Editorial listopad 2013

Milí čtenáři a příznivci ART+, s příchodem sychravější podoby podzimu a právě vrcholící aukční sezonou Vám přinášíme listopadové vydání našeho pravidelného newsletteru.

K počtení jsou tentokrát nejen pravidelné rubriky, jako dílo měsíce a komentář k aktuálnímu stavu indexu, ale i mnohé další. Pozornost věnujeme zajímavým dílům v nadcházejících aukcích. Těmi jsou především cenný rozměrný Velký bar malíře Karla Černého, který bude čekat na svého nového majitele už v neděli, a také ženský portrét od ruského realisty Ilji Repina, který se objevuje na českém trhu zcela unikátně a bude dražen o týden později.

Malíř na něm zachytil svou životní družku Natálii Borisovnu Nordmanovou. Je to přesně jedno z těch působivých pláten, které nám vyvolá podprahovou vzpomínku na dávné reprodukce ze školních chodeb a učebnic ruského jazyka. Aukční síň Dorotheum v tomto případě stanovila vyvolávací cenu přímo v eurech, očekává totiž zájem především zahraniční klientely.

Zvláštní pozornost věnujeme aktuální otázce vydání Vyšebrodského cyklu. Právní pohled na tuto problematiku pro Art+Antiques připravili Jindřich Kalíšek a Jan Kozubek z advokátní kanceláře Becker&Poliakoff. Stejná kancelář bude už od příštího měsíce exklusivně pro ART+ připravovat cyklus článků věnovaných právním otázkám vlastnictví, nabytí, prodeje i dalším běžným situacím spojeným s životem uměleckého díla. Je se tedy na co těšit.

Titulní článek tohoto měsíce se věnuje rekordnímu prodeji obrazu Francise Bacona, další texty ze světového trhu pak prodeji Alberta Giacomettiho na večerních aukcích v New Yorku či dražbě leknínů od Františka Kupky v Londýně. Přejeme příjemné čtení a hezké listopadové dny!

Za tým ART+,
Marcela Chmelařová


Další články

Další články autora

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

14. června 2016

Retromuseum je kvalitativní skok

Retromuseum je kvalitativní skok

25. května 2016

Loučení s Prahou i láskami

Loučení s Prahou i láskami

1. května 2016


<