Index ART+ / 697,89 bodu

květen 2014

Sběratelé a investoři na květnových aukcích utratili téměř 270 milionů korun, což je historicky druhý nejvyšší obrat za jediný měsíc. Úspěšnější byl pouze loňský květen, kdy celkový obrat překonal 280 milionů korun. 

index ART+

Index ART+ přesto tratil dalších 3,7 procenta a poklesl pod hodnotu 700 bodů, nad kterou se držel od listopadu 2012. Oproti maximu ze září loňského roku index v posledních osmi měsících ztratil 20 procent své hodnoty. Důvodem tohoto negativního vývoje je zvyšující se počet neprodaných děl s vyvolávacími cenami nad milion korun. Jen v květnu zůstala bez kupce díla za 55 milionů korun (bez aukční provize), mezi nimi i deset milionových položek. Tento vývoj signalizuje převis nabídky nad poptávkou v nejvyšším cenovém segmentu. Kupci hledají výjimečné kusy, průměrné práce slavných autorů zůstávají častěji nevydraženy.

Z hlediska obratu byla nejúspěšnější květnovou aukcí společná aukce galerií Kodl a Vltavín, na které se prodala umělecká díla dohromady za 88,7 milionu korun. Na druhém místě se umístil Arthouse Hejtmánek s obratem 59 milionů a na třetím Galerie Arcimboldo, na které především čínští kupci utratili dalších 49,6 milionu korun. Hned tři v květnu dražené obrazy se prodaly za částky nad deset milionů korun. Na aukci Galerie Kodl to byla Hlava muže s dýmkou z holandského období Emila Filly (16,8 milionu), na aukci Arthouse Hejtmánek obraz italského renesančního mistra Parise Bordoneho Venuše, Amor, Bakchus a Diana (12,4 milionu) a na aukci Galerie Arcimboldo další z tušových maleb moderního čínského klasika Čchi Paj-š'e (11,5 milionu korun).

V nových autorských rekordech byla v květnu dražena díla Josefa Mánesa, Vlaho Bukovace, Joži Uprky, Otakara Kubína, Václava Zykmunda, Bohdana Laciny, Stanislava Podhrázského či Jana Koblasy.


Další články


<