Dvě zátiší od Antonína Procházky

Galerie Art Praha 27. 4. a 1. Art Consulting 15. 5. 2014

Ročně se na aukčním trhu objevuje jednociferný počet olejomaleb Antonína Procházky. Některé z nich aukční domy nabízejí opakovaně, jiné zaujmou sběratele na první pohled. Ve dvou jarních aukcích budou postupně k mání dvě zajímavá zátiší z různých období tvorby tohoto předního malíře české moderny. Svou aukční pouť začíná v různých cenových segmentech.

Antonín Procházka: Kytice se záclonou / 1930 / enkaustika, olej na dřevěné desce / 88 x 71,5 cm / vyvolávací cena 280 000 Kč / Galerie Art Praha 27. 4. 2014

Antonín Procházka namaloval Kytici se záclonou v roce 1930 a ve stejném roce jej také prodal do soukromých rukou. Na prodejní trh se obraz s expertízou Jaromíra Zeminy navrací znovu až nyní, po více než osmdesáti letech. Galerie Art Praha obraz poslední dubnovou neděli nabídne za poměrně nízkých 280 tisíc korun. Je patrné, že se v této vyváženě zúročuje vše, čemu se autor doposud výtvarně věnoval.

Na malbě zaujme především zářivá kytice pestrých květin a větévek lístků, která pro své syté barvy a ohraničený tvar připomene primitivistické houštiny rostlin Henriho Rousseaua, nebo jemná, v enkaustice světélkující záclona, která souzní s prosluněnou zítkou. Záclona, jako Procházkův oblíbený motiv, se objevuje například také na dnes nezvěstné olejomalbě Dívky za záclonou z téhož roku 1930, reprodukované v autorově monografii.

Antonín Procházka: Zátiší se sklenicí (Truhlářské zátiší) / 1913 - 14 / olej na lepence / 41 x 27 cm / vyvolávací cena 3 500 000 Kč / 1. Art Consulting 15. 5. 2014
Antonín Procházka: Zátiší se sklenicí (Truhlářské zátiší) / 1913 - 14 / olej na lepence / 41 x 27 cm / sbírka Františka Venery / vyvolávací cena 3 500 000 Kč / 1. Art Consulting 15. 5. 2014

Na téže aukci nabídne Galerii Art Praha ještě další dílo Antonína Procházky, Koupání z roku 1934. Tato olejomalba začíná dražbu na částce 380 tisíc korun. Jiné významné Procházkovo zátiší se ovšem objeví už v následující květnové aukci 1. Art Consulting. Zátiší se sklenicí, neboli Truhlářské zátiší, původem ze sbírky předního prvorepublikového brněnského obchodníka a sběratele Františka Venery, je nabízeno za vyvolávací cenu 3,5 milionu korun. I tento významný obraz je doprovázen posudkem Jaromíra Zeminy. Je reprodukován v legendární publikaci Miroslava Lamače věnované malířům Osmy a Skupiny výtvaných umělců, také ve starší Procházkově monografii od Alberta Kutala.

Antonín Procházka se k tradičnímu námětu zátiší pravidelně vracel. Již během prvního desetiletí dvacátého století experimentoval s kubistickými zásadami a předměty pronikavých barev různě deformoval. Nafouklé, zmačkané číše, džbány střídají různě vystřižené lampy či vázy, kterými se prolínají další kolážově seskupené předměty nebo jimi vystupují duhové disky orfismu. Jindy se předměty v tyto „barevné melodie orfismu” doslova proměňují.

Antonín Procházka: Koupání / 1934 / komb. tech., olej na plátně / 46 x 61 cm / vyvolávací cena 380 000 Kč / Galerie Art Praha 27. 4. 2014

Zátiší se malíř věnuje též v následujících dvacátých letech. Ze starších kubisticky pojednaných zátiší si v tomto období ponechává kompoziční stylizaci jednotlivých předmětů, které namísto rozbíjení začíná až staromilsky pokládat na robustní komody a stoly se svátečními ubrusy. Kubistickou éru střídá příklon k neoklasicismu. Zátiší broušených skleněných mís s jablky, pomeranči, broskvemi nebo hroznovým vínem nám připomínají kompozice minulých století. Romantický dojem vzbuzuje měkký odraz světla často na reliéfně hmatném povrchu obrazu, jehož Procházka dosahoval oblíbenou technikou enkaustiky, při níž opět staromilsky mísil barevný prášek se zahřívaným voskem.

Uvidíme, který z Procházkových motivů potenciální kupce zaujme tentokrát. Připomeňme jen loňskou dražbu jeho malby z kubisticko orfického období (1916). Mužská hlava se tehdy vyšplhala z vyvolávací ceny 3,2 na konečných 9, 46 milionu korun (zde).

Artslimit 24. 3. 2024