Kontramarkované pražské groše stojí i stovky tisíc

Výběr z aukcí pražských grošů

Pražské groše se v současné době těší zvýšenému sběratelskému zájmu. Jejich cena v posledních několika letech výrazně vzrostla. Sběratelé vyhledávají také pražské groše kontramarkované, které byly v minulosti přehlíženy.

 
Josef Smolík 1894 „Pražské groše a jejich díly“ doplnil Karel Castelin, Ivo Pánek 1971
část přehledu kontramarek - tab. VII
foto převzato z článku numismatického fóra stříbrňák.cz
 
 
I když jsou to původně groše pražské, ražené v Čechách, po přerážení kontramarkou v německých zemích se defacto stávají ražbou řazenou do měnové soustavy německých zemí. Lze je tedy již považovat, až na výjimky, za mince německé. Řeč je o tzv. kontramarkovaných pražských groších. V posledních letech proběhla řada aukcí, kde bylo možné vybírat z jejich bohaté nabídky. Za zmínku rozhodně stojí například aukce aukčního domu Macho & Chlapovič, Aurea, aukce poboček ČNS v Praze, Hradci Králové a dalších aukčních síní.
 

PRAŽSKÉ GROŠE

Pražský groš je česká stříbrná mince zavedená mincovní reformou Ius regale nontanorum krále Václava II. (1278/83-1305) roku 1300. Pražský groš měl po celou dobu ražby v podstatě stejný obraz líce i rubu. Lícní strana nese okolo české koruny ve vnitřním opise jméno panovníka a ve vnitřním opisu DEI GRATIA REX BOEMIE – z boží milosti král český. Rub nese obraz českého heraldického lva s opisem GROSSI PRAGENSES - groše pražské. Pražské groše byly raženy za vlády panovníků Václava II., Jana Lucemburského, Karla IV., Václava IV., Ladislava Pohrobka, Jiřího z Poděbrad, Vladislava Jagellonského, Ludvíka Jagellonského a Ferdinanda I.
 
Pražské groše byly raženy po dobu téměř čtvrt tisíciletí a produkce jen Kutnohorské mincovny se odhaduje na půl miliardy těchto mincí. Pražské groše šířily slávu českého království i v daleké cizině, kam se tehdy jako hodnotná mince dostávaly s oběhem. Řada okolních zemí je začala napodobovat (např. míšeňský groš, uherský groš, polský groš), přestože jejich kvalita postupně klesala. V německých zemích byly pražské groše kontramarkovány. Kontramarky s objevují poprvé na pražských groších Václava IV. (Více o cenách pražských grošů nekontramarkovaných)
 

KONTRAMARKY NA PRAŽSKÝCH GROŠÍCH

Pražské groše byly obchodně oblíbeny zejména v německých zemích, kde v té době obíhala pouze drobná mince. Za vlády Václava IV. však došlo k výraznému poklesu zrna a stříže pražských grošů, proto byly v německých zemích zkoušeny a vyhovující byly následně kontramarkovány tzv. kontramarkou, něm. „Gegenstempel“ (dodatečně vyražená značka do mince). Groše nižší ryzosti byly znehodnoceny a následně přetaveny. 
 
V největší míře byly kontramarkovány pražské groše Václava IV. Ke kontramarkování grošů jiných panovníků docházelo velmi vzácně. Známe celkem 240 různých kontramarek, v drtivé většině z německých zemí. Dále známe přibižně 10 neurčených kontramarek, z nichž některá mohou být i falza. (Více o problematice kontramarek na pražských groších)
 
 
 

KONTRAMARKOVANÉ PRAŽSKÉ GROŠE VÁCLAVA IV.

 
KONTRAMARKY Z ÚZEMÍ NĚMECKA
 
 
Václav IV. (1378-1419)
pražský groš – kontramarka Donauwörth
Macho & Chlapovič – 26. e-aukce – 9.5.2021
cena 29 173 Kč (včetně aukčního poplatku)
 
 
 
 
Václav IV. (1378-1419)
pražský groš – kontramarka Norimberk
Macho & Chlapovič – 26. e-aukce – 9.5.2021
cena 19 960 Kč (včetně aukčního poplatku)
 
 
 
Václav IV. (1378-1419)
pražský groš – kontramarka Cham
Macho & Chlapovič – 26. e-aukce – 9.5.2021
cena 18 425 Kč (včetně aukčního poplatku)
 
Některé kontramarky na pražských groších se na trhu vyskytují častěji, proto výsledná cena nemusí být vysoká. V aukci Macho & Chlapovič byl v roce 2020 dražen pražský groš s kontramarkou německého města Augsburgu (piniová šiška), který byl vydražen za částku přes 3 tisíce korun. Jednalo se o vcelku atraktivní kus na němž je velmi dobře zachovalá původní ražba a zároveň i velmi dobře vyražená kontramarka. Po dvou letech bude jeho cena o něco vyšší.
 
 
 
Václav IV. (1378-1419)
pražský groš – kontramarka Augsburg
Macho & Chlapovič – 24. e-aukce – 8.- 11.11.2020
cena 3 200 Kč (včetně aukčního poplatku)
 
 

KONTRAMARKY Z ÚZEMÍ MORAVY

Ve dvou případech v letech 1420-1440 byly kontramarkovány pražské groše i na Moravě, a to nejen z ekonomických, ale pravděpodobně i z politických důvodů, kdy se chtěla města Brno a Jihlava distancovat od kališnických Čech. 
 
