Vilhelm Hammershøi v kurzu
22. července 2024
Text Kosař Pavla | Foto Christie's, Sotheby's | Datum 06.05.2010
Květnový blok newyorských aukcí zahájila úspěšněji společnost Christie’s. Její úterní aukce impresionistů a klasické moderny vynesla 335,5 milionu dolarů. Aukce společnosti Sotheby’s, která se konala o den později, skončila výsledkem 195,7 milionu dolarů.
Novým absolutním rekordem skončila dražba plátna Pabla Picassa s názvem Akt, zelené listy a busta z roku 1932 ze sbírky Sydney F. Brody. Obraz byl prodán za 106,5 milionu dolarů a stal se tak nejdražším vydraženým uměleckým dílem všech dob. Odhadní cenu společnost Christie’s nezveřejnila předem, ale v tisku se spekulovalo o 70 až 90 milionech dolarů (odhady jsou většinou na rozdíl od konečných cen uváděny bez aukční provize).
Obraz Picasso namaloval během jediného dne v květnu roku 1932. V roce 1951 byl obraz zakoupen do soukromé sbírky za 19 800 dolarů. Na veřejnosti byl vystaven jen jednou, a to v roce 1961. O získání práv k prodeji sbírky paní Sydney F. Brody bojovaly oba aukční domy čtyři měsíce. Výsledek úterní aukce ukázal, že se tato akvizice Christie’s vyplatila. (O cenách Picassových děl též zde)
Druhou nejdražší položkou večera se stala busta od Alberta Giacomettiho, rovněž ze sbírky paní Brodyové. Prodala se vysoko nad odhadní cenou (25 až 35 milionů) za téměř 53,3 milionů dolarů. Přitom před osmi lety se v Sotheby’s vydražil jiný odlitek této busty za „pouhých“ 12,5 milionu dolarů. Další díla Picassa i Giacomettiho dosáhla v úterý rovněž výborných výsledků. V desítce nejdražších položek aukce se jméno Pablo Picasso objevilo hned čtyřikrát a Alberto Giacometti třikrát.
Nejvíc se však bojovalo o obraz Georgese Braqua La Treille z let 1953-54, který z odhadu 3-5 milionů dolarů vyšplhal na 10,2 milionu dolarů a stal se tak doposud nejdražší autorovou prací prodanou na aukcích. Mezi neprodanými díly naopak poněkud překvapivě zůstalo rozměrné plátno Edvarda Muncha Plodnost, jehož cena byla před aukcí odhadována na 25 až 35 milionů dolarů.
Přestože středeční aukce Sotheby’s probíhala ve střízlivějším duchu než rekordní večer v Christie’s, bohatě předčila výsledky Sotheby’s z minulého roku. Letošní aukce byla téměř třikrát úspěšnější než ta loňská a celkový obrat se přiblížil horní hranici odhadu.
Nejdražší položkou bylo květinové zátiší od Henriho Matisse, které se prodalo za 28,6 milionů dolarů. Největší cenový nárůst zaznamenalo bronzové sousoší Augusta Rodina Romeo a Julie, které se z odhadu 450-650 tisíc dolarů vyšplhalo na cenu 3,4 milionu dolarů. Mramorová předloho tohoto odlitku je ve sbírkách petrohradské Ermitáže. Rekordní položkou aukce se stalo plátno Salvatora Dalího Spectre du Soir sur la Plage, které se prodalo za cenu 5,6 milionu a stalo se tak nejdražším dílem tohoto autora prodaným v aukci.
Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře
Ještě v devadesátých letech minulého století jméno Hammershøi téměř nikdo mimo Dánsko neznal. Natož aby se o něj výrazněji zajímal světový trh s uměním. O třicet let později se jeho obrazy prodávají za milionové částky (v dolarech) a o příhozy se pře...
22. července 2024Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre
Čtyři z pěti autorových nejdražších prodejů nejsou starší tří let a již dvakrát byla přiklepnuta částka přes 20 milionů eur. Takovými čísly se může pyšnit aukční curriculum malíře Jeana-Baptista Siméona Chardina, nejdražšího ve Francii nabízeného sta...
18. července 2024Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024
Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...
1. července 202422. července 2024
18. července 2024
1. července 2024
22. července 2024
18. července 2024
1. července 2024
26. května 2016
19. května 2016
20. března 2016