IV. (1378-1419)
pražský groš – kontramarka Augsburg
Macho & Chlapovič – 24. e-aukce – 8.- 11.11.2020
cena 3 200 Kč (včetně aukčního poplatku)
 
 

KONTRAMARKY Z ÚZEMÍ MORAVY

Ve dvou případech v letech 1420-1440 byly kontramarkovány pražské groše i na Moravě, a to nejen z ekonomických, ale pravděpodobně i z politických důvodů, kdy se chtěla města Brno a Jihlava distancovat od kališnických Čech. 
 
Vysoké částky dosáhl pražský groš Václava IV. s velmi dobře vyraženou kontramarkou města Brna v aukci Aurea. Z vyvolávací ceny stanovené na 5 tisíc korun vyšplhal na úctyhodných 132 tisíc korun včetně aukčního poplatku.
 
 
Václav IV. (1378-1419)
pražský groš – kontramarka Brno
Aurea – 105. aukce – 4.6.2022
cena 132 000 Kč (včetně aukčního poplatku)
 
Pražský groš Václava IV. s exkluzivně vyraženou kontramarkou moravského města Jihlavy (ježek) byl dražen na 26. aukci aukčního domu Macho & Chlapovič, kde z vyvolávací ceny 300 eur vyšplhal na částku 960 eur, což v přepočtu činí téměř 25 tisíc korun.
 
 
Václav IV. (1378-1419)
pražský groš – kontramarka Jihlava
Macho & Chlapovič – 26. aukce – 7.5.2021
cena 24 653 Kč (včetně aukčního poplatku)
 
Na 32. e-aukci aukčního domu Aurea byl na začátku října 2021 vydražen obdobný exemplář v horší zachovalosti za částku téměř 17 tisíc korun včetně aukčního poplatku.
 
 
Václav IV. (1378-1419)
pražský groš – kontramarka Jihlava
Aurea – 32.e aukce – 1.10.2021
cena 16 800 Kč (včetně aukčního poplatku)
 
V roce 2018 byl dražen na aukci aukčního domu Aurea kontramarkovaný pražský groš Václava IV. s kontramarkou města Jihlavy, který byl přiklepnut za více než 13 tisíc korun včetně aukčního poplatku.
 
 
Václav IV. (1378-1419)
pražský groš – kontramarka Jihlava
Aurea – 90. aukce – 1.12.2018
cena 13 200 Kč (včetně aukčního poplatku)
 
Výsledky aukcí kontramarkovaných pražských grošů jihlavskou kontramarkou potvrzují výrazný cenový nárůst v posledních pěti letech.
 
 

KONTRAMARKOVANÉ PRAŽSKÉ GROŠE VLADISLAVA II. JAGELLONSKÉHO

Vzácnost kontramarky na groši jiného panovníka než Václava IV. potvrzuje výsledek aukce u Macho & Chlapovič, kde byl dražen mimořádně vzácný kontramarkovaný pražský groš Vladislava Jagellonského s kontramarkou německého města  Paderborn. Z vyvolávací ceny 1000 eur vyšplhal na rekordní částku 13 tisíc eur, tj. v přepočtu přes 400 tisíc korun včetně aukčního poplatku. (Více o raritních pražských groších)
 
 
 
Vladislav Jagellonský (1471-1516)
pražský groš – kontramarka Paderborn
Macho & Chlapovič – 26. aukce – 7.5.2021
cena 400 608 Kč (včetně aukčního poplatku) – nejvyšší dosažená cena za kontramarkovaný PG
 
Výsledky aukcí potvrzují zvýšený zájem sběratelů nejen o pražské groše, ale i o pražské groše kontramarkované na Moravě a na německém území. Sbírání kontramarkovaných pražských grošů je vhodné pro zkušeného sběratele, neboť je třeba dát pozor na vyskytující se falza zejména v mimoaukčních prodejích. Kontramarkované pražské groše je vhodné nakupovat u renomovaných obchodníků případně v aukcích renomovaných aukčních domů, které poskytují záruku pravosti.
 
Použitá literatura:
Aukční katalogy
Pražské groše – Josef Smolík
Příběh pražského groše – Jan Cihlář
Ilustrovaná encyklopedie české, moravské a slezské numismatiky – Zdeněk Petráň, Pavel Radoměrský
 

Související články

Příběh obrazů: Čtyři raní Karsové

Příběh obrazů: Čtyři raní Karsové

Z výstavy Husa na Kampě, sběratel Vladimír Železný

V prvním sále výstavy Husa na Kampě se návštěvníci setkají s hned čtyřmi rozměrnými plátny Georga Karse. Byť dnes Karsovo jméno nepatří mezi ta nejznámější, v meziválečném období byl na mezinárodní výtvarné scéně etablovaný lépe než kterýkoliv z jeho...

26. července 2024
Spíše průměrné první pololetí ozdobil Kupkův historický rekord

Spíše průměrné první pololetí ozdobil Kupkův historický rekord

Výsledky českých aukcí v roce 2024

Navzdory historickému aukčnímu rekordu za obraz Františka Kupky Početí/Danaé, který se v dubnu vydražil na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery za 126,5 milionu korun, celkově aukční trh v letošním prvním pololetí meziročně lehce zpomalil. V nejvyš...

24. července 2024
Stoletý Vladimír Boudník a jeho cesta aukcemi umění

Stoletý Vladimír Boudník a jeho cesta aukcemi umění

Zajímavé aukční výsledky letošního jubilanta

Vladimír Boudník by se letos 17. března dožil sta let. Pražský rodák, ukotvený ve vysočanských továrnách a libeňských ateliérech, experimentoval s tiskovými a grafickými technikami na světové úrovni, jen o nich téměř nikdo za železnou oponou padesátý...

15. července 2024
Zobrazit všechny

Další články


<