Vysoké částky dosáhl pražský groš Václava IV. s velmi dobře vyraženou kontramarkou města Brna v aukci Aurea. Z vyvolávací ceny stanovené na 5 tisíc korun vyšplhal na úctyhodných 132 tisíc korun včetně aukčního poplatku.
 
 
Václav IV. (1378-1419)
pražský groš – kontramarka Brno
Aurea – 105. aukce – 4.6.2022
cena 132 000 Kč (včetně aukčního poplatku)
 
Pražský groš Václava IV. s exkluzivně vyraženou kontramarkou moravského města Jihlavy (ježek) byl dražen na 26. aukci aukčního domu Macho & Chlapovič, kde z vyvolávací ceny 300 eur vyšplhal na částku 960 eur, což v přepočtu činí téměř 25 tisíc korun.
 
 
Václav IV. (1378-1419)
pražský groš – kontramarka Jihlava
Macho & Chlapovič – 26. aukce – 7.5.2021
cena 24 653 Kč (včetně aukčního poplatku)
 
Na 32. e-aukci aukčního domu Aurea byl na začátku října 2021 vydražen obdobný exemplář v horší zachovalosti za částku téměř 17 tisíc korun včetně aukčního poplatku.
 
 
Václav IV. (1378-1419)
pražský groš – kontramarka Jihlava
Aurea – 32.e aukce – 1.10.2021
cena 16 800 Kč (včetně aukčního poplatku)
 
V roce 2018 byl dražen na aukci aukčního domu Aurea kontramarkovaný pražský groš Václava IV. s kontramarkou města Jihlavy, který byl přiklepnut za více než 13 tisíc korun včetně aukčního poplatku.
 
 
Václav IV. (1378-1419)
pražský groš – kontramarka Jihlava
Aurea – 90. aukce – 1.12.2018
cena 13 200 Kč (včetně aukčního poplatku)
 
Výsledky aukcí kontramarkovaných pražských grošů jihlavskou kontramarkou potvrzují výrazný cenový nárůst v posledních pěti letech.
 
 

KONTRAMARKOVANÉ PRAŽSKÉ GROŠE VLADISLAVA II. JAGELLONSKÉHO

Vzácnost kontramarky na groši jiného panovníka než Václava IV. potvrzuje výsledek aukce u Macho & Chlapovič, kde byl dražen mimořádně vzácný kontramarkovaný pražský groš Vladislava Jagellonského s kontramarkou německého města  Paderborn. Z vyvolávací ceny 1000 eur vyšplhal na rekordní částku 13 tisíc eur, tj. v přepočtu přes 400 tisíc korun včetně aukčního poplatku. (Více o raritních pražských groších)
 
 
 
Vladislav Jagellonský (1471-1516)
pražský groš – kontramarka Paderborn
Macho & Chlapovič – 26. aukce – 7.5.2021
cena 400 608 Kč (včetně aukčního poplatku) – nejvyšší dosažená cena za kontramarkovaný PG
 
Výsledky aukcí potvrzují zvýšený zájem sběratelů nejen o pražské groše, ale i o pražské groše kontramarkované na Moravě a na německém území. Sbírání kontramarkovaných pražských grošů je vhodné pro zkušeného sběratele, neboť je třeba dát pozor na vyskytující se falza zejména v mimoaukčních prodejích. Kontramarkované pražské groše je vhodné nakupovat u renomovaných obchodníků případně v aukcích renomovaných aukčních domů, které poskytují záruku pravosti.
 
Použitá literatura:
Aukční katalogy
Pražské groše – Josef Smolík
Příběh pražského groše – Jan Cihlář
Ilustrovaná encyklopedie české, moravské a slezské numismatiky – Zdeněk Petráň, Pavel Radoměrský
 

Související články

Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

50. jubilejní veletrh Antique 18.–21. 4. 2024

Ve čtvrtek 18. dubna se opět Novoměstská radnice otevře všem zájemcům o starožitnosti. Na programu bude kromě expozic jednotlivých prodejců i bohatý doprovodný program, jak už je na veletrhu Antique zvykem. Přehlídka potrvá do neděle 21. dubna.

17. dubna 2024
Nová Ročenka Art+: Po rekordních letech se trh vrátil do normálu

Nová Ročenka Art+: Po rekordních letech se trh vrátil do normálu

Přehled trhu s uměním za rok 2023 v Ročence Art+

Český aukční trh s uměním se s obratem sálových aukcí ve výši 1,4 miliardy korun vrátil na úroveň, kolem níž osciluje posledních šest let. Patnáctiprocentní propad ve srovnání s rokem 2023 zapříčinil menší počet prodaných položek a nižší hodnota nejd...

16. dubna 2024
Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

150 let od první výstavy impresionistů

Na den přesně před sto padesáti lety se v Paříži otevřela první výstava impresionistů. Trvala měsíc, skončila komerčním i reputačním nezdarem a pořádající Spolek se ještě týž rok rozpadl. Publiku trvalo dalších deset dvacet let, než se naučilo rozezn...

15. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<