Giorgio de Chirico z Národní galerie

Galerie Kodl 28. 5. 2017

Dva měsíce po úspěchu obrazu Trubadůr, který byl v březnu vydražen za 15,59 milionu korun, přichází na trh další dílo Giorgia de Chirica. Tentokrát se však jedná o malířovo rané dílo, navíc restituované z pražské Národní galerie. Dražba bude startovat na 19 milionech korun (bez aukční provize).

Giorgio de Chirico: Zapomenuté hračky, 1915–16

Giorgio de Chirico: Zapomenuté hračky, 1915–16,
olej na plátně, 55 x 25,5 cm,
vyvolávací cena: 19 000 000 Kč (+ 20 % provize),
Galerie Kodl 28. 5. 2015


Kdy přesně se obraz na území České republiky dostal, ani okolnosti jeho restituce, aukční katalog bohužel neuvádí. Donedávna však obraz visel jako zápůjčka ze soukromé sbírky ve stálé expozici moderního umění ve Veletržním paláci.

"Národní galerie vlastní (…) jeden výrazně strohý, ale podivuhodně sugestivní obraz z roku 1916, který patří k de Chiricovým prvým metafyzickým interiérům, a jenž donedávna unikal pozornosti zahraničních badatelů," napsal o tomto díle v roce 1984 František Šmejkal v časopise Umění.

Obraz je uveden v soupisu de Chiricova díla, který vyšel ve stejném roce jako Šmejkalův článek, a je rovněž reprodukován v monografii De Chirico – The Metaphysical Period z roku 1997 nebo v katalogu výstavy De Chirico – La natura secondo, která se konala před sedmi lety v Neapoli.
 

de Chirico v Národní galerii


Obraz v expozici Zahraničního umění 20. století ve Veletržním paláci, prosinec 2015

Sám malíř jej zařadil na několik svých výstav ve 20. letech a objevil se také na skupinové výstavě soudobého italského umění v Paříži v roce 1933. V Národní galerii byl vystavován pod názvem Metafyzický interiér nebo Metafyzické zátiší, nyní je nabízen pod původním jménem Zapomenuté hračky.

Obraz malíř vytvořil v zimě 1915–16, krátce poté co se vrátil z Paříže do Ferrary. Původně předpokládal, že narukuje do armády, nakonec začal pracovat v místní nemocnici, což mu umožnilo pokračovat v tvorbě. Rovněž se zde seznámil s Carlem Carrou, spolu s kterým o rok později založil skupinu La scuola metafisica.

Na světových aukcích se objevují převážně malířova díla z období po druhé světové válce. Sběrateli nejvíce ceněné jsou však právě obrazy z let kolem první světové války. Aukční rekord drží metrový obraz Il Ritornante z roku 1918, který byl před osmi lety v Paříži vydražen za více než 11 milionů eur.  

 


Související články

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024

Obraz Početí/Danae vytvořený kolem roku 1930 by se mohl stát nejdražším dílem Františka Kupky, který se kdy prodal na tuzemských aukcích. Dražit se začne na 85 milionech korun bez aukční provize. Tu po dohodě s majitelem aukční síň snížila na 10 proc...

11. dubna 2024
Galerijní Eva Kmentová online

Galerijní Eva Kmentová online

Artslimit 24. 3. 2024

Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.

21. března 2024
Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Aukční dům Sýpka 17. 3. 2024

Teprve třetí malbu domácího aukčního trhu vytvořenou moskevským rodákem Viktorem Pivovarovem, který již více než 40 let žije a tvoří v Praze, nabídne ve své nedělní sálové aukci společnost Sýpka. Realizaci z 90. let minulého století začne dražit na č...

15. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<