Jak si stojí Sotheby’s?

Bilance Sotheby’s za první polovinu letošního roku

Aukční síň Sotheby’s oznámila za první polovinu letošní roku nárůst prodejů o 24 procent na celkových 2,4 miliardy amerických dolarů. Nejlépe si vedly pobočky v Hong-Kongu a Londýně s nárůsty o 42 a 20 procent.


Dražba obrazu Francise Bacona Three Studies for a Portrait of George Dyer / 30. 6. 2014 Londýn

 

Nárůst v prodejích se pozitivně promítnul i do příjmů z komisí, které vzrostly o 18 procent na 403 milionů dolarů. Aukční dům celkově prodal 487 děl s konečnou cenou větší než milion dolarů. Mezi top položky se zařadily Monetovy Lekníny (1906) s koncovou cenou 54 milionů dolarů. Tři studie portrétu George Dyera od Francise Bacona (1964) vynesly 45,5 milionů dolarů a za porcelánovou misku na kuřecí polévku ze sbírky Meiyintang čínský sběratel zaplatil 36 milionů dolarů.

Asijští sběratelé
Pololetka Sotheby’s hovoří o globálním nárůstu klientů z kontinentální Číny o celých 35 procent. Výkonný ředitel William Ruprecht uvedl: "Asijští sběratelé byli v našich New Yorských aukčních sériích velice rázní. V porovnání s předchozím obdobním jsme měli velice silné prodeje u našich dubnových sérií v Hong-Kongu a to řádově vyšší o 40–50 procent."

Asijský trh s uměním má nadále vzestupnou tendenci. Na druhou stranu je stále pošramocen často špatnou platební morálkou sběratelů. Sám Ruprecht pro portál Artnet přiznává, že trh je označován "optimistický" a "nemotorný" zároveň, dodává však, že "nová vlna kapitálu v Číně by mohla osvěžit poptávku po vynikajících uměleckých dílech". Zkušenost s prodeji potom označuje za "hodnotnou a uspokojivou" a hovoří především o sběratelích ze tzv. širší Číny. Nepřímo tak poukazuje na sběratelské elity uchylující se z finančních a byrokratických důvodů do Hong-Kongu.

Sotheby's Hong-Kong

 

Privátní prodeje a co Sotheby’s nechce přiznat
Objem přímých transakcí mezi Sotheby’s a klienty zaznamenal strmý nárůst o 40 procent. Na podzim síň plánuje více než dvanáct prodejních výstav. Navzdory tomu byla však prodejní čísla nižší než v loňském roce a to zejména díky robustním výnosům z aukcí. Ruprecht situaci považuje za "pozitivní" a nespatřuje problém ve fundamentálním nárůstu prodejů vysoce ceněných děl mimo aukce.

Jsou ale jisté důvody, proč je tento postoj možná spíše vyřknutým přáním: Hodnota privátních prodejů se Sotheby’s po veřejném sporu s investorem Danielem Loebem strmě propadla. Oproti loňským 561 milionům jsou o 48 procent nižší, tedy na částce 294 milionů dolarů. To je nejméně od roku 2010, který byl těžce poznamenán bankovní krizí a špatnou hospodářskou situací. Tento jev si už vyžádal pokles akcií společnosti, které se oproti loňsku obchodují o 15 procent níže. Právě spory mezi akcionářem a vedením společnosti vedly k opatrnosti sběratelů, kteří dbají na svou dobrou pověst a nechtějí být viděni jako klienti síně, kterou zmítají vnitřní problémy.

Loeb se v jednom ze svých výroků nechal slyšet, že aukční síň prožívá "kulturní nevolnost a krizi vedení". Obchodní bilanci označil za "průměrnou" a dokonce volal po rezignaci výkonného ředitele. Svá slova později mírnil. Poradci na investičním trhu s uměním se shodují na tom, že konkurenční Christie’s si v mnohém již po několik let vede lépe. Hlavní licitátor Tobias Meyer, který Sotheby’s letos opouští, naznačuje, že i když se síni aukce daří, Christie’s umí lépe jednat s přímými klienty.

Výkonný ředitel Sotheby's William Ruprecht

 

Sotheby’s tento jev veřejně nechce příliš komentovat. Finanční ředitel Patrick McClymont pro Artnet uvedl, že "rok 2014 ještě nezaznamenal vysoké položky, které vedly k loňskému výsledku". Ruprecht po svých optimistických slovech později trh s uměním označil za "nepředvídatelný byznys". Na druhou stranu investiční poradkyně Wendy Cromwellová propad vidí spíše v přehnaných požadovaných cenách a nerealistických představách síně a prodejců. Tak či onak má Sotheby‘s v tomto segmentu problém a propad akcií stejně jako dnes již trochu méně výtečné jméno bude ještě nějakou dobu napravovat.

Prodeje na eBay
Partnerství mezi gigantickým internetovým portálem a prestižní dražební síní má trh s uměním otevřít širší vrstvě klientů. Touto inklusivní strategií Sotheby’s denně prodá 3 500 děl s cenovkou 5 tisíc dolarů a výš. Strop se pohybuje na 100 tisících dolarech. Ačkoli konzervativní sběratelé internetový styl prodeje odmítají, pro mnohé je příležitostí k získání zajímavých artefaktů a drobnějších investic.

Ruprecht k eBay prodejům dodává: "Je důležité vědět, že sběratelství vnímáme holisticky. Nejde o souboj online a offline, většina lidí používá obojí. Naším úkolem je nabídnout to nejlepší a nejzajímavější na obou platformách, které se vzájemně doplňují."

Miska na kuřecí polévku / sbírka Meiyintang / 15. století / 8,2 cm / Sotheby`s Hong-Kong 8.4. 2014 / 281 240 000 HKD / 36 050 000 USD

 

 


Související články

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024
Show must go on! „Znovuobjevená“ sochařka Irena Sedlecká

Show must go on! „Znovuobjevená“ sochařka Irena Sedlecká

Příběh a aukční výsledky děl Ireny Sedlecké

Ke konci života si rodačka z Plzně, která od roku 1967 žila v Londýně, povzdechla, že figurativní umění není tak úplně bráno jako umění. Jak ale dokazují nedávné prodeje hned několika jejích děl v aukci Sotheby’s, ať je tomu jakkoliv, umělecký trh je...

29. května 2024
Surrealistka Carrington s novým rekordem a poptávka po Basquiatovi

Surrealistka Carrington s novým rekordem a poptávka po Basquiatovi

Zajímavé prodejní výsledky z květnových aukcí v New Yorku, květen 2024

Dražitelé na newyorských aukcích u Sotheby's a Christie’s utratili velmi podobnou částku, bohatě přes 600 milionů dolarů. U obou pořadatelů se na úctyhodné sumě nejvýrazněji podílely moderní umění, poválečné trendy a díla z konce 20. století. Autorsk...

22. května 2024
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Šest Monetů u Sotheby’s

Šest Monetů u Sotheby’s

24. dubna 2015

Staří francouzští mistři v Paříži

Staří francouzští mistři v Paříži

24. března 2015

U Christie’s surrealismus umí

U Christie’s surrealismus umí

9. února 2015


<