Jak si stojí Sotheby’s?

Bilance Sotheby’s za první polovinu letošního roku

Aukční síň Sotheby’s oznámila za první polovinu letošní roku nárůst prodejů o 24 procent na celkových 2,4 miliardy amerických dolarů. Nejlépe si vedly pobočky v Hong-Kongu a Londýně s nárůsty o 42 a 20 procent.


Dražba obrazu Francise Bacona Three Studies for a Portrait of George Dyer / 30. 6. 2014 Londýn

 

Nárůst v prodejích se pozitivně promítnul i do příjmů z komisí, které vzrostly o 18 procent na 403 milionů dolarů. Aukční dům celkově prodal 487 děl s konečnou cenou větší než milion dolarů. Mezi top položky se zařadily Monetovy Lekníny (1906) s koncovou cenou 54 milionů dolarů. Tři studie portrétu George Dyera od Francise Bacona (1964) vynesly 45,5 milionů dolarů a za porcelánovou misku na kuřecí polévku ze sbírky Meiyintang čínský sběratel zaplatil 36 milionů dolarů.

Asijští sběratelé
Pololetka Sotheby’s hovoří o globálním nárůstu klientů z kontinentální Číny o celých 35 procent. Výkonný ředitel William Ruprecht uvedl: "Asijští sběratelé byli v našich New Yorských aukčních sériích velice rázní. V porovnání s předchozím obdobním jsme měli velice silné prodeje u našich dubnových sérií v Hong-Kongu a to řádově vyšší o 40–50 procent."

Asijský trh s uměním má nadále vzestupnou tendenci. Na druhou stranu je stále pošramocen často špatnou platební morálkou sběratelů. Sám Ruprecht pro portál Artnet přiznává, že trh je označován "optimistický" a "nemotorný" zároveň, dodává však, že "nová vlna kapitálu v Číně by mohla osvěžit poptávku po vynikajících uměleckých dílech". Zkušenost s prodeji potom označuje za "hodnotnou a uspokojivou" a hovoří především o sběratelích ze tzv. širší Číny. Nepřímo tak poukazuje na sběratelské elity uchylující se z finančních a byrokratických důvodů do Hong-Kongu.

Sotheby's Hong-Kong

 

Privátní prodeje a co Sotheby’s nechce přiznat
Objem přímých transakcí mezi Sotheby’s a klienty zaznamenal strmý nárůst o 40 procent. Na podzim síň plánuje více než dvanáct prodejních výstav. Navzdory tomu byla však prodejní čísla nižší než v loňském roce a to zejména díky robustním výnosům z aukcí. Ruprecht situaci považuje za "pozitivní" a nespatřuje problém ve fundamentálním nárůstu prodejů vysoce ceněných děl mimo aukce.

Jsou ale jisté důvody, proč je tento postoj možná spíše vyřknutým přáním: Hodnota privátních prodejů se Sotheby’s po veřejném sporu s investorem Danielem Loebem strmě propadla. Oproti loňským 561 milionům jsou o 48 procent nižší, tedy na částce 294 milionů dolarů. To je nejméně od roku 2010, který byl těžce poznamenán bankovní krizí a špatnou hospodářskou situací. Tento jev si už vyžádal pokles akcií společnosti, které se oproti loňsku obchodují o 15 procent níže. Právě spory mezi akcionářem a vedením společnosti vedly k opatrnosti sběratelů, kteří dbají na svou dobrou pověst a nechtějí být viděni jako klienti síně, kterou zmítají vnitřní problémy.

Loeb se v jednom ze svých výroků nechal slyšet, že aukční síň prožívá "kulturní nevolnost a krizi vedení". Obchodní bilanci označil za "průměrnou" a dokonce volal po rezignaci výkonného ředitele. Svá slova později mírnil. Poradci na investičním trhu s uměním se shodují na tom, že konkurenční Christie’s si v mnohém již po několik let vede lépe. Hlavní licitátor Tobias Meyer, který Sotheby’s letos opouští, naznačuje, že i když se síni aukce daří, Christie’s umí lépe jednat s přímými klienty.

Výkonný ředitel Sotheby's William Ruprecht

 

Sotheby’s tento jev veřejně nechce příliš komentovat. Finanční ředitel Patrick McClymont pro Artnet uvedl, že "rok 2014 ještě nezaznamenal vysoké položky, které vedly k loňskému výsledku". Ruprecht po svých optimistických slovech později trh s uměním označil za "nepředvídatelný byznys". Na druhou stranu investiční poradkyně Wendy Cromwellová propad vidí spíše v přehnaných požadovaných cenách a nerealistických představách síně a prodejců. Tak či onak má Sotheby‘s v tomto segmentu problém a propad akcií stejně jako dnes již trochu méně výtečné jméno bude ještě nějakou dobu napravovat.

Prodeje na eBay
Partnerství mezi gigantickým internetovým portálem a prestižní dražební síní má trh s uměním otevřít širší vrstvě klientů. Touto inklusivní strategií Sotheby’s denně prodá 3 500 děl s cenovkou 5 tisíc dolarů a výš. Strop se pohybuje na 100 tisících dolarech. Ačkoli konzervativní sběratelé internetový styl prodeje odmítají, pro mnohé je příležitostí k získání zajímavých artefaktů a drobnějších investic.

Ruprecht k eBay prodejům dodává: "Je důležité vědět, že sběratelství vnímáme holisticky. Nejde o souboj online a offline, většina lidí používá obojí. Naším úkolem je nabídnout to nejlepší a nejzajímavější na obou platformách, které se vzájemně doplňují."

Miska na kuřecí polévku / sbírka Meiyintang / 15. století / 8,2 cm / Sotheby`s Hong-Kong 8.4. 2014 / 281 240 000 HKD / 36 050 000 USD

 

 


Související články

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

Polský aukční trh s uměním 2023

Zatímco český aukční trh se ještě předloni vyšplhal na rekordní obrat, polské aukční síně zažívají už druhý rok v řadě poměrně silnou korekci. V roce 2021 se v Polsku vydražila díla celkem za rekordních 634 milionů zlotých (3,5 miliardy korun), loni...

9. února 2024
Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Dekáda světově úspěšných surrealistek

Souhrnná zpráva respektovaného serveru Artnet sestavila žebříček dvaceti prodejně nejúspěšnějších tvůrkyň, které se buď programově nebo výrazově hlásily k surrealistickému výtvarnému názoru. Sezónu po sezóně rostla jak průměrná cena jejich děl, tak c...

18. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Šest Monetů u Sotheby’s

Šest Monetů u Sotheby’s

24. dubna 2015

Staří francouzští mistři v Paříži

Staří francouzští mistři v Paříži

24. března 2015

U Christie’s surrealismus umí

U Christie’s surrealismus umí

9. února 2015


